Etelä-Savon ELY-keskusEtelä-Savon ELY-keskus

Aktivointipalveluissa olevien määrä laski – työttömyys kasvoi

Jaa

Etelä-Savossa oli joulukuun lopussa 7 123 työtöntä, 424 henkilöä ja 6 % enemmän kuin viime vuoden joulukuussa. Lomautettuja heistä oli 901. Työttömänä oli 12,8 % työvoimasta.

Joulukuun aikana työttömien miesten määrä lisääntyi 402:lla ja työttömien naisten määrä 349:llä.  Kokonaan työttömien määrä kasvoi 582:lla (10 %) ja lomautettujen määrä 169:llä (23 %). 

Kartta Etelä-Savosta, johon on merkitty työttömyysprosentti kunnittain
Työttömyysprosentti Etelä-Savossa kunnittain

Etelä-Savossa oli joulukuun lopussa 11 100 työnhakijaa, eli noin 100 vähemmän kuin vuosi sitten. Työnhakijana olevien naisten määrä pysyi ennallaan. Työnhakijoista 56 % on miehiä, lomautetuista 81 % ja kokonaan työttömistä 59 %.

Yleisillä työmarkkinoilla työssä olevia työnhakijoita oli Etelä-Savossa joulukuun lopussa noin 2 000, mikä on vajaa 300 vähemmän kuin vuosi sitten. Yleisillä työmarkkinoilla työssä olevista työnhakijoista yli puolet oli osa-aikatyössä ja osa-aikatyötä tekevistä 67 % on naisia. Työllistymistä edistävässä palvelussa oli noin 600 henkilöä, koulutuksessa reilu 1 000 ja muualla työvoiman ulkopuolella vajaa 200 henkilöä.

Aktivointipalveluissa olevien määrä laskenut selvästi

Aktivointiasteeseen luettavissa palveluissa oli Etelä-Savossa 1 822 henkilöä eli 780 henkilöä vähemmän kuin edellisvuoden joulukuussa. Palveluissa oli miehiä 980 (aktivointiaste 18 %) ja naisia 842 (aktivointiaste 23,5 %).

Laajan työttömyyden eli työttömien työnhakijoiden ja palveluissa olleiden kokonaismäärä oli joulukuun lopussa Etelä-Savossa reilut 8 900.

Työttömien määrä kasvoi vuodentakaisesta 424 henkilöllä. Aktivointipalveluissa olevien määrä laski yhteensä 780 henkilöllä. Eniten väheni kuntouttavassa työtoiminnassa olevien määrä, 403:lla. Se selittää lähes yksinään työttömien määrän kasvun.

TE-palvelun asiakkaiden siirtyminen työllisyysalueille  

TE-palvelut siirtyivät vuoden alusta kuntien perustamien työllisyysalueiden vastuulle. Etelä-Savon työttömistä noin 3 900 siirtyi vuodenvaihteessa asioimaan Mikkelin seudun työllisyysalueella (Hirvensalmi, Juva, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju, Puumala). Mikkelin seudun työllisyysalueen osuus kaikista Etelä-Savon työttömistä on 55 %. Savonlinnan työllisyysalueen (Enonkoski, Rantasalmi, Savonlinna, Sulkava) vastuulle siirtyi noin 2 400 työtöntä työnhakijaa. Savonlinnan työllisyysalueen osuus on 33 % kaikista Etelä-Savon työttömistä. Pieksämäkeläiset työttömät, joita oli vuodenvaihteessa noin 800 henkilöä, ovat Keski-Savon työllisyysalueen (Joroinen, Leppävirta, Pieksämäki, Varkaus) asiakkaita. Pieksämäkeläisten osuus Etelä-Savon työttömistä on 12 %.

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.

Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli

puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

ELY-keskuksen logo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus

Kevättulvat jäämässä pieniksi Etelä-Savossa16.4.2025 13:30:35 EEST | Tiedote

Lumet ovat miltei kokonaan sulaneet Etelä-Savossa, ja jäiden lähtö vesistöistä on alkamassa. Tulvat ovat jäämässä koko maakunnassa selvästi tavanomaista alemmaksi ja järvien tulvahuiput koetaan normaalia aiemmin. Talven mittaan lämpötilanvaihtelut sulattivat välillä lumia ja sateita saatiin vetenäkin, joten lumen vesiarvot ovat olleet keväällä tavanomaista alempia. Vähäsateinen kevät on myös osaltaan hillinnyt vedenpintojen nousua.

Kangasniemen Leppäselkä – Pätkönlammen Natura 2000 -alueen hoitosuunnittelu alkaa9.4.2025 15:05:10 EEST | Tiedote

Etelä-Savon ELY-Keskus aloittaa Kangasniemellä sijaitsevan Leppäselkä-Pätkönlammen Natura-alueen hoitosuunnitelman laatimisen keväällä 2025 ja suunnitelman on tarkoitus valmistua syksyllä 2025. Leppäselkä – Pätkönlampi kuuluu valtakunnalliseen lintuvesien suojeluohjelmaan ja Natura 2000 -verkostoon. Monien linnustollisesti arvokkaiden kosteikkojen tapaan Leppäselän ja Pätkönlammen tila on heikentynyt rehevöitymisen ja umpeenkasvun myötä.

Understöd kan sökas för hantering av skadliga ämnen i stadsvatten26.3.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande

Närings-, trafik- och miljöcentralen (NTM-centralen) i Södra Savolax öppnar ansökan för projekt för hantering och minskning av skadliga ämnen i stadsvatten. Sammanlagt cirka 1,5 miljoner euro i understöd kan sökas nationellt. Ansökningstiden är 1.4.–19.6.2025 och understöd kan sökas av kommuner, samkommuner och bolag som ägs av dem, andra kommunägda aktörer, föreningar, företag och andra sammanslutningar. Understöd kan inte beviljas privatpersoner eller statliga ämbetsverk eller inrättningar.

Avustusta haettavana kaupunkivesien haitta-aineiden hallintaan26.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Etelä-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) avaa haun kaupunkivesien haitta-aineiden hallinnan ja vähentämisen hankkeille. Avustusta on haettavissa yhteensä noin 1,5 miljoonaa euroa valtakunnallisesti. Hakuaika on 1.4.–19.6.2025, ja avustusta voivat hakea kunnat, kuntayhtymät ja niiden omistamat yhtiöt, muut kuntaomisteiset toimijat, yhdistykset, yritykset sekä muut yhteisöt. Avustusta ei voida myöntää yksityishenkilöille eikä valtion virastoille tai laitoksille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye