Palveluiden vienti Yhdysvaltoihin kasvoi loppuvuonna lähes miljardilla
Tavaroiden ja palveluiden viennin arvo kasvoi vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 0,5 miljardia euroa eli prosentin edellisvuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna. Tavaroiden viennin arvo väheni 5 %, 20,6 miljardiin euroon, kun taas palveluiden viennin arvo kasvoi 18 %. Palveluviennin arvo oli 10,4 miljardia euroa.
“Vuoden viimeinen neljännes noudatti pidempiaikaista kehitystrendiä: tavaroiden viennin arvo laski yhä samalla kun palveluiden vienti kasvoi”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Reetta Karinluoma.
Vuoden viimeisellä neljänneksellä palveluiden vientiä kasvatti erityisesti televiestintä-, tietotekniikka- ja tietopalveluiden viennin lisääntyminen sekä henkisen omaisuuden käytöstä perittyjen maksujen kasvu, selviää tavaroiden ja palveluiden ulkomaankauppa -tilaston tiedoista.
”Kauppa Yhdysvaltoihin on piristänyt palveluiden viennin viimeaikaista kehitystä. Vienti Ruotsiin ja Saksaan pysyi neljännellä neljänneksellä edellisen vuoden tasolla, kun taas vienti Yhdysvaltoihin kasvoi lähes miljardilla eurolla 1,9 miljardiin.”
Yhdysvallat oli tavaroiden ja palveluiden viennin yhteenlasketussa arvossa mitattuna toista vuotta peräkkäin Suomen tärkein kauppakumppani vuonna 2024. Seuraavina tulivat Ruotsi ja Saksa.
”Ulkomaankauppaa käsitellään usein ainoastaan tavarakaupan näkökulmasta, mutta on syytä muistaa, että palveluiden vienti kattoi viime vuonna kolmanneksen Suomen kokonaisviennistä. Palveluiden merkitys korostuu etenkin Yhdysvaltojen kanssa käydyssä kaupassa, sillä palvelut kattoivat Yhdysvaltojen viennistä noin 40 % ja tuonnista lähes 60 % vuonna 2024”, Karinluoma toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta KarinluomaYliaktuaari
Puh:029 551 3077reetta.karinluoma@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Suomalaisten mediaanivarallisuus laskenut – varallisuuserot kasvoivat vuonna 202312.3.2025 08:02:51 EET | Tiedote
Kotitalouksien nettovarallisuuden mediaani on Suomessa laskenut. Vuonna 2023 mediaani oli noin 96 000 euroa. Edellisellä tutkimuskerralla, vuonna 2019, mediaani oli rahan arvon muutos huomioiden 121 300 euroa.
Lentomatkustajien määrä kasvoi vuonna 2024 – Lapin lentokentillä vilkasta7.3.2025 08:07:01 EET | Tiedote
Suomen lentokenttien matkustajamäärä kasvoi viime vuonna. Lentomatkustajia oli kaikkiaan 19,8 miljoonaa, mikä oli 7 % enemmän kuin vuonna 2023.
Suomalaisten toimeentulovaikeudet lisääntyivät jo kolmatta vuotta peräkkäin6.3.2025 08:01:27 EET | Tiedote
Suomalaisista 9 % kuului vuonna 2024 kotitalouksiin, joilla oli vaikeuksia tai suuria vaikeuksia saada tulot riittämään pakollisiin menoihin. Heidän osuutensa kasvoi kolmatta vuotta peräkkäin ja oli lähes samalla tasolla kuin vuonna 2004.
Lähes joka toinen kertoo kokeneensa lapsuudessa vanhempien tekemää henkistä tai fyysistä väkivaltaa3.3.2025 12:01:19 EET | Tiedote
Lähes joka toinen 16–74-vuotias nainen ja 18–74-vuotias mies raportoi kokeneensa alle 15-vuotiaana vanhempiensa tekemää henkistä tai fyysistä väkivaltaa. Puolet miehistä ja 60 prosenttia naisista kertoo puolestaan todistaneensa vanhempiensa välistä vakivaltaa ollessaan alle 15-vuotias.
Alaikäiset yhä useammin viranomaisten pakkokeinojen kohteena, vaikka kokonaismäärä laskee28.2.2025 08:02:16 EET | Tiedote
Poliisi, tulli ja rajavartiolaitos käyttivät pakkokeinoja 181 500 kertaa vuonna 2024. Määrä oli 2,4 % pienempi kuin edellisvuonna. Alaikäisiin kohdistuneet pakkokeinot, kuten esimerkiksi takavarikot, laite-etsinnät ja kiinniotot, kuitenkin lisääntyivät.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme