Ilmastonmuutos ei odota: 16 tapaa toimia nyt
Tervetuloa Eurooppalaisen ilmastosopimuksen Climate Pactin Suomen lähettiläiden ensimmäiseen yhteiseen yleisötilaisuuteen
Helsingin Oodin Maijansalissa
26.3.2025 klo 17–19
Suomen ilmastosopimuslähettiläiden tilaisuudessa esitellään monta eri tapaa toimia planeetan ja meidän kaikkien hyväksi ilmastonmuutosta vastaan tässä ja nyt.

Joukko Suomen ilmastosopimuslähettiläitä muistutti tuoreessa kannanotossaan, että vain yksi maa maailmassa on ensimmäisenä hiilineutraali. Ilmastolakimme toteuttaminen on avain ottaa Suomelle johtoasema kehityksessä. Aktiivinen kansalaisvaikuttaminen on keino viedä ilmastoviestiä myös yhteiskunnan päättäjille.
Lähettiläät haluavat painottaa ilmastotyön positiivisia puolia ja vaikuttaa kukin tavallaan siihen, että yhteiskunnassa tehdään ilmaston kannalta viisaita päätöksiä.
Ei tarvitse olla päättävässä asemassa tehdäkseen oman osansa ilmaston hyväksi, sillä jokaisella meistä ja kaikella mitä teemme on vaikutuksensa ilmastoon. Euroopan komission käynnistämä Eurooppalainen ilmastosopimus, European Climate Pact, toimii ilmastonmuutoksen torjumiseksi ja tukee tavallisia ihmisiä kaikissa EU-maissa toteuttamaan tekoja ilmaston hyväksi.
Kansalaisten ideat tiedoksi päättäjille
Suomessa sopimuksen sihteeristön nimeämiä vapaaehtoisia lähettiläitä on nyt 16 ja unionin jäsenmaissa yhteensä yli 1100. Suomen lähettiläät esittelevät Oodin tilaisuudessa omat näkökulmansa ja keinonsa ilmastotyöhön.
Lähettiläistä tiiviitä puheenvuoroja käyttävät aktivistimummo Anu Harkki, kiertotalouden edelläkävijä Timo Huhtamäki, reilun energiasiirtymän edistäjä Pirjo Jantunen sekä ilmastotietoa selkokielellä jakava Pekka Reinikainen.
Tilaisuuden juontaa Ylen Perjantai-ohjelmasta tuttu toimittaja ja dokumentaristi Sean Ricks. Hän myös avaa tilaisuuden ja huolehtii yleisön äänen kuulumisesta.
Lisäksi paikan päällä kerätään yleisöltä ideoita arjen ilmastoteoiksi tarkoitukseen varatulle ideaseinälle. Niistä keskustellaan tilaisuudessa ja nostetaan esiin tilaisuuden jälkeenkin.
Ohjelma
17.10.–17.30 Ilmastonmuutos selkokielellä / Pekka Reinikainen
17.30–17.50 Oikeudenmukainen siirtymä ja ilmastokriisin hillintä / Pirjo Jantunen
17.50–18.10 Ainoa kestävä talousmalli on kiertotalous / Timo Huhtamäki
18.10–18.30 Ratkaisut ovat jo olemassa, vain toteutus uupuu (Vertaisten osallistaminen sekä lasten ja nuorten tulevaisuus) / Anu Harkki
18.30–19.00 Keskustelua
Tilaisuutta voi seurata myös verkossa. Linkin saa sähköpostilla osoitteesta tiinu.wuolio@medita.fi. Linkki päivitetään myös Facebook-tapahtuman tietoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Reinikainen, EU Climate Pact Ambassador, Founder and President, Ilmastotieto ry
Puh:+358 40 747 9312pekka.reinikainen@gmail.comTiinu WuolioViestintätoimisto Medita Oy
Puh:+358408301821tiinu.wuolio@medita.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Eurooppalainen ilmastosopimus – European Climate Pact
Uusia näkökulmia ilmastotyöhön – Suomeen viisi uutta EU:n ilmastolähettilästä31.1.2025 10:13:07 EET | Tiedote
Suomeen on nimetty viisi uutta ilmastolähettilästä, jotka Eurooppalaisen ilmastosopimus Climate Pactin sihteeristö valitsi hakijoiden joukosta joulukuussa. EU:n jäsenmaissa on nyt yhteensä lähes tuhat vapaaehtoista lähettilästä, joiden tehtävänä on jakaa luotettavaa tietoa, kannustaa toimimaan ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja auttaa sopeutumaan sen tuomiin muutoksiin. Suomessa lähettiläitä on nyt 16, kun osa entisistä lähettiläistä on hakenut jatkokautta.
Aktivistimummot ja Lions-järjestö haluavat pysäyttää luontokadon ja ilmaston lämpenemisen29.11.2024 12:03:50 EET | Kutsu
Aktivistimummot sekä helsinkiläiset Lions-aktiivit järjestävät avoimen ilmastokeskustelun Eurooppasalissa Helsingin Kampissa tiistaina 10.12.2024 klo 16–18. Tilaisuudessa tutustutaan tuoreeseen tutkimustietoon ja keskustellaan käytännön keinoista hidastaa ilmastonmuutosta ja sopeutua muuttuviin oloihin. Tervetuloa avoimeen keskustelutilaisuuteen kansalaisten ilmastohuolista ja -toimista! Eurooppasali, Malminkatu 16, Helsinki 10.12.2024 klo 16–18
Ilmastoahdistusta vai tekoja? – Teemailta Tampereella 25.11.19.11.2024 10:41:16 EET | Kutsu
Aktivistimummot sekä tamperelainen Zonta-kerho I järjestävät avoimen ilmastoillan Tampereen pääkirjasto Metson Pihlajasalissa maanantaina 25.11.2024 klo 18. Tilaisuudessa tutustutaan tuoreeseen tutkimustietoon ja keskustellaan käytännön keinoista hidastaa ilmastonmuutosta. Keskusteluun johdattelevat aktivistimummo ja eurooppalaisen ilmastosopimuksen lähettiläs, FT Anu Harkki sekä biotekniikka- ja elintarviketutkimuksen asiantuntija ja suomalaisen Tiedeakatemian jäsen, professori Sirpa Kurppa.
Aktivistimummot vaativat loppua ilmastojahkailulle7.11.2024 08:21:43 EET | Tiedote
Aktivistimummojen tilaisuus Helsingin Oodissa keräsi keskiviikkona täyden yleisön pohtimaan positiivisten tulevaisuuskuvien merkitystä, vihreän siirtymän ja vetytalouden mahdollisuuksia sekä nuorten näköaloja. Mukana olivat muun muassa Eurooppalaisen ilmastosopimuksen Climate Pactin lähettiläs ja aktivistimummo Anu Harkki sekäm ilmastovaikuttaja, meteorologi Kerttu Kotakorpi.
Toivo vaatii tekoja – NYT! Aktivistimummot ilmaston asialla1.11.2024 08:00:01 EET | Kutsu
Tervetuloa keskustelutilaisuuteen Helsingin Oodin Kuutiossa 6.11.2024 klo 17–19. Tilaisuutta voi seurata myös verkossa (linkki ohessa).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme