Kela ei enää maksa kansaneläkkeitä ulkomaille – muutos voi vaikuttaa myös Suomessa asuvien eläkkeen määrään
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Kela on 1.2.2025 lopettanut kansaneläkkeiden maksamisen muihin EU-asetuksia soveltaviin maihin kuin Suomeen. Muutos voi vaikuttaa siihen, mikä maa vastaa asiakkaan sairaanhoidon kustannuksista, sekä siihen, onko asiakkaalla oikeus saada eläkettä saavan hoitotukea. Lisäksi muutos voi vaikuttaa kansaneläkkeen määrään niillä asiakkailla, jotka asuvat Suomessa mutta ovat aiemmin asuneet tai työskennelleet EU- tai Eta-maassa, Sveitsissä tai Isossa-Britanniassa.
Kela ei 1.2.2025 alkaen enää maksa kansaneläkkeenä maksettavia vanhuus- ja työkyvyttömyyseläkkeitä niille eläkkeensaajille, jotka asuvat toisessa EU- tai Eta-maassa, Sveitsissä tai Isossa-Britanniassa.
Kela on lähettänyt asiasta päätöksen niille näissä maissa asuville asiakkaille, jotka saavat vanhuus- tai työkyvyttömyyseläkettä kansaneläkkeenä. Päätöksessä kerrotaan, että kansaneläkettä ei enää makseta 1.2.2025 alkaen.
Muutos voi vaikuttaa sairaanhoidon kustannusten korvattavuuteen
Jos asiakas on saanut Suomesta ainoastaan kansaneläkettä ja eläkkeen maksu on lopetettu, Suomi ei enää vastaa toisessa EU- tai Eta-maassa, Sveitsissä tai Isossa-Britanniassa asuvan asiakkaan eikä hänen kyseisessä maassa asuvan perheenjäsenensä sairaanhoidon kustannuksista.
Suomesta myönnetty hoito-oikeustodistus S1 tai E121 perutaan. Asiakas ei myöskään voi enää käyttää Suomen myöntämää eurooppalaista sairaanhoitokorttia. Hoito-oikeus päättyy myös niillä asiakkailla, joiden sairaanhoidon kustannuksista Suomi on vastannut puolison saaman kansaneläkkeen perusteella.
Jos asiakas tai hänen perheenjäsenensä saa Suomesta työeläkettä, Suomi vastaa jatkossakin sairaanhoidon kustannuksista asuinmaassa.
Aiemmin ulkomailla asuneen kansaneläkkeen määrä voi muuttua
Jos Suomessa asuva asiakas on aiemmin asunut tai työskennellyt toisessa EU- tai Eta-maassa, Sveitsissä tai Isossa-Britanniassa, hänen kansaneläkettään pidetään jatkossa EU-lainsäädännön mukaisena vähimmäiseläkkeenä. Tämän myötä eläkkeen laskentatapa muuttuu. Eläkkeen määrä lasketaan uudestaan vähimmäiseläkkeenä siinä vaiheessa, kun kansaneläke tarkistetaan seuraavan kerran. Kansaneläkkeen määrä voi tapauksesta riippuen pysyä ennallaan, suurentua tai pienentyä. Jos kansaneläkkeen määrä muuttuu uudelleenlaskennan takia, sillä voi olla vaikutusta esimerkiksi eläkkeensaajan asumistuen ja takuueläkkeen määrään.
On arvioitu, että kansaneläkkeen uudelleenlaskenta vähimmäiseläkkeenä koskee enimmillään noin 32 000:ta Suomessa asuvaa kansaneläkkeen saajaa, jotka ovat aiemmin työskennelleet tai asuneet EU- ja Eta-maissa, Sveitsissä tai Isossa-Britanniassa.
Mitä tilanteita muutos ei koske?
Muutos ei koske perhe-eläkkeitä eli leskeneläkettä ja lapseneläkettä. Niitä maksetaan edelleen EU- ja Eta-maihin, Sveitsiin ja Isoon-Britanniaan.
Muutos ei vaikuta myöskään sosiaaliturvasopimuksiin, joita Kela on tehnyt Yhdysvaltojen, Kanadan, Israelin, Chilen ja Australian kanssa. Kela voi edelleen sopimuksen perusteella maksaa eläkkeitä näissä maissa asuville eläkkeensaajille.
Tilapäisen ulkomailla oleskelun aikana voi edelleen saada kansaneläkettä.
Työeläkelaitokset jatkavat työeläkkeiden maksua ulkomaille kuten ennenkin.
Lue lisää
Tiedote 13.12.2024: Kansaneläkkeiden maksaminen muihin EU-maihin- ja Eta-maihin, Sveitsiin ja Isoon-Britanniaan päättyy 1.2.2025
Yhteyshenkilöt
Päivi KuivasniemietuuspäällikköKela
Puh:020 634 9402etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.
![](/data/images/public/69820426/70882262/cf1e464a-4752-4470-a50b-2d2cfd17d155-w_780.png)
Muut kielet
- ENG: Kela no longer pays national pensions to recipients living abroad – the amount of pension paid to recipients living in Finland may be affected by the change as well
- SWE: FPA betalar inte längre folkpensioner till utlandet – förändringen kan också påverka pensionsbeloppet för dem som bor i Finland
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Kelan palvelupiste Lieksassa muuttaa6.2.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Lieksan palvelupiste muuttaa osoitteeseen Pielisentie 9. Saman katon alla toimii myös kaupungin yhteispalvelupiste. Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa myös verkossa tai puhelimessa.
Nästan 66 000 personer fick rehabiliterande psykoterapi år 2024 – fyra av fem var kvinnor6.2.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2024 fick sammanlagt 65 900 finländare rehabiliterande psykoterapi som ersätts av FPA. Av dem var fyra femtedelar kvinnor. Ökningen av antalet klienter inom rehabiliterande psykoterapi har mattats av under de senaste åren och kostnaderna rentav sjönk år 2024. FPA:s forskare bedömer att en orsak till att ökningen planat ut kan vara att tillgången till korttidspsykoterapi blivit bättre.
Kuntoutuspsykoterapiaa sai lähes 66 000 henkilöä vuonna 2024 – neljä viidestä saajasta naisia6.2.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yhteensä 65 900 suomalaista sai Kelan korvaamaa kuntoutuspsykoterapiaa vuonna 2024. Heistä neljä viidesosaa oli naisia. Saajamäärän kasvu on hidastunut viime vuosina, ja kustannukset jopa laskivat vuonna 2024. Tutkijan arvion mukaan saajamäärän kasvun hidastumista saattaa selittää muun muassa lyhytpsykoterapioiden aiempaa parempi saatavuus.
Pappor använde över en femtedel av föräldrapenningsdagarna 20245.2.2025 01:01:00 EET | Pressmeddelande
Antalet föräldrapenningsdagar som män fick ersättning för ökade ifjol med 5,3 procentenheter jämfört med året innan.
Isät käyttivät jo yli viidenneksen vanhempainrahapäivistä vuonna 20245.2.2025 01:01:00 EET | Tiedote
Miehille korvattujen vanhempainrahapäivien osuus kasvoi viime vuonna 5,3 prosenttiyksikköä edellisvuoteen verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme