Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Komissio ymmärtää nyt EU:n maatalouselinkeinon tarpeet ja merkityksen

Jaa

MTK on tyytyväinen EU-komission keskiviikkona julkaisemaan suunnitelmaan maatalouspolitiikan muutoksista. Komission maatalousvisio kertoo merkittävästä suunnanmuutoksesta, jolla halutaan varmistaa oman maataloustuotannon menestys koko EU:n alueella häiriöherkässä toimintaympäristössä. Maatalouden kilpailukykyä komissio vahvistaisi muun muassa sääntelyä purkamalla ja kannustamalla alaa investointeihin.

Perunan istutus
Perunan istutus MTK Materiaalipankki

EU-komission keskiviikkona julkaisema, vuoteen 2040 tähtäävä maatalousvisio sisältää lukuisia esityksiä elinkeinon vahvistamiseksi. Komissio tavoittelee houkuttelevaa, kilpailukykyistä, tulevaisuuteen suuntautunutta ja oikeudenmukaista maatalous- ja elintarvikejärjestelmää. MTK pitää tärkeänä, että komissio painottaa viljelijöiden markkina-asemaa, tulojen ennustettavuutta sekä toimivaa ja reilua ruokaketjua. Vision on tarkoitus toimia komission ohjenuorana EU:n seuraavan CAP-ohjelmakauden valmistelussa.

”Kyseessä on monella tapaa maatalouspolitiikan täyskäännös edellisen komission ajamaan linjaan verrattuna. Nyt selvästi ymmärretään, että oma maatalous ja ruuantuotanto ovat keskeinen osa Euroopan kokonaisturvallisuutta”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoo.

Komission visiopaperi linjaa yhteistä maatalouspolitiikkaa vuoden 2028 jälkeen. Marttila huomauttaa, että monilla komission nyt ilmoittamilla tavoitteilla on kiire, ja ne on syytä ottaa huomioon myös EU:n jo käynnissä olevassa säädösvalmistelussa.

”Maatalouden lisäksi EU:lla on nykytilanteessa politiikan muutostarpeita myös puolustuksen ja kilpailukyvyn vahvistamiseksi. Avainkysymys on rahoitus. Vahva maatalouspolitiikka tarvitsee myös vahvan budjetin”, Marttila painottaa.

MTK pitää erittäin tärkeänä komission halua parantaa viljelijöiden markkina-asemaa ruokaketjussa. Komissio vaatii markkinoille läpinäkyvyyttä siitä, miten kustannukset ja marginaalit ketjussa muodostuvat ja kuinka ne jaetaan. Komission mukaan viljelijöiden on saatava nykyistä paremmat tulot markkinoilta, jolloin he uskaltavat tehdä myös tuotannon tulevaisuuden turvaavat investoinnit.

”Komissio haluaa painottaa tukia ruokaturvaa ja taloudellista elinvoimaa tuottavalle ja ympäristöstä huolehtivalle maataloudelle. Erityisesti visio huomioi nuorten ja uusien sekä luonnonolosuhteiltaan haastavilla alueilla toimivien viljelijöiden tarpeita. Nämä kaikki vastaavat hyvin MTK:n tavoitteita”, MTK:n maatalousjohtaja Johan Åberg toteaa.

Seuraavaksi komission maatalousvisio etenee EU-parlamentin ja maatalousministerineuvoston käsittelyyn.

Lisätietoja:
Juha Marttila, MTK:n puheenjohtaja, 050 341 3167
Johan Åberg, MTK:n maatalousjohtaja, 040 523 3864

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Laskiainen herkuttaa, ilahduttaa ja ennustaa satoa – talven keskellä versoo toivo21.2.2025 13:48:16 EET | Tiedote

Kristillisessä perinteessä laskiaisesta alkaa paaston aika, joka päättyy pääsiäiseen. Tulevan paaston vuoksi laskiaiseen liitetäänkin tuhdit ruuat, ilonpito ja riemukas talviulkoilu. Vaikka laskiaista vietetään viljelysmaiden ollessa vielä lumihunnun alla, moni laskiaisperinne liittyy maatalouteen ja tulevaan kasvukauteen. Laskiaisen aikaan hyvästellään pimein talvi ja aletaan odottaa kevättä sekä tulevaa satokautta.

Green Climate Fund tukee ilmastotoimia Keniassa 50 miljoonalla dollarilla - Maatalousosuuskuntien roolia ilmastotoimissa vahvistetaan21.2.2025 12:52:51 EET | Uutinen

YK:n Green Climate Fund (GCF) on myöntänyt 50 miljoonan Yhdysvaltain dollarin rahoituksen hankkeelle, joka tukee ilmastokestävän, vähähiilisen ja kestävän maatalouden kehittämistä Viktoriajärven talousalueella Keniassa. Ilmastoratkaisujen toteuttamisessa hyödynnetään paikallisia osuuskuntia ja pientilallisia. Hankkeen toteuttavat FAO ja Alankomaiden maatalouden kehittämisvirasto Agriterra yhdessä Kenian hallituksen kanssa. Suomesta mukana on MTK, joka tuo hankkeeseen asiantuntemusta metsänhoidosta.

Mikä tekee perunasta suomalaisen ruokakulttuurin kulmakiven?7.2.2025 08:24:00 EET | Tiedote

Peruna on ollut suomalaisen ruokapöydän peruspilari jo vuosisatojen ajan. Sen monipuolisuus, ravitsevuus ja edullisuus tekevät siitä ainutlaatuisen raaka-aineen, joka yhdistää perinteet ja nykypäivän ruokatrendit. Maailmassa tunnetaan tuhansia perunalajikkeita, jotka vaihtelevat muodoltaan, kooltaan ja maultaan. Suomessa viljellään tällä hetkellä arviolta noin 70 ruokaperunalajiketta. Tämä monimuotoisuus ja lajikkeiden kirjo mahdollistavat perunan käytön monenlaisissa ruokalajeissa ja -kulttuureissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye