Perheyritysten liitto ry

Perheyritysten omistajanvaihdokset pohjalaismaakunnissa – suunnitelmallisuus avain menestykseen

Jaa

Tuore "Perheyritykset omistajanvaihdosbarometrissa 2025" -tutkimus paljastaa merkittäviä havaintoja pohjalaismaakuntien perheyrityksistä ja niiden tulevaisuuden näkymistä. Seinäjoen ammattikorkeakoulun toteuttama tutkimus osoittaa, että alueen perheyritykset ovat edelleen talouden vahvoja tukipilareita, mutta omistajanvaihdosten haasteet kaipaavat huomiota ja ratkaisuja.

Omistajanvaihdosbarometri perheyrityksissä: Pohjalaismaakuntien perheyrityksissä lähes puolella perheyrityksistä olisi merkittäviä vaikeuksia jatkaa toimintaansa, jos yrittäjä joutuisi äkillisesti luopumaan roolistaan.
Omistajanvaihdosbarometri perheyrityksissä: Pohjalaismaakuntien perheyrityksissä lähes puolella perheyrityksistä olisi merkittäviä vaikeuksia jatkaa toimintaansa, jos yrittäjä joutuisi äkillisesti luopumaan roolistaan. Seinäjoen kaupunki, kuvapankki.

Keskeiset havainnot pohjalaismaakuntien perheyrityksistä:

- Kolmasosa yrittäjistä suunnittelee sukupolvenvaihdosta, mutta peräti 37 % myisi yrityksen perheen ulkopuolelle, kun pääomistaja luopuu yritystoiminnasta.

- Lähes puolet (46 %) kaikista perheyrityksistä tavoittelee kasvua, mutta pohjalaismaakunnissa on vähemmän voimakkaasti kasvuhakuisia yrityksiä ja enemmän niitä, joilla ei ole kasvutavoitteita lainkaan.

- Pohjalaismaakuntien perheyritykset erottuvat kustannustehokkuudessa ja myyntimäärissä edukseen, mutta niiden innovatiivisuus ja kasvuodotukset ovat heikompia kuin perheyrityksillä keskimäärin Suomessa.

- Lähes puolella perheyrityksistä olisi merkittäviä vaikeuksia jatkaa toimintaansa, jos yrittäjä joutuisi äkillisesti luopumaan roolistaan.

Perheyritysten tulevaisuus vaatii ennakointia

Tutkimuksen mukaan perheyrityksissä on valtavasti potentiaalia kasvuun ja pitkäjänteiseen kehittämiseen, mutta omistajanvaihdoksiin liittyvät haasteet voivat hidastaa pohjalaismaakuntien talouskehitystä. Siksi perheyrityksiä kannustetaan:

- Aloittamaan omistajanvaihdoksen suunnittelu ajoissa

- Laatimaan omistajastrategian perheen ja yrityksen tavoitteiden pohjalta

- Hyödyntämään ulkopuolisia asiantuntijoita ja hallitusosaamista

- Panostamaan yrityksen myyntikuntoon, jos perhepiiristä ei löydy jatkajaa.

"Pohjalaismaakuntien perheyritykset ovat alueen talouden selkäranka, sillä ne kasvavat keskimäärin isommiksi kuin muut yritykset ja sukupolvenvaihdokset edesauttavat pitkäjänteistä kehittämistä ja kasvua. Ilman suunnitelmallisia omistajanvaihdoksia ja kasvustrategioita yritysten jatkuvuus voi olla uhattuna", toteaa vararehtori ja tutkimuksen johtaja Elina Varamäki Seinäjoen ammattikorkeakoulusta.

"Tutkimus vahvistaa, että sukupolvenvaihdosta suunnittelevat perheyritykset panostavat pitkäjänteiseen kehittämiseen ja kasvuun. Perintö- ja lahjaveron poistaminen antaisi lisää resursseja tähän", lisää toimitusjohtaja Minna Vanhala-Harmanen Perheyritysten liitosta.

Tutkimukseen osallistui 130 perheyrityksen omistajaa Etelä-Pohjanmaalta, Keski-Pohjanmaalta ja Pohjanmaalta. Kaikkiaan tutkimukseen vastasi 880 perheyritystä ympäri Suomea.

Perheyritysten liitto rahoitti tutkimuksen, joka on osa valtakunnallista omistajanvaihdosbarometria.

Tutkimus on saatavilla verkossa:  https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025022614525

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Perheyritysten liitto ry

Luovutusvoittovero mahdollistaa nykyistä perintöverotusta oikeudenmukaisemman verojärjestelmän3.3.2025 11:41:59 EET | Tiedote

Jos perintö- ja lahjaverotus korvataan luovutusvoittoverolla, kuten Kasvutyöryhmä ehdottaa, muutos mahdollistaa perillisille nykyistä oikeudenmukaisemman verokohtelun. Luovutusvoittoveroa maksetaan vasta, kun perillisellä on siihen rahavaroja, joten perinnöt eivät enää aiheuttaisi perillisille maksuvaikeuksia. Jatkossa veroa maksettaisiin vain myyntivoitosta, ei koko omaisuuden arvosta, kuten nyt julkisuudessa on ollut esillä.

Perheyritysten liiton selvitys: Perintö- ja lahjaveroihin varautuminen aiheuttaa miljardien investointivajeen perheyrityksissä28.1.2025 06:00:00 EET | Tiedote

Perintö- ja lahjaveroon varautuminen tulppaa perheyritysten investointeja ja kasvua. Perheyrityksissä joudutaan pitämään poissa työllistämisestä ja investoinneista arviolta yli viisi miljardia euroa. Perheyritysten liitto selvitti Etlan perintö- ja lahjaverotutkimuksen tulosten pohjalta sitä, miten perheyrityksissä on varauduttu perintö- ja lahjaveron maksuunsukupolvenvaihdostilanteissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye