Korjausrakennuskonserni re:mount kasvoi vahvasti vuonna 2024
re:mount paransi kannattavuuttaan ja kasvatti samalla liikevaihtoaan yli kolmanneksella viime tilikaudella. Merkittäviä parannuksia kirjattiin lisäksi muun muassa työturvallisuudessa sekä henkilöstö- ja asiakastyytyväisyydessä.

Korjausrakentamiseen keskittyvän re:mount-konsernin tilikauden 2024 avainluvut kertovat kannattavasta ja kehittyvästä toiminnasta. Konsernin pro forma -liikevoitto ylsi 9 prosenttiin liikevaihdosta (edellisellä tilikaudella 8 %) ja pro forma -liikevaihto kasvoi edellisestä tilikaudesta 36 prosenttia noin 160 miljoonaan euroon (118 miljoonaa euroa). Kasvu muodostui yritysostoista.
Henkilöstötyytyväisyyttä mittaava eNPS-luku oli 64 ja asiakastyytyväisyyttä mittaava NPS 66. Myös LTIF-tunnusluku, joka kertoo poissaoloihin johtaneiden työtapaturmien suhteesta työtunteihin, parani 10,9:än (22,8).
re:mountin strategiaan kuuluu ostaa hyvin johdettuja ja kannattavia korjausrakennusyrityksiä kiinnostavilta markkina-alueilta. Vuonna 2024 konserni teki viisi strategiansa mukaista yritysostoa. Pääkaupunkiseudulla re:mountiin liittyivät Uudenmaan Rakentaja-Talo Oy, MK Facade Oy sekä Robert Rakentajat Oy, Turussa Casaneera Oy, ja Tampereella USK Rakennus Oy.
Alkaneella tilikaudella re:mount on julkistanut kaksi uutta yritysostoa, joilla hankittiin pääkaupunkiseudulla toimiva Etelä-Suomen Julkisivupalvelu Oy sekä Rakennustoimisto PRM Seinäjoella. Näiden kauppojen myötä re:mountissa on 11 tytäryhtiötä, ja ne toimivat omilla nimillään vastaten omasta liiketoiminnastaan konsernin tukemana.
Uudet yritysostot nostavat konsernin pro forma -liikevaihdon noin 187 miljoonaan euroon. Henkilöstömäärä on noin 380 sekä konsernin henkilöstöomistajien määrä 102.
Korjausrakentamisen näkymät hyvät, vaikka kilpailu kiristyi
Suomalaisten kiinteistöjen korjausvelka kasvaa vuosi vuodelta, joten korjausrakentamisen markkinanäkymät ovat myönteiset, vaikka hintakilpailu on kiristynyt. Lisähaastetta tuo se, että kiinteistöjen arvot vaihtelevat alueittain paljon ja muun muassa joillakin taloyhtiöillä on ollut vaikeaa saada rahoitusta urakoihinsa.
– Uudisasuntorakentamisen markkina on vielä alamaissa, joten viime vuonna entistä useammat urakoitsijat etsivät töitä korjausrakentamisesta. re:mount keskittyi tekemään tehokasta ja laadukasta työtä. Kaikilla yhtiöillämme on korkea omavaraisuusaste, ja konserni on vakavarainen, joten asiakkaat luottivat meidän toiminnallisen suorituskykymme lisäksi taloudelliseen kantokykyymme, kertoo re:mountin toimitusjohtaja Iisakki Koski kuluneesta tilikaudesta.
Lisätietoja:
Iisakki Koski, re:mount-konsernin toimitusjohtaja, iisakki.koski@remount.fi, 040 824 0029
Avainsanat
Kuvat



re:mount-konserni lyhyesti
re:mount-konserni korostaa korjausrakentamisessa toiminnan paikallisuutta. Tytäryhtiöt Renevo, Remonttipartio, Laxal, PC-Saneeraus, Uudenmaan Rakentaja-Talo, Casaneera, MK Facade, Robert Rakentajat, USK Rakennus, Etelä-Suomen Julkisivupalvelu sekä Rakennustoimisto PRM palvelevat kukin paikallisesti omaa asiakaskuntaansa.
re:mount-konsernin yhtiöt tarjoavat linjasaneeraus-, asuntokorjaus-, toimitilakorjaus- sekä julkisivusaneerauspalveluita asuin- ja toimitilakiinteistöille. Konsernin pro forma -liikevaihto on noin 187 miljoonaa euroa ja sen palveluksessa on noin 380 korjausrakentamisen ammattilaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta re:mount
re:mount-konsernille uusi toimitusjohtaja – Joachim Lindholm aloittaa tehtävässä 10.2.7.2.2025 08:00:00 EET | Tiedote
re:mount-konserni vahvistaa johtamistaan, kun Joachim (Jokke) Lindholm tulee toimitusjohtajaksi, ja nykyinen toimitusjohtaja Iisakki Koski siirtyy vastaamaan re:mountin yrityskaupoista ja hankinnoista.
Seinäjokelainen Rakennustoimisto PRM liittyy korjausrakennuskonserni re:mountiin7.2.2025 07:55:00 EET | Tiedote
re:mount-konserni ostaa Rakennustoimisto PRM:n, joka tunnetaan Seinäjoella vaativien ja säännöllistä korjaamista vaativien kiinteistöjen luotettavana osaajana.
Arvokiinteistöjen julkisivuprojekteista tunnettu ESJP mukaan re:mountiin16.1.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Etelä-Suomen Julkisivupalvelu Oy (ESJP) liittyy re:mount-konserniin yritysjärjestelyllä, joka vahvistaa ESJP:n kilpailukykyä.
50 miljoonan euron tilauskanta – putkiremontteihin erikoistunut Remonttipartio kasvaa18.12.2024 12:31:41 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla toimivan Remonttipartion tilauskanta yltää ensimmäistä kertaa yli 50 miljoonaan euroon. Kasvu kertoo siitä, että lähiörakentamisen huippuvuosina tehtyjen kerrostalojen putket ovat korjausiässä, toimitusjohtaja Jaakko Hartikainen toteaa.
Tamperelainen USK Rakennus liittyy re:mount-konserniin31.10.2024 08:00:00 EET | Tiedote
Korjausrakennuskonserni re:mount ostaa Tampereen ja Pirkanmaan johtaviin korjausrakentajiin kuuluvan USK Rakennuksen. Koko henkilöstö jatkaa vanhoina työntekijöinä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme