Tekoälyn tulo työelämään huolestuttaa asiantuntijoita johtajia enemmän
YTK Työttömyyskassan laaja kysely paljastaa asiantuntijoiden pelkäävän tekoälyn vaikutuksia työpaikkoihin, kun taas johtajat suhtautuvat luottavaisemmin. 20 % vastaajista kokee tekoälyn jo helpottaneen työtään, mutta sen vaikutukset luovuuteen mietityttävät.

Tekoälyn merkitys kasvaa jatkuvasti työelämässä, mutta sen vaikutukset jakavat mielipiteitä. YTK Työttömyyskassan lokakuussa toteuttaman Jäsenpulssi -kyselyn tulokset paljastavat, että monet suomalaiset kokevat tekoälyn tuoneen helpotusta työntekoon.
Toisaalta monilla vastaajilla on myös huolia työpaikkojen automatisoitumisesta ja luovuuden katoamisesta.
Pelkoa työpaikkojen katoamisesta
Kyselyyn vastanneista 29 % kertoi pelkäävänsä, että tekoälyn käyttö voi vähentää työvoiman tarvetta heidän alallaan. Pelko on erityisen voimakasta asiantuntijoiden keskuudessa: 40 % heistä on huolissaan tekoälyn vaikutuksesta alansa työpaikkoihin.
Työntekijät, johtajat ja esimiehet suhtautuvat tekoälyn vaikutuksiin huomattavasti rauhallisemmin. Toisaalta työntekijöiden vastauksissa korostuu epävarmuus tekoälyn todellisista vaikutuksista muita enemmän.
“Asiantuntijatehtävissä korostuu analyysien tekeminen ja luovuus, joita tekoälyn koetaan juuri nyt uhkaavan. Huoli on siis ymmärrettävä, vaikka monet opettajan kaltaiset asiantuntija-ammatit voivat olla myös hyvin suojassa tekoälyn työvoiman tarvetta vähentävältä vaikutukselta”, kertoo YTK Työttömyyskassan toimitusjohtaja Auli Hänninen.
Helpottaa työtä mutta herättää kysymyksiä luotettavuudesta
Yli puolet vastaajista (61 %) kertoi, ettei tekoäly ole vielä merkittävästi vaikuttanut heidän työhönsä. Kuitenkin 20 % koki tekoälyn jo helpottaneen heidän työtehtäviään, erityisesti automaation ansiosta.
Joillakin aloilla, kuten asiakaspalvelutehtävissä, tekoäly on tuonut mukanaan myös uudenlaisia haasteita: "Työ on muuttunut tekemisestä siihen, että tarkistetaan ja korjataan tekoälyn sekoilua", kuvailee eräs vastaaja työtehtäviensä muuttumista.
Osalla huolta luovuuden kohtalosta
Monet vastaajat pohtivat tekoälyn vaikutuksia työelämän luovuuteen ja inhimilliseen vuorovaikutukseen. Vaikka tekoäly tarjoaa tehokkuutta ja uusia mahdollisuuksia, osa työntekijöistä kokee, että sen käyttö voi heikentää luovaa ajattelua.
"Tekoäly tarjoaa välillä helpon tavan hoitaa joitain työtehtäviä, mutta pelottaa, heikentääkö sen käyttö omaa luovaa ajattelua", eräs vastaaja pohtii.
- Kyselytutkimus lähti sähköpostilla kaikille YTK Työttömyyskassan jäsenille.
- Vastausaika oli 10.10.–16.10.2024. Vastaajia oli yhteensä 18 502.
- Jäsenpulssi-kysely tehdään säännöllisesti kaksi kertaa vuodessa, keväisin ja syksyisin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasViestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytkkassa.fiLauri HannusViestintäpäällikkö
Puh:044 459 6001lauri.hannus@ytkkassa.fiTietoja julkaisijasta
YTK Työttömyyskassa on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee yli 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytkkassa.fi
YTK Työttömyyskassan jäsenet voivat halutessaan liittyä myös YTK Työelämä ry:hyn. YTK Työelämä ry on Suomen suurimpia yhdistyksiä yli 250 000 jäsenellään. YTK Työelämä tarjoaa jäsenilleen muun muassa Lakikaverin työsuhteen pulmatilanteisiin, vakuutuksia työhön ja vapaa-aikaan sekä tukea työnhakuun ja työkaluja osaamisen kehittämiseen. https://www.ytkpalvelut.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Työttömyys laskussa, naisten työllisyystilanne miehiä parempi25.3.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Työttömyys on laskenut helmikuussa useimmilla aloilla ja alueilla. Naisten työllisyystilanne on parantunut, ja heidän työttömyysasteensa on ollut jo pitkään miehiä matalampi.
Ilmoittaudu työnhakijaksi oikein ja vältä viive päivärahan maksussa18.3.2025 07:50:00 EET | Tiedote
Työvoimapalvelujen uudistus on tuonut muutoksia työnhakijaksi ilmoittautumiseen. Virheellinen tai myöhästynyt ilmoittautuminen voi viivästyttää ansiopäivärahan maksua. Työnhaun aloittaminen ajoissa ja tietojen tarkistaminen ovat avainasemassa etuuden sujuvassa saamisessa.
YTK ja Headai mullistavat työnhaun kotimaisen tekoälyn avulla12.3.2025 07:53:35 EET | Tiedote
Suomen suurin työttömyyskassa ja tekoälytalo aikovat vapauttaa työnhakijat satojen hakemusten lähettämisen taakasta.
Yli 60-vuotiaiden työttömyys kasvaa, 55–59-vuotiaiden vaikeuksia liioiteltu27.2.2025 08:35:00 EET | Tiedote
Kuusikymppisten työttömyysaste on yli kaksinkertainen viisikymppisiin verrattuna, YTK Työttömyyskassan data osoittaa.
Työttömyys laski vuodentakaiseen verrattuna25.2.2025 08:07:17 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassan jäsenten työttömyys on laskenut selvästi viime vuoden tammikuuhun verrattuna. Suomen suurimman työttömyyskassan hakemusmäärä oli tammikuussa 8 % pienempi kuin vuotta aiemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme