Pirkanmaan Osuuskauppa

Kolmeen Prismaan jättiuudistukset – pian herkutellaan palkituilla kebabeilla ja jonotuksen arvoisilla hittimunkeilla

Jaa

Koivistonkylän ja Lielahden Prismoissa on luvassa kevätsiivousta järeämmät toimet: molemmissa hypermarketeissa aloitettiin tällä viikolla mittavat muutostyöt, jotka valmistuvat juhannukseen mennessä. Samoin Pirkkalan Prisma uudistui marras–joulukuussa 2024. Kolmen toimipaikan remontit ovat kokonaisuudessaan noin 30 miljoonan euron investointi.

Neljän viime vuoden aikana Pirkanmaalle on avattu peräti viisi Prismaa: Pirkkalaan 2020, Sastamalaan 2022, Tampereen keskustaan 2023 ja Ylöjärvelle ja Valkeakoskelle 2024. Nyt on aika uudistaa myös olemassa olevia toimipaikkoja.

Pirkanmaan Osuuskaupan toimialajohtaja Ville Jylhä kertoo, että Prisman vetovoima on viime vuosina kasvanut entisestään, sillä hinnan merkitys ja arjen helppous korostuvat asiakkaiden valinnoissa.

– Prisma vastaa sekä asiakkaiden tarpeisiin että yleiseen markkina- ja taloustilanteeseen. Tarpeet ja kulutustottumukset muuttuvat koko ajan – tällä hetkellä odotusarvo on, että kaikki ostokset saa saman katon alta, mikä toteutuu Prismassa erinomaisesti. Samoin hintataso on Prismassa tutkitusti markkinoiden alhaisin. Valtakunnallisen trendin mukaan ruokakauppojen kokonaismäärä ei ole viime vuosina merkittävästi muuttunut, mutta niiden yhteenlaskettu pinta-ala on kasvanut selvästi. Tämä on näkynyt myös meillä, kun olemassa olevia S-marketeja on laajennettu täyden palvelun Prismoiksi vastaamaan kunkin alueen kysyntään paremmin.

Lielahden Ruokatorille lisämetrejä ja kaupungin parasta kebabia

Lielahden Prisman uudistus tulee näkymään ja tuntumaan koko kaupassa, erityisesti ruokapuolella: kaupungin suosituimmaksi kebabravintolaksi Tamperelaisessa peräti seitsemän kertaa peräkkäin äänestetty Evin avaa oman myyntipisteensä Ruokatorin yhteyteen huhtikuussa. Myös Kalaherkut Nygrenin, Golden Unicornin ja Fazer Myymäläleipomon valikoimat kasvavat.

– Ruokatori siirtyy myymälässä parempaan kohtaan ja saa samalla hurjasti lisämetrejä. Tämä tarkoittaa isompaa valikoimaa muun muassa valmiissa aterioissa, salaateissa ja jälkiruoissa sekä uutta kotiruokalounasbuffaa. Samoin Ruokatorille saadaan pian Herkkumestareiden erikoisjuustot, premium-leikkeleet ja tapakset sekä Hämeenkadun Prismasta tutun Evinin kebabit, pizzat ja välimerelliset mezet. Ruokatorin yhteyteen tulee lisäksi alue paikan päällä ruokailuun, ryhmäpäällikkö Mikko Korpela hehkuttaa.

Ruokatorin ohella myös muu päivittäistavaravalikoima paranee.

– Uusi Ruokatori valmistuu pääsiäiseksi ja loput osastot juhannukseksi. Iso osa suunnittelutyötä on ollut koko kaupan tilatehokkuuden miettiminen uusiksi. Vaikkei myymälää itsessään kasvateta, saamme osastojen järjestystä pyöräyttämällä tosi paljon avaruutta ja sitä kautta lisää tilaa uusille tuotteille lähes kaikissa ruokatuoteryhmissä. Odotan erityisesti uutta hienoa makeisosastoamme, Mikko paljastaa.

Muita arkea sujuvoittavia muutoksia tulevat olemaan esimerkiksi sähköiset hintaetiketit ja pikakassojen määrän tuplaaminen.

– Ennestään meillä on ollut Lietsussa kymmenen pikakassaa, ja kassa-alueen muutoksen jälkeen niitä tulee olemaan jopa 23. Huomattava parannus energiatehokkuuden osalta tulee olemaan kaikkien kylmälaitteiden uusiminen ovellisiksi. Samoin käyttötavarapuolen kalusteita vaihdetaan uusiin, mikä raikastaa koko kaupan ilmettä, Mikko täydentää.

”Tampereen rumin” uudistuu, mutta jää Koivistonkylään ripaus retroakin

Koivistonkylän Prisma toimii rakennuksessa, joka valmistui vuonna 1977 Suomen ensimmäiseksi automarketiksi. Myöhemmin EKA-marketista tuli Euromarket ja vuonna 2010 Prisma.

Eilen alkaneessa remontissa uusitaan koko myymälän miljöö ja kasvatetaan ruokapuolen valikoimaa. Ruokatorin uudistus alkaa huhtikuussa ja valmistuu juhannukseksi.

– Iso osa muutoksista saadaan tehtyä jo pääsiäiseen mennessä. Valikoima suurenee esimerkiksi ruoanlaitto- ja leivontatuotteissa, välipaloissa, karkeissa ja suklaissa. Myös käyttötavarapuolelle tulee uusia tuotteita muun muassa ruoanlaittoon. Ruokatori saa uudet kalusteet ja paljon lisää asiakkaiden toivomia Ruokatorimme omia tuotteita valmiiksi pakattuina, jolloin ne ovat saatavilla koko aukioloaikana aamuvarhaisesta iltamyöhään, ryhmäpäällikkö Sami Hieta-aro kertoo.

Kaupan kylmäkalusteet uusitaan energiatehokkuus edellä. Kassa-alue remontoitiin viime vuonna, jolloin myös pikakassoja lisättiin.

Rakennus, jossa Prisma sijaitsee, oli viime vuonna mukana Aamulehden koostamalla Tampereen rumimmat rakennukset -listalla. Julkisivulle tehdään nyt pienimuotoinen freesaus, mutta historiaa kunnioittaen.

– Monella tamperelaisella on Koikkarista pitkältä ajalta kauppamuistoja. Onhan sillä oma tunnelmansa, ei siitä mihinkään pääse – eikä kyllä tarvitsekaan. Vaikka Prisma uudistuu sisältä, julkisivuun ei tulla tehoputsausta ja valaistuksen uusimista lukuun ottamatta koskemaan. Samoin pysäköintialueelle lisätään valaistusta. Niinhän sitä sanotaan, että mitä et voi peittää, niin korosta, Sami hymyilee.

Prisman ohella myös koko kiinteistön talotekniikka uusitaan seuraavan puolentoista vuoden aikana. Rakennuksessa toimii noin viisitoista vuokralaista.

– Talotekniikan remontti on iso rypistys. Katonrajassa tulee tapahtumaan yhtä sun toista, sillä esimerkiksi valaistus ja ilmanvaihtojärjestelmä uusitaan kokonaan. Asiakkaille näkyvimmät Prisman hyllymuutokset saadaan valmiiksi jo 4–6 kuukaudessa. Muutostöitä pyritään tekemään vaiheittain siten, että niistä olisi kauppareissuilla mahdollisimman vähän harmia, Sami lupaa.

Pitkän matkan arvoiset överimunkit Pirkkalaan

Pirkkalan Prisman uudistus alkoi marraskuussa ja saatiin päätökseen joulua edeltävällä viikolla. Parannuksia tehtiin niin miljööseen kuin valikoimaankin ympäri myymälää.

– Päivitimme Prismaa tähän päivään ja tulevaisuuteen. Isot valikoimalisäykset tehtiin tex mex -tuotteisiin, leivontaan, välipaloihin, valmisruokiin, makeisiin ja urheiluravinteisiin. Samoin käyttötavaraosasto uusittiin ja valikoimaa kasvatettiin useissa ruoanvalmistuksen tuotteissa, kuten keittiötyövälineissä, pannuissa ja padoissa sekä toivotusti kodin pikkufiksauksen osalta. Rakensimme myös uuden kauneus- ja hyvinvointiosaston, josta löytyy nyt rutkasti kaikkea. Yksittäisenä tuoteryhmänä mainitsen vielä neulelangat, joita tuli paljon lisää, Sami listaa.

Makein uutinen taitaa kuitenkin olla tässä: loimaalainen perheyritys Munkkis avaa oman myyntipisteensä Prisman Ruokatorin yhteyteen tammi–helmikuun vaihteessa. Kahvila on tunnettu koristeellisista, muhkeiden täytteiden munkeista ja donitseista, joiden perässä asiakkaat ajavat ympäri Suomea. Yrittäjäpariskunnan Drilon Perolli kertoo, että Munkkis sai alkunsa vuonna 2019 hänen vaimonsa Edina Perollin kahvilaunelmasta.

– Löysimme etsintöjen jälkeen Loimaalta Munkkikselle sopivan tilan. Aloitimme hillomunkeista, mutta pian sen jälkeen päätimme, että haluamme tarjota loimaalaisille jotakin sellaista, mitä paikkakunnalta ei vielä löydy. Loimme oman taikinareseptin ja rupesimme ideoimaan koristeluja. Myynti ei käynyt alkuun toivotulla tavalla ja mietimme jopa, että pitääkö kahvila sulkea. Yhtäkkiä muutaman asiakkaan tekemät somevideot saivat aikaan pitkät jonot ja siitä saakka on ollut ruuhkaa. Nyt meidän herkkujen takia ajetaan Loimaalle jopa satojen kilometrien takaa, Drilon taustoittaa.

Munkkiksen valikoimassa on tällä hetkellä 63 erilaista munkkista. Omalaatuisen taikinan lisäksi Drilon arvelee suosion syyksi laadukkaat täytteet, joissa ei kitsastella. Makeiden tuotteiden lisäksi Pirkkalan pisteelle tulee myös pikkusuolaista.

– Tarkoituksena on tarjota pirkkalalaisille mahdollisimman iso valikoima. Munkkisten lisäksi listalle tulee ainakin lämmin leipä uuniperunalla, salaattiannoksia, täytettyjä leipiä ja jääkahvia. Lisäksi teemme erilaisia tuotteita tilauksesta. Olemme pitkään etsineet Tampereen kupeesta paikkaa ympärivuotiselle kahvilalle ja Pirkkalan Prisma on tarpeisiimme juuri täydellinen, Drilon iloitsee.

Lisätietoja:

Prisma Lielahti: ryhmäpäällikkö Mikko Korpela, mikko.korpela@sok.fi, 010 767 2597

Prismat Koivistonkylä ja Pirkkala: ryhmäpäällikkö Sami Hieta-aro, sami.hieta-aro@sok.fi, 010 767 0085

PRISMA LIELAHTI

  • Osoite: Turvesuonkatu 2, Tampere
  • Avattu: 2011
  • Uudistuksen aikataulu: Aloitus 7.1., valmistuu juhannukseksi
  • Avoinna: 24/7

PRISMA KOIVISTONKYLÄ

  • Osoite: Lempääläntie 21, Tampere
  • Avattu: 2010
  • Uudistuksen aikataulu: Aloitus 7.1., valmistuu juhannukseksi
  • Avoinna: ma–pe 7–22, la 7–22, su 9–22

PRISMA PIRKKALA

  • Osoite: Kenkätie 4, Pirkkala
  • Avattu: 2020
  • Uudistuksen aikataulu: Valmis, toteutettiin marras–joulukuussa 2024
  • Avoinna: 24/7

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Pirkanmaan Osuuskauppa tarkoittaa ruokaa, palveluita ja loistavia asiakaskokemuksia. Meidät omistaa 220 000 asiakasomistajaamme. Osuuskauppana tavoitteemme on luoda asiakkaillemme helpompia hetkiä ja lisätä hyvinvointia. Annamme toimintamme hyödyn asiakasomistajille edullisimpina hintoina, palkitsemisena ja vastuullisesti rakennetuilla, laadukkailla palveluilla yli sadassa liikepaikassa ja verkossa 3 000 työntekijän voimin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan Osuuskauppa

Vappuaattona avautuva Kalevan Hertta on korttelin oma ravintola yhdessäololle – ruokalista nojaa laadukkaaseen pubiruokaan11.4.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Tampereen uusi kortteliravintola Kalevan Hertta juhlii avajaisiaan vappuaattona. Rennon ravintolan kantava teema on naapuruston oma olohuone: iloista yhdessäoloa hyvän ruoan, juoman, seuran ja pelailun merkeissä. Sijaintinsa myötä Hertta toimii myös erinomaisena etko- ja jatkopaikkana Tammelan stadionin tapahtumille. Ruokalista tekee kaupunginosalle kunniaa ja pian herkutellaankin Stadionin klubileivällä, Aaltosen lohikeitolla, Hippos-burgerilla, Litukan punajuuripullilla ja Siirtolapuutarhan omenahyveellä.

”Hyvästi ahtaille käytäville, tervetuloa Sale Hakkari 2.0” – lempääläläiset saavat loppuvuodesta kokonaan uuden lähikaupan19.3.2025 07:30:00 EET | Tiedote

Lempäälässä osoitteessa Kuokkalantie 1 sijaitsevan Sale Hakkarin tilalle rakennetaan kokonaan uusi kauppa. Nykyinen myymälä palvelee keskiviikkoon 16.4. saakka, jonka jälkeen tila tyhjennetään ja purkutyöt aloitetaan. Upouusi Sale tulee tarkoittamaan asiakkaille raikasta ja tilavaa myymälämiljöötä sekä kolmanneksen isompaa valikoimaa – siis kaikin puolin sujuvampaa asiointia. Tavoitteena on juhlia Sale Hakkarin 2.0 avajaisia vielä tämän vuoden lopulla.

Osuuskaupan isot investoinnit Pirkanmaalla jatkuvat – henkilökunnalle tuhannen euron ylimääräinen tulospalkkio vuodesta 202413.2.2025 09:30:00 EET | Tiedote

Pirkanmaan Osuuskaupan (POK) vuoden 2024 liikevaihto oli 1 170,8 miljoonaa euroa, joka on 0,7 prosenttia enemmän edellisvuoteen verraten. Liiketulos oli 33,1 miljoonaa euroa. Uusien palveluiden ja verkoston kehittämiseen investoitiin 62 miljoonaa euroa. Bonusta maksettiin yhteensä 41,0 miljoonaa euroa. Osuustoiminnan ja asiakasomistajuuden vetovoima jatkui: POK:n asiakasomistajamäärä kasvoi 8 400 uudella jäsenellä. Henkilöstömäärä oli vuoden 2024 lopussa 3 200. Kaikki pokkilaiset palkitaan hyvästä tuloksesta tuhannen euron suuruisella* ylimääräisellä palkkiolla.

Häijään edullisin ruokakori on täällä – uusi S-market juhlii avajaisiaan koko loppuviikon30.1.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pirkanmaan 28. S-market juhlii tänään Häijäässä avajaisiaan kello 10 alkaen. Odotetun kaupan valikoima on rakennettu palvelemaan niin lähialueen asukkaita kuin Porintien matkalaisiakin. Merkittävä arkea helpottava ja aikaa säästävä uusi palvelu löytyy tätä nykyä myös S-marketin pihasta: ruoan verkkokaupan noutolokerikko, johon voi tilata kerralla isommatkin ostokset. Vaikka uutta kauppaa on rakennettu paikoin pakkasessakin, myymäläpäällikköä lämmitti talvipäivinä rekrytoinnin suosio – hakemuksia kylän komeimpaan kauppaan satoi runsaasti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye