VAS Mepit: Tesla myyntikieltoon EU:ssa vastauksena Yhdysvaltojen tullipäätöksille
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Li Andersson, Merja Kyllönen ja Jussi Saramo korostavat tänään Suomen Kuvalehdessä julkaistussa kirjoituksessaan, että Euroopan tulee vähentää riippuvuuttaan Trumpin Yhdysvalloista laajasti paitsi puolustuksessa, niin myös taloudellista itsenäisyyttä vahvistamalla.

Yksi konkreettinen keino vastata Trumpin määräämiin 25 % tuontitulleihin EU:sta tuleville tuotteille olisi asettaa Elon Muskin omistama Tesla myyntikieltoon Euroopan unionissa.
– Työntekijöiden oikeuksia kiivaasti vastustavan ja äärioikeistolle tukeaan osoittavan Elon Muskin omistaman Teslan asettaminen myyntikieltoon EU:ssa olisi yksi konkreettinen esimerkki, jolla Eurooppa voi vastata Trumpin kauppasotaan sekä suoraan vaikuttaa hänen lähipiiriin kuuluviin henkilöihin. Teslan myynti on jo valmiiksi romahtanut Euroopassa, joten myyntikielto tulisi erittäin hyvään aikaan, sanoo Andersson.
Trump on osoittanut olevansa vaikeasti ennakoitava, mikä vaatii Euroopalta uudenlaista omaa politiikkaa riippuvuuksien vähentämiseksi ja talouden rakenteiden vahvistamiseksi.
– Eurooppa tuskin tulee voittamaan, jos se lähtee mukaan kilpailemaan Trumpin säännöillä. Siksi meidän tulee olla viisaita ja käyttää Yhdysvaltojen heikkouksia eduksemme. Yhdysvallat on riippuvainen esimerkiksi tietyistä Euroopassa tuotettavista kemikaaleista, joille asetettavia vientitulleja EU voisi käyttää yhtenä neuvotteluvalttina, Kyllönen sanoo.
Europarlamentaarikot tuovat kirjoituksessa esiin myös muita keinoja vahvistaa Euroopan itsenäisyyttä ennen kaikkea taloudessa. He peräänkuuluttavat esimerkiksi sellaisia eurooppalaisia taloussääntöjä, jotka mahdollistavat paremmin yhteisiä investointeja vihreään siirtymään sekä sitä, että EU pyrkii monipuolistamaan muun muassa kauppasuhteitaan maailmalla. Keskeisessä roolissa ovat myös suuret yhdysvaltalaiset teknologiayritykset.
– Meidän pitää pystyä verottamaan paremmin esimerkiksi digijättejä, jotka tekevät vuosittain satojen miljardien voittoja muun muassa eurooppalaisten ihmisten tiedoilla. Suurella vaivalla laaditut kansainväliset verotussopimukset ovat nyt joutumassa Trumpin takia romukoppaan, joten tilalle on luotava nopeasti uutta. Euroopan alueella tehdyt voitot tulee verottaa EU:ssa. Emme saa taipua Trumpin kiristyksen alle, Saramo sanoo.
Yhteyshenkilöt
Li AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiAleksi KarppinenViestinnän erityisavustaja
MEP Li Anderssonin kabinetti
Jussi SaramoEuroparlamentaarikko
jussi.saramo@ep.europa.eusaramo.netAnna LemströmViestinnän erityisavustaja
MEP Jussi Saramon kabinetti
Merja KyllönenEuroparlamentaarikko
Puh:+358 50 448 4853merja.kyllonen@ep.europa.eumerjakyllonen.fiMarika TuominenViestinnän erityisavustaja
MEP Merja Kyllösen kabinetti
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
VAS Mepit: EU:n otettava käyttöön kiristyksen vastainen väline Trumpia vastaan10.4.2025 12:53:22 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Jussi Saramo, Merja Kyllönen ja Li Andersson vaativat, että EU vastaa Donald Trumpin painostusyrityksiin ottamalla käyttöön taloudelliseen kiristykseen tarkoitetun uuden välineensä, Anti-Coercion Instrumentin (ACI).
Li Andersson: Trump on poistanut työehtosopimukset noin miljoonalta liittovaltion työntekijältä4.4.2025 09:35:06 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson tuo esille, kuinka Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump päätti viime viikolla poistaa asetuksella noin miljoonalta liittovaltion työntekijältä oikeuden neuvotella työehtosopimuksista.
VAS Mepit: Unkarin äänioikeus EU-neuvostossa jäädytettävä Netanjahun pidätysmääräyksen laiminlyönnin ja ICC-eron vuoksi3.4.2025 13:04:29 EEST | Tiedote
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu saapui eilen valtiovierailulle Unkariin. ICC:n pidätysmääräyksestä huolimatta Unkari ei pidättänyt Netanjahua. Tänään Unkari ilmoitti vetäytyvänsä ICC:n toiminnasta kokonaan. Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Li Andersson, Merja Kyllönen ja Jussi Saramo vaativat maalle konkreettisia seurauksia EU:ssa.
Merja Kyllönen vaatii komissiolta Venäjän jäädytettyjen varojen vapauttamista Ukrainalle1.4.2025 13:42:45 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Merja Kyllönen on jättänyt Euroopan komissiolle kirjallisen kysymyksen Venäjän jäädytettyjen varojen vapauttamisesta Ukrainan tueksi, saaden vaatimukselleen 26 europarlamentaarikon tuen. Kyllönen painottaa, että varojen käyttö on ainoa riittävän suuri ja nopea keino auttaa Ukrainaa tilanteessa, jossa Yhdysvallat on lakkauttanut tukensa.
VAS Mepit: Suomi ei saa jäädä EU:n yhteisen puolustuksen maksumieheksi27.3.2025 11:15:40 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Li Andersson, Merja Kyllönen ja Jussi Saramo korostavat oikeudenmukaisia ja vastuullisia ratkaisuja EU:n puolustuksen vahvistamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme