Fliiga

Taistelu kotiedusta jatkuu: kolme joukkuetta, kaksi paikkaa

Jaa

Taistelu F-liigan naisten pudotuspelien kotiedusta jatkuu tiukkana, kun FBC Loisto kaatoi tänään vieraissa O2-Jyväskylän 10-0 ja SB-Pro taipui kotonaan Classicille 4-5.

Kärkikaksikon TPS ja Classic takana on kolmonen EräViikingeillä sekä nelonen SB-Prolla 41 ja viitonen FBC Loistolla 39 pistettä, kun kullakin kolmikosta on pelaamatta kaksi ottelua.

SB-Pro kohtaa vielä kotonaan Welhot ja TPS:n, EräViikingit vieraissa TPS:n ja FBC Loisto vieraissa SaiPan ennen päätöskierroksen huipennusta FBC Loisto–EräViikingit.

Tänään Klaukkalassa Lotta Purhonen ja Annu Selinummi laukoivat Classicin kolmannessa erässä 4–1-johtoon, mutta Laura Hietamäki ja onnekkaalla pompulla puolustajan lavasta Mirja Hietamäki nostivat Pron yhtä nopeasti taas maalin päähän. Classicin voittomaaliksi jäi lopulta Johanna Homin ylivoimalla kolme minuuttia ennen loppua takatolpalta sipaisema ylivoimaosuma, kun Laura Hietamäki vielä kavensi kuudella viittä vastaan.

Ulla Valtola mätti tehot 3+2, Leea Kaisti 2+1 ja Laura Pakarinen 0+3 FBC Loiston voitossa, jonka viimeisessä erässä turkulaiset pöllyttivät O2-Jyväskylän verkkoa peräti viidesti. Nollapelin pelanneelle Lisette Blomqvistin nollapeli irtosi 18 torjunnalla, kun kollega Kerttu Arolle O2-Jyväskylän tolppien välissä merkittiin 26 kappaletta.

SSRA torppasi ÅIF:n haaveet pudotuspeleistä kaatamalla sipoolaiset kotonaan 7-5. Kotijoukkue karkasi nopeasti 3–0-johtoon, mutta Elina Hautojärvi kavensi kahdesti. SSRA:n neljättäkin maalia seurasi Hautojärven kavennus, ja toisen erän lopulla Hautojärvi laukoi illan neljännellä osumallaan ÅIF:n jo 5–4-johtoon. Päätöserä oli kuitenkin kotijoukkueen, kun Liinu Koivisto tasoitti, Hanna Niemelä iski erän puolivälissä voittomaalin ylivoimalla ja Sanni Uimarihuhta sinetöi vielä loppunumerot tyhjiin. Niemelän illan tehot olivat 3+2. SSRA on tukevasti kuudentena ja ÅIF yhdeksäntenä kuusi pistettä Kooveen ja pudotuspeliviivan takana.

Welhot ei onnistunut nousemaan ohi viimeisellä suoran säilyjän sijalla olevan O2-Jyväskylän, kun se taipui päätöserässä tasalukemista 2–8-kotitappioon SaiPalle. Miia Murtorinteen avausmaali ja Sofia Pykäläisen toisen erän tasoitus pitivät kuopiolaiset pitkään pelissä, mutta päätöserään SaiPa iski kuusi osumaa tänään tehot 3+1 tehneen Miisa Turusen johdolla.

Runkosarjan voiton jo varmistanut TPS jatkoi lauantain myöhäisottelussa vakuuttavaa menoaan kaatamalla kotonaan matkalla pudotuspeleihin olevan Kooveen 11-2. Palloseura johti jo avauserän jälkeen 3-0 ja pelin puolivälissä 5-0 ennen Tuulia Ahon vieraille osumaa avausmaalia. Mestarien jalka pysyi kaasulla loppuun saakka, ja kolmannen erän TPS vei vielä 5-1. Sofia Leino laukoi hattutempun ja kolme pistettä kokosivat myös Aino Järvinen (2+1), Meri-Helmi Höynälä (1+2), Milla Granlund (1+2) ja Ronja Niemi (0+3).

Illan pelipaikka: Ottelu TPS–Koovee pelattiin poikkeuksellisesti Uudessakaupungissa, jonka salibandy-ylpeys KaPa-65 on monen TPS-mestarin kasvattajaseura.

Illan epäonni: Ottelussa Welhot–SaiPa loukkasi kotijoukkueen pelaaja pahasti jalkansa ajassa 36.38, ja toinen erätauko jouduttiin aloittamaan etuajassa ambulanssin saapumista odotettaessa.

Sarja jatkuu ensi lauantaina otteluilla SaiPa–FBC Loisto, TPS–EräViikingit, Koovee–ÅIF ja SB-Pro–Welhot.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fliiga

Classic säilytti etumatkansa, Indiansille kaikkien aikojen ennätysvoitto28.2.2025 23:10:47 EET | Tiedote

Classic selvitti yhden esteen taistelussa F-liigan runkosarjan voitosta, kun se kaatoi Kupittaalle TPS:n 3-2 ja jatkaa kuusi pistettä edellä ottelun vähemmän pelannutta Nokian KrP:tä. Kolmen pisteen voitot nappasivat myös Nokian KrP, Westend Indians ja EräViikingit. Illan erikoisuudet: Illan 16-1 on Westend Indiansin kaikkien aikojen suurinumeroisin voitto liigassa. Ottelun LASB–EräViikingit tuomitsi sveitsiläinen erotuomaripari Yannick Etter – Noah Mutner

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye