KHO:n ennakkopäätös, joka koskee luonnonsuojelulain mukaista poikkeuslupaa
Kalatalousalue oli hakenut poikkeuslupaa merimetsojen ampumiseen keväällä ahvenen poikastuotannon turvaamiseksi ja merimetsojen paikallisen pesimäkannan vähentämiseksi. Hakemuksessa tarkoitetut kahdeksan kartalla pistemäisesti osoitettua ampumisaluetta olivat ahvenen tärkeitä lisääntymispaikkoja.
ELY-keskus ei myöntänyt kalatalousalueelle lupaa merimetsojen ampumiseen keväällä, vaan elokuun alusta vuoden loppuun. Lupa oli myönnetty laajalle merialueelle Suomen suurimman merimetsoyhdyskunnan ympäristössä. Lupaehtojen mukaan vuosittain sai ampua 1 000 merimetsoa. Lupa oli voimassa kolme vuotta.
Korkein hallinto-oikeus katsoi, että poikkeusluvan mukaisen yksilömäärän ampuminen ei huonontanut merimetson suojelutilannetta. Lisäksi oli mahdollista, että suuret merimetsoyhdyskunnat vaikuttivat niiden läheisyydessä oleviin kalakantoihin kalastuselinkeinon tulosta heikentävällä tavalla. Merimetsojen kalavesillä tapahtuvasta saalistuksesta voi siten aiheutua kalavesille lintudirektiivissä tarkoitettua vakavaa vahinkoa. Näistä lähtökohdista poikkeuksen myöntäminen merimetson rauhoituksesta oli siten sinänsä mahdollista. Poikkeuslupahakemuksen käsittelyn yhteydessä ei kuitenkaan ollut selvitetty, oliko päätöksen mukaisella syysaikaisella ja laajalla alueella tapahtuvalla ampumisella sellaisia vaikutuksia, että paikallisen merimetsokannan aiheuttamaa kalataloushaittaa voitiin näin estää. Korkeimman hallinto-oikeuden hankkimien Luonnonvarakeskuksen ja Suomen ympäristökeskuksen asiantuntijalausuntojen perusteella merimetsojen syysaikainen ampuminen voi kohdistua varsinkin elokuun jälkeen merkittävässä määrin muihin kuin kalatalousalueella pesiviin merimetsoihin. Nämä voivat olla osaksi myös eri alalajia kuin Suomessa pesivät merimetsot. Saadun selvityksen perusteella ei ollut pääteltävissä, että poikkeusluvan mukainen ampuminen olisi estänyt kalavesille koituvaa vakavaa vahinkoa.
Korkeimman hallinto-oikeuden hankkimassa Luonnonvarakeskuksen asiantuntijalausunnossa oli myös tuotu esiin muita, mahdollisesti ampumista tehokkaampia keinoja merimetsoyhdyskunnan kalakannoille aiheuttamien vahinkojen estämiseksi tai vähentämiseksi. Tähän nähden oli jäänyt myös riittävällä tavalla selvittämättä, olisiko kalavesille aiheutuvien vahinkojen torjumiseksi ollut olemassa muuta tyydyttävää ratkaisua kuin merimetsojen ampuminen.
ELY-keskuksen päätös oli ollut edellä lausutuilla perusteilla lainvastainen.
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla.
Kort referat på svenska
Yhteyshenkilöt
Jasmin Tagviestintäasiantuntija / kommunikationsexpertkorkein hallinto-oikeus / högsta förvaltningsdomstolen
Puh:029 5640 211etunimi.sukunimi@oikeus.fiKorkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi - http://www.kho.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus
HFD:s arbetssituation är historiskt god: antalet anhängiga ärenden har sjunkit och behandlingstiderna har förkortats7.2.2025 10:48:58 EET | Pressmeddelande
Antalet överklaganden som inkommit hos högsta förvaltningsdomstolen har de senaste fyra åren sjunkit något. Förra året inkom 3 318 överklaganden hos högsta förvaltningsdomstolen vilket är ca 250 färre än under året 2023. Högsta förvaltningsdomstolen avgjorde ifjol 3 744 ärenden (3 839 år 2023).
KHO:n työtilanne on historiallisen hyvä: vireillä olevien asioiden määrä laskenut ja käsittelyaika lyhentynyt7.2.2025 10:48:58 EET | Tiedote
Korkeimpaan hallinto-oikeuteen vireille tulevien muutoksenhakuasioiden määrä on ollut viimeiset neljä vuotta hienoisessa laskussa. Viime vuonna korkeimpaan hallinto-oikeuteen saapui 3 318 muutoksenhakuasiaa, mikä on noin 250 asiaa vähemmän kuin vuonna 2023. Korkein hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna 3 744 asiaa (3 839 asiaa vuonna 2023).
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee tietosuojaa3.2.2025 13:44:08 EET | Päätös
A oli vaatinut yleisen tietosuoja-asetuksen oikeutta tietojen poistamiseen ja vastustamisoikeutta koskevien säännösten perusteella, että hänen henkilötietonsa poistetaan kahden sanomalehden verkkosivuilla olevista verokoneista ja että hänen henkilötietojaan ei niissä käsitellä. Nämä verokoneet sisälsivät A:n tuloverotusta koskevia julkisia tietoja.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee asiakirjajulkisuutta31.1.2025 09:26:44 EET | Päätös
Tietopyyntö koski eräisiin lupa-asiakirjoihin sisältyviä tietoja turkistarhojen toiminnanharjoittajien nimistä, Y-tunnuksista ja tarhojen sijaintikunnista. Asiassa oli kysymys siitä, olivatko nämä tiedot yleisen tietosuoja-asetuksen 4 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja henkilötietoja.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee ympäristönsuojelulain mukaista hallintopakkoasiaa30.1.2025 09:38:04 EET | Päätös
Yhtiö oli tehnyt eräiden jätteiden hyödyntämisestä maarakentamisessa annetun valtioneuvoston asetuksen (niin sanottu MARA-asetus) nojalla kaksi rekisteröinti-ilmoitusta betonijätemateriaalin läjittämisestä samalle kiinteistölle. Valvontaviranomainen rekisteröi molemmat ilmoitukset. Valvontaviranomainen määräsi myöhemmin juoksevan sakon uhalla yhtiön poistamaan jätetäytön. Tehty jäterakenne oli suoalueella kosketuksissa veteen, eikä MARA-asetuksen mukainen vähimmäisetäisyysvaatimus pohjaveteen täyttynyt. Rakenteen korkeus ei myöskään vastannut asetuksen vaatimuksia ja rakenne oli ollut peittämättä. Hallinto-oikeus hylkäsi yhtiön valituksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme