Itäisen Suomen elinvoima vaatii tekoja – rahoituspäätöksiä ei voi lykätä
Hallituksen työryhmien loppuraportit Itäisen ja Pohjoisen Suomen ohjelmista julkaistiin tänään. MTK pitää itäisen Suomen elinvoiman turvaamista välttämättömänä ja vaatii nopeita toimia raportin esittämien tavoitteiden toteuttamiseksi. Rahoituspäätöksiä ei voi jättää myöhemmäksi – alueen asukkaille ja yrittäjille tarvitaan konkreettisia ratkaisuja nyt.
![Pikkutie](/data/images/public/2037/70883244/1b3ee297-71a0-4e08-bcf9-6aed7a128301-w_720.jpg)
Hallituksen työryhmien loppuraportit Itäisen ja Pohjoisen Suomen ohjelmista julkaistiin tänään. MTK pitää itäisen Suomen elinvoiman turvaamista välttämättömänä ja vaatii nopeita toimia raportin esittämien tavoitteiden toteuttamiseksi. Rahoituspäätöksiä ei voi jättää myöhemmäksi – alueen asukkaille ja yrittäjille tarvitaan konkreettisia ratkaisuja nyt.
MTK on kantanut erityistä huolta itäisen Suomen elinvoimasta muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Järjestö näkee asian laajempana strategisena turvallisuuskysymyksenä myös EU-tasolla. MTK:n johtokunta hyväksyi äskettäin järjestön oman Itäistä Suomea koskevan ohjelman (https://www.mtk.fi/-/itaisen-suomen-ohjelmaan-tavoitteet)
Toimenpiteet itäisen Suomen elinvoiman varmistamiseksi ovat välttämättömiä. Työryhmän esityksissä on monia tärkeitä tavoitteita, jotka on vietävä nopeasti toteutusvaiheeseen – liian moni asia on edelleen jatkoselvityksen varassa.
“Alueen asukkaat ja yrittäjät tarvitsevat nopeasti konkreettisia toimenpiteitä”, sanoo MTK:n elinvoimajohtaja Leena Kristeri.
Työryhmän esityksessä ei oteta kantaa toimenpiteiden rahoittamiseen.
“On selvää, että päätöksiä rahoituksesta tarvittaisiin kevään puoliväliriihessä. Myös EU-rahoitusmahdollisuudet on hyödynnettävä täysimääräisesti itäisessä Suomessa", Kristeri toteaa.
Ohjelmassa tunnistetaan alkutuotannon edellytysten turvaamisen tarve kaikissa olosuhteissa sekä investointien haasteet. MTK on esittänyt näihin liittyen selkeitä toimenpiteitä, jotka on nyt vietävä käytäntöön.
Lisätietoja:
Leena Kristeri, elinvoimajohtaja, MTK, 040 507 4088
Simo Tiainen, johtaja, MTK, 040 553 3131
Jari Rouvinen, toiminnanjohtaja, MTK-Pohjois-Karjala, 0400 331 566
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Business Finlandin ulkomaantoimintojen integraatio ulkoasiainhallintoon edistää ruokaviennin kasvua5.2.2025 17:04:54 EET | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK on tyytyväinen ulkoministeriön työhön Team Finland -yrityspalveluiden vaikuttavuuden lisäämiseksi. Business Finlandin ulkomaantoimintojen integraatio ulkoasiainhallintoon mahdollistaa sen, että suomalaisille yrityksille on jatkossa tarjolla sellaisia vienninedistämispalveluja, joita Business Finland ei ole enää muutamaan vuoteen katsonut tehtäväkseen tuottaa. On selvää, että kiristyvässä kansainvälisessä kilpailussa vientipalvelut parantavat merkittävästi yritysten kansainvälistä kilpailukykyä.
Luontoarvomarkkinat tarjoavat mahdollisuuksia maanomistajille5.2.2025 09:32:17 EET | Tiedote
Maanomistajalla on merkittävin rooli luonnonarvojen tuottajana. Luontoarvokaupan kautta maanomistajan mahdollisuudet kiinteistön lisäarvon tuottamiselle kasvavat, ja luontotekojen toteuttamisesta tulee myös taloudellisesti kannattavaa.
Lunastuslain muutos etenee vihdoinkin – sähkölinjojen osalta uudistus ei ole riittävä31.1.2025 11:12:57 EET | Tiedote
Petteri Orpon hallitus esittää muutoksia lunastuslain nojalla myönnettäviin korvauksiin maanomistajille. Lunastuksista maksettaisiin jatkossa markkina-arvon mukainen korvaus. Lisäksi lunastuskorvauksiin lisättäisiin kiinteä 25 prosentin korotus. Asumiseen ja elinkeinon harjoittamiseen käytettävän omaisuuden turvaa parannettaisiin ja laista kumottaisiin asemakaavoituksesta johtuvat arvon leikkaamista koskevat säännökset.
MTK: Metsien hoitoa ja käyttöä on lisättävä ilmaston pelastamiseksi - säädösmuutoksia tarvitaan29.1.2025 12:37:26 EET | Tiedote
Metsien roolista ilmastonmuutoksen hillitsemiksi käydään laajaa, mutta yksipuolista keskustelua. Uusien tulosten mukaan metsät ovat kääntyneet päästölähteeksi, koska puuston nielu ei enää riitä kattamaan metsien maaperän päästöjä. ”Muuttuneet tiedot osoittavat, että metsien hiilinieluihin perustuva ilmastopolitiikka on perustunut vääriin oletuksiin. Katseet on käännettävä nopeaan fossiilisten raaka-aineiden alasajoon sekä lisääntyvään metsien hoitoon ja käyttöön”, tiivistää MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.
Valtiolla selkeä rooli elintarvikeviennin kasvun edistämisessä27.1.2025 17:14:41 EET | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK on tyytyväinen maa- ja metsätalousministeriön asettaman selvityshenkilön, OTT, työelämäprofessori Pekka Timosen, elintarvikeviennin palveluja koskevaan raporttiin. Raportissa on tunnistettu vientipalveluiden merkitys kasvutavoitteen saavuttamiseksi, nostettu esiin palveluihin liittyvät haasteet ja esitetty ratkaisukeskeisiä keinoja palveluiden tuottamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme