Elintarviketeollisuusliitto ry

Kutsu mediainfoon 18.2.2025 klo 10.00 | Elintarviketeollisuuden 4x4 ehdotusta hallituksen puoliväliriiheen

Jaa

Suomi sutii paikoillaan – ETL:n nelivedolla pitoa kasvun tielle! Tervetuloa kuulemaan elintarviketeollisuuden 4x4 tavoitteesta maan hallituksen puoliväliriiheen. 

Suomea on kohdannut talouden takatalvi. Kasvu sutii paikoillaan emmekä pääse mukaan muiden vauhtiin.

Miten Suomi saadaan liikkeelle kestävän kasvun tielle? Mitkä tekijät mahdollistavat kasvun? Mikä merkitys ennakoitavalla toimintaympäristöllä on elintarvikealan yrityksille?  

Elintarviketeollisuusliitto (ETL) julkistaa tavoitteensa maan hallituksen huhtikuiseen puoliväliriiheen. Esittelemme 4x4 keinoa, joilla ruoka-alan kestävää kasvua voidaan saada vauhtiin.  

Tervetuloa infoon  

Aika: tiistai 18.2.2025. klo 10.00–11.00  

Paikka: Teams 

Ohjelma

  • Ekonomisti Bate Ismail kertoo elintarvikealan yritysten talousnäkymistä ja elintarviketeollisuuden investoinneista  

  • Toimitusjohtaja Mikko Käkelä ja yhteiskuntasuhdejohtaja Jukka Ihanus käyvät läpi Elintarviketeollisuusliiton puoliväliriihitavoitteita 

Kysymyksiä ja vastauksia 

Ilmoittautumiset viimeistään maanantaina 17.2. klo 16:een mennessä sähköpostilla hannele.mayer-pirttijarvi@etl.fi  

Linkki Teamsiin lähetetään ilmoittautuneille noin tuntia ennen infon alkua. 

Tervetuloa linjoille! 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Elintarvike­teollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.

Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.

Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.

Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry

SELin työtaistelut pysäyttävät lihatalot ja vaarantavat eläinten hyvinvoinnin5.4.2025 11:39:49 EEST | Tiedote

Sovittelija Janne Metsämäellä ei ollut 5.4.2025 edellytyksiä uuden sovintoehdotuksen antamiseen elintarvikealojen työehtoriitaan. Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SELin ilmoittama kolmipäiväinen lakko liha-alan yrityksissä toteutuu 8.4.2025 alkaen. Elintarviketeollisuusliitto (ETL) pitää vastuuttomana lakkojen kohdistamista eläinten hyvinvointia vaarantavalla tavalla. Olemassa olevaan lainsäädäntöön tarvitaan muutoksia pikaisesti, jotta eläinten hyvinvointi voidaan turvata työtaistelujen aikana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye