Vasa Elektriska Ab

Framgångsrik skyddsstrategi gav gott resultat – Nytt säljbolag skapar transparens

Dela

År 2024 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 218,2 miljoner euro (198,7 M€). Koncernen lyckades klart förbättra rörelsevinsten, som steg till 44,5 miljoner euro (13,6 M€). Framför allt baserades det goda resultatet på en framgångsrik skyddsstrategi. I rörelsevinsten ingår också en försäkringsersättning på 11 miljoner euro. Koncernens rörelsevinstprocent uppgick till 20,4 % (6,8 %). Bolagets soliditetsgrad ökade till 51,9 procent (49,0 %). Bruttoinvesteringarna ökade också med över 50 procent från året innan och uppgick till 37,2 miljoner euro.

Vd Stefan Damlin, Vasa Elektriska Ab
Vd Stefan Damlin, Vasa Elektriska Ab Oona Björkbacka Vasa Elektriska Ab

- År 2024 var ett exceptionellt bra resultatår, och det skapar en bra grund för framtiden, säger verkställande direktör Stefan Damlin.

Inom energisektorn i Finland betonades år 2024 elinfrastrukturens säkerhetsaspekter, effekterna av klimatförändringen, det rekordstora antalet negativa timpriser på el samt att Finland på årsnivå blev självförsörjande vad gäller elproduktion. Det genomsnittliga elpriset på partimarknaden sjönk från året innan och var 45,57 euro per megawattimme (56,47 €/MWh). Prisfluktuationerna var dock större än någonsin.

Vasa Elektriskas åtgärder för att förbättra lönsamheten i elförsäljningen gav resultat, även om rörelseresultatet för affärsverksamheten i fråga var något negativt.

Bolagets riskhantering fortsatte enligt tidigare modell, och inom elproduktionen gav en lyckad skyddsstrategi upphov till ett starkt resultat.

Antalet kunder ökade under 2024 inom försäljningen av både el och fjärrvärme. Året var också framgångsrikt när det gäller såväl elproduktion som värmeproduktion.

Investeringar i förnybar energi och energisystemens flexibilitet

Inom energiproduktionen satsade man framför allt på att öka flexibiliteten i energisystemet. Som en del av EPV Energis samprojekt fattade Vasa Elektriska beslut om en effektandel på sammanlagt 22 megawatt från det gasmotorkraftverk som byggs i Torneå. Vasa Elektriskas andel av projektet är 51 procent. Anläggningen kan användas för att snabbt reagera på stora prisfluktuationer och olika störningar på marknaden samt för att skydda den egna produktionsportföljen.

Dessutom beslutade bolaget att förvärva ytterligare en andel av den solenergipark i industriell skala som byggs i Lappo. Vasa Elektriskas andel av parkens produktion kommer att vara 35 procent när den är klar. För att öka flexibiliteten beslutade man också att satsa på en förhandsutredning gällande EPV Energis projekt i Laihela för lagring av energi med hjälp av CO2-batteriteknik.

Inom fjärrvärmen har man investerat i lösningar som ytterligare minskar den förbränningsbaserade produktionen och därmed koldioxidutsläppen. Den reduktionslösning som implementerats i Vaasan Voimas anläggning, som gör det möjligt att producera värme utan elproduktion, blev klar i april.

Under året beslutade man också att delta i den fortsatta utvecklingen av värmelagret i Vasklot. I det pågående projektet höjs lagringstemperaturen i värmelagret och därmed ökar också lagringskapaciteten. I projektet kommer också effekten för laddning och urladdning av energi att öka, och en ny elpanna kommer att tas ibruk.

Värmepumpanläggningen som byggdes i anslutning till Påttska reningsverket stod i fjol för 5,5 procent av fjärrvärmeproduktionen. Tack vare de investeringar som gjordes var andelen icke-förbränningsbaserad produktion 28 procent.

– Under året har stegen mot en koldioxidneutral basproduktion börjat ta form, säger Damlin.

Damlin avser de koldioxidutsläpp som orsakas av användningen av fossila bränslen.

- Reduktionslösningen i kraftverket i Vasklot är en viktig del av detta arbete. Lösningen ökar självförsörjningen av fjärrvärme och eliminerar beroendet av utländskt stenkol.

Elnätskunderna bland de första som fått smarta elmätare

I slutet av 2024 slutförde Vasa Elnät Ab sitt stora smartmätarprojekt, som inleddes 2023. Som en del av projektet fick kunderna smarta mätare med en mätperiod på 15 minuter i stället för en timme. Vasa Elnät är bland de första elnätsbolagen som bytt ut sina mätare.

I våras slutfördes det år 2023 inledda byggandet av en 110 kilovolts ledningsförbindelse mellan Westenergy och Gerby elstationer. År 2024 byggdes också ett flertal högeffektselanslutningar för laddstationer för elbilar.

Vasa Elnäts bruttoinvesteringar ökade med 4,1 procent från året innan och uppgick till 16,6 miljoner euro.

Organisationsförändring ökar transparensen

I oktober grundades ett nytt dotterbolag, Vasa Elektriska Försäljning Ab. Målet är att inleda det nya försäljningsbolagets egentliga affärsverksamhet i april. Syftet med grundandet av bolaget är att öka transparensen i verksamheten och i elförsäljningen samt att mer effektivt kunna utveckla dessa.

- Målet är att våra produkter och tjänster bättre ska kunna möta våra kunders nya behov.

Bolagets verksamhet kommer att omfatta Vasa Elektriskas elförsäljning och olika energitjänster. Dessa kommer dock att fortsätta som en del av samma koncern och på samma adress. Personalen förblir densamma, liksom servicekanalerna, öppethållningstiderna och kontaktuppgifterna. Kunderna meddelas separat om ändringen.

Koncernen Vasa Elektriska 

1–12/2024 

1–12/2023 

Omsättning M€ 

218,2

198,7

Förändring i omsättningen % 

9,9

-39,8

Rörelsevinst M€ 

44,5

13,6

Rörelsevinst % 

20,4

6,8

Investeringar M€ 

37,2

24,6

Soliditetsgrad % 

51,9

49,0

Elförsäljning till kunder GWh 

1 525

1 467

Elproduktion GWh 

1 889

1 935

Fjärrvärmeförsäljning GWh 

687

716

Elöverföring GWh 

913

888

Nyckelord

Kontakter

Anträffbar 26.2 kl. 9 - 11

Bilder

Vd Stefan Damlin, Vasa Elektriska Ab
Vd Stefan Damlin, Vasa Elektriska Ab
Oona Björkbacka Vasa Elektriska Ab
Ladda ned bild

Länkar

Om koncernen Vasa Elektriska

Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolaget Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 150 personer och omsättningen år 2024 utgjorde ca 220 milj. euro.

Följ Vasa Elektriska Ab

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab

Viktiga energiinvesteringar20.11.2024 07:05:00 EET | Pressmeddelande

Under de tre första kvartalen 2024 uppgick Vasa Elektriskas omsättning till 139,3 miljoner euro (135,9 M€). Koncernens rörelsevinst ökade till 28,6 miljoner euro (-0,7 M€) och rörelsevinstmarginalen var 20,5 % (-0,5 %). I rörelsevinsten ingår en försäkringsersättning på sammanlagt 11 miljoner euro för turbinhaveriet vid produktionsanläggningen i Vasklot hösten 2022. Koncernens soliditetsgrad steg till 53,4 procent (49,6 %).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye