Insinööriliitto IL ry

Pysyvän oleskeluluvan saamista pitää helpottaa

Jaa

Insinööriliitto (IL) ja Tekniikan Akateemiset (TEK) vastustavat hallituksen esittämiä tiukennuksia pysyvän oleskeluluvan saamiseen. Pysyvä oleskelulupa vahvistaa ihmisen sitoutumista Suomeen ja mahdollistaa suuremman riskinottokyvyn. Kansainvälisten osaajien lupaehtoja tulee helpottaa merkittävästi tiukennuksien sijasta. Tämä parantaisi Suomen kilpailukykyä ja vetovoimaa kansainvälisten osaajien houkuttelussa.

Insinööriliitto Insinööriliitto

Nyt ehdotettu kuuden vuoden vaatimus tekisi Suomesta Pohjoismaiden tiukimman maan pysyvän oleskeluluvan ehtojen osalta. Tämä voi pahimmillaan johtaa siihen, että Suomeen muuttaneet osaajat valitsevat helpomman reitin muualta ja vaihtavat maata ennen kuin heidät saadaan pysyvästi integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan ja työelämään.

IL ja TEK kritisoivat myös esitystä, jonka mukaan alemman korkeakoulututkinnon suorittaneet on jätetty tutkintopohjaisen pysyvän oleskeluluvan ulkopuolelle. Suomessa valmistuneiden ammattikorkeakoulututkinnon suorittaneiden työllistyminen on tilastojen mukaan hyvällä tasolla. Heidät tulee rinnastaa ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneisiin. Suomella ei ole varaa menettää osaajia, jotka ovat jo osoittaneet sopeutumiskykynsä ja halunsa jäädä tänne.

Suomen tavoitteena on houkutella kansainvälisiä osaajia ja pitää heidät täällä. Tämä ei kuitenkaan onnistu, jos maahan muuttaneille asetetaan kohtuuttomia esteitä. Nyt ehdotetut muutokset voivat pahimmillaan johtaa siihen, että Suomi menettää osaajia jo ennen kuin he ehtivät asettua tänne pysyvästi. IL ja TEK peräänkuuluttavat ratkaisuja, jotka edistävät kotoutumista ja parantavat Suomen vetovoimaa osaajien silmissä – eivät heikennä sitä.

Insinööriliitto IL ry

Tekniikan Akateemiset TEK

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:

Insinööriliiton lakimies Maria Jauhiainen 040 533 3288

TEKin innovaatiopolitiikan asiantuntija Mikko Särelä 044 526 4556

Linkit

Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 75 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry

KUTSU: Miksi työ kuormittaa mieltä?13.3.2025 08:03:40 EET | Kutsu

Järjestäjät: Insinööriliitto ja MIELI ry Aika: 27.3.2025 klo 11:00-11:45 Paikka: Pikkuparlamentti, Kansalaisinfo Kahvitarjoilu ennen tilaisuutta Mielenterveyden häiriöt olivat yleisen syy sairauspäivärahalle viime vuonna. Mielenterveyden häiriöiden perusteella sairauspäivärahaa sai yli 100 000 henkilöä vuonna 2024 (Kela). Mielenterveysperusteiset työkyvyttömyyseläkkeet muodostavat jo yli puolet kaikista työkyvyttömyyseläkkeistä (Eläketurvakeskus). Erityisesti alle 45-vuotiaiden työkyvyttömyyseläkkeistä valtaosa johtuu mielenterveyden ongelmista. Miksi työ kuormittaa mieltä? Onko asialle tehtävissä mitään? Ohjelma Tilaisuuden avaus, edunvalvontajohtaja Petteri Oksa, Insinööriliitto Miksi työ kuormittaa mieltä? Johtaja Timo Lehtinen, MIELI ry Ratkaiseeko politiikka mielenterveyskriisin? Millä politiikkatoimilla tuetaan työelämän mielenterveyttä? Puheenvuorot kansanedustajat Saara-Sofia Siren (kok.) ja Pinja Perholehto (sd.)

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye