Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Kelirikkokausi on alkamassa Kaakkois-Suomen teillä

Jaa

Teiden kelirikkokausi on pian alkamassa Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. Vaikka Etelä-Suomessa talvi on ollut sääolosuhteiltaan hyvin vaihteleva, odotetaan kelirikkokeväästä keskimääräistä tänä vuonna. Tulevien viikkojen sää ja paikalliset olosuhteet vaikuttavat lopulta siihen, kuinka vaikea kelirikosta tulee.

Varoitusmerkki tiellä, jossa lukee "Kelikko 4 km". Metsäinen ympäristö kummallakin puolella tietä.

Kuluva talvi on haastanut maanteiden kunnossapitoa säiden suhteen. Lumien sulaminen useaan kertaan talven aikana aiheuttaa tyypillisesti routavaurioita tiestölle. Alkutalvesta riittävän syvälle jäätynyt maa kuitenkin helpottaa tilannetta kelirikon kannalta.
- Tuoreimpien ennusteiden valossa Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa on odotettavissa keskimääräinen kelirikkokevät. Paikallisesti voidaan selvitä keskimääräistä helpommalla kelirikolla, kertoo kunnossapitovastaava Henri Aaltonen.  

Pahimmissa paikoissa tielle voidaan joutua asettamaan painorajoitus tien vaurioitumisen ehkäisemiseksi, jotta kulkukelpoisuus voidaan turvata välttämättömiin kuljetuksiin. 
- Ainakaan toistaiseksi Kaakkois-Suomessa ei ole tästä syystä painorajoituksia voimassa. Aaltonen toteaa.  

Talven sääolosuhteet ovat olleet otollisia myös päällysteiden reikiintymiselle; teiden sulaessa ja varsinkin vesisateilla lämpötilan vaihdellessa pienen pakkasen ja plusasteiden välillä vaurioita on mahdollisuus syntyä lisää.  

Yhteyshenkilöt

Kunnossapitovastaava Henri Aaltonen, p. 0295 020 934

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Kaakkois-Suomeen tänä vuonna noin 130 km uutta päällystettä - ELY-keskuksen päällystyskohteet vielä kilpailutuksessa10.3.2025 10:12:22 EET | Tiedote

Väylävirasto ja ELY-keskukset tavoittelevat valtakunnallisesti yli 3 000 kilometrin päällystysohjelmaa vuonna 2025. Tulossa on toinen hyvä vuosi peräkkäin hallituksen myöntämän lisärahoituksen avulla. Uutta päällystettä saadaan tänä vuonna Kaakkois-Suomeen yhteensä noin 130 km. ELY-keskuksen päällystyskohteet ovat vielä kilpailutuksessa, ja ratkaisut päällystysurakoiden kilpailutuksiin saadaan maaliskuun loppuun mennessä.

Moottoriteiden vaihtuvien nopeusrajoitusten siirtymäaika kesärajoituksiin alkaa maaliskuun alusta26.2.2025 08:05:25 EET | Tiedote

Moottoriteillä nopeusrajoitukset on laskettu talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitusperiaatteiden mukaisesti enintään 100 kilometriin tunnissa. Takaisin kesärajoituksiin siirrytään tavallisesti maalis-huhtikuun vaihteessa, kun päivät pitenevät ja ajo-olosuhteet paranevat. Poikkeuksena ovat kuitenkin moottoritiet, joissa on vaihtuvat nopeusrajoitukset. Niillä kesänopeuksia voidaan käyttää valoisaan aikaan hyvissä keliolosuhteissa jo maaliskuun alusta alkaen. Esimerkiksi 120 km/h rajoitusta voidaan siis käyttää jo 1.3.2025 alkaen, jos sää- ja keliolot sen sallivat. Keväällä ajokelit saattavat kuitenkin vaihdella nopeasti tienkohdittain ja vuorokaudenajoittain. Talvi ja pakkaset jatkuvat vielä, minkä vuoksi turvallinen ajonopeus voi olla huomattavasti alempi kuin liikennemerkissä osoitettu nopeusrajoitus. Tärkeää on siis valita oikea tilannenopeus olosuhteiden mukaan moottoritielläkin. Kotkan kohdan talvirajoitus valtatiellä 7 Kaakkois-Suomen ELY-keskus otti kuluvalle talvikaudelle käyttöön

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye