Suomen Lähetysseura nimesi kansainvälisen neuvoa-antava ryhmän – mukana kumppaneita seitsemästä maasta
Ryhmän tarkoitus on tukea Lähetysseuran strategista johtamista.
Suomen Lähetysseura kokosi kansainvälisistä kumppaneistaan neuvoa-antavan ryhmän, joka pääsee vaikuttamaan suoraan päätöksentekoon Lähetysseuran kansainvälisessä työssä. Ryhmä kokousti ensimmäistä kertaa 21. tammikuuta.
Tiivis kumppanuusjärjestöjen ja -kirkkojen kuuleminen on kuulunut Lähetysseuran työtapoihin ennenkin. Kumppaneita konsultoidaan aina ohjelmasuunnittelun yhteydessä, ja vähintään viiden vuoden välein kaikkien kumppaneiden edustajat kutsutaan kumppanuuskonsultaatioon. Viimeksi tällainen kokoontuminen oli elokuussa 2024.
Neuvoa-antava ryhmä vahvistaa kansainvälisten kumppaneiden ääntä nimenomaan strategisessa päätöksenteossa. Toiminnanjohtaja Pauliina Parhiala pitää edistysaskelta merkittävänä.
”Kansainvälinen työmme perustuu Lähetysseuran ja kansainvälisten kumppaniemme tiiviiseen yhteistyöhön. Tämä edellyttää yhteistä ajattelua ja suunnasta sopimista. Neuvoa-antava ryhmä on Lähetysseuran hallituksen ja johdon tärkeä strateginen kumppani“, Parhiala kertoo.
Englanniksi ryhmä kulkee nimellä Felm International Advisory Board (FIAB). FIAB:n jäseniksi kolmivuotiskaudeksi 2025–2027 kutsuttiin Etiopian Mekane Yesus -kirkon pastori ja teologisen seminaarin johtaja Bruk Ayele (toinen puheenjohtaja), Lähetysseuran hallituksen puheenjohtaja piispa Mari Parkkinen (toinen puheenjohtaja), Taiwanin kirkon johtava pastori Selma Chen, kambodžalaisen vammaisjärjestö Epic Artsin maajohtaja Sokny Onn, Venezuelan evankelis-luterilaisen kirkon piispa Gerardo A. Hands, Jordanian ja Pyhän maan evankelis-luterilaisen kirkon koulutusjohtaja Eva Azar, Zimbabwen kirkkoneuvoston johtaja Admire Mutizwa sekä nepalilaisen kehitysyhteistyöjärjestö Sahasin projektipäällikkö Sarah Sigdel.
”Tällainen työtapa, jossa saamme kumppaneina olla vaikuttamassa suoraan työn suunnitteluun, linjauksiin ja käytäntöön on todella arvostettava. Tämä kääntää työn tekemistä ja ajattelua siihen paikallisjohtoiseen ja dekolonisoivaan suuntaan, jota Lähetysseura on tavoitellut. Olemme ilolla tässä mukana”, sanoo Bruk Ayele Etiopian Mekane Yesus -kirkosta.
Kansainvälinen neuvoa-antava ryhmä kokoontuu jatkossa kahdesti vuodessa: Kerran etänä ja kerran kasvotusten. Tämän vuoden lähikokous järjestetään toukokuussa.
”Tänä vuonna keskitymme erityisesti uuden strategiamme toimeenpanoon. Strategiaa valmisteliin kotimaassa seurakuntia kuullen ja kansainvälisesti kumppanien kanssa vuoropuhelussa. Toimeenpanoa on tärkeä tehdä samoin, yhdessä. Odotan toukokuun kasvokkaista tapaamista, sillä tiiviiden henkilökohtaisten suhteiden rakentaminen luo edellytykset luottamukselle ja tuloksekkaalle yhteistyölle”, kertoo Pauliina Parhiala.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Parhialatoiminnanjohtaja
Puh:040 8201 996pauliina.parhiala@suomenlahetysseura.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Lähetysseura
Toimittaja, lähde Tansaniaan tutustumaan Lähetysseuran työhön!24.1.2025 15:10:50 EET | Kutsu
Lähetysseura järjestää toimittajille ja viestijöille matkan, jonka aikana tutustutaan Lähetysseuran monipuoliseen kehitysyhteistyöhön ja lähetystyöhön Tansaniassa.
Länsimaiden ihmiskeskeinen maailmankuva on juurisyy ilmastokatastrofiin – ratkaisu voi löytyä hengellisyydestä23.1.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Lähetysseuran järjestämässä missiologisessa symposiumissa asiantuntijat peräänkuuluttivat paradigman muutosta niin teologiaan kuin ihmiskäsitykseen.
Ympäristökriisi on myös hengellinen kriisi – Lähetysseuran huomisessa symposiumissa Joensuussa pohditaan Jumalan, luonnon ja ihmisen välisiä suhteita20.1.2025 10:15:13 EET | Tiedote
Joensuun yliopistolla huomenna tiistaina järjestettävään Lähetysseuran missiologiseen symposiumiin kokoontuu seurakuntien edustajia ja puhujia ympäri maata ja maailmaa. Symposiumissa puhuvat esimerkiksi hollantilainen pastori Trees van Montfoort, arkkimandriitta Serafim Seppälä, madagaskarilainen tohtori Louk Andrianos ja yhteisöasiantuntija Mikko Pyhtilä Lähetysseurasta.
Nämä ovat suomalaisten suosituimmat jouluperinteet – helsinkiläisissä kaksi merkittävää eroa muuhun Suomeen4.12.2024 07:00:00 EET | Tiedote
Jouluevankeliumin lukee vain pieni joukko suomalaisia, mutta joka kolmas käy Kauneimmissa Joululauluissa. Suomalaisten tärkeimpiin jouluperinteisiin kuuluvat haudoilla käyminen, joulurauhan julistus ja joulukeräyksiin lahjoittaminen, ilmenee Taloustutkimuksen tuoreesta selvityksestä. Toisin kuin viimeaikaisten tutkimustulosten perusteella voisi arvioida, nuoret miehet ilmoittavat käyvänsä vähemmän joulukirkossa kuin nuoret naiset.
"Hengellisyys on kuin kielitaito, se opitaan pala palalta" – Titta Sevanto kirjoitti lapsille tietokirjan Raamatun tarinoista22.11.2024 12:16:14 EET | Tiedote
Valtteri ja Raamatun salaisuudet -tietokirja avaa lapsille Raamatun tarinoita eri teemojen kautta, joihin nivoutuu Valtterin tarinat ja yleistietoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme