Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Laiho ja Väyrynen: ”Ei yhdeksän miljardin leikkauksia kukaan tee salaa” – hallitus turvaa tulevaisuuden sote-palvelut

Jaa

Kokoomuksen lääkärikansanedustajat ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet Mia Laiho ja Ville Väyrynen eivät allekirjoita SDP:n suunnalta tulleita syytöksiä, että hallitus pimittäisi leikkauksiaan. Kokoomusedustajat muistuttavat, että valtaosa alueilla tehtävistä sote-säästöistä syntyy siitä, kun hyvinvointialueet yrittävät sopeutua Marinin hallituksen rahoitusmallissa varattuun rahaan ja henkilöstön saatavuuteen.

”Kun Orpon hallitus aloitti, oli Suomi nopeimmin velkaantuva maa EU:ssa. Hallitus on siivonnut edeltävien hallitusten sotkuja pian yhdeksän miljardin euron edestä. Näistä leikkauksista on puhuttu todella paljon julkisuudessa ja hallitus on toteuttanut kaikki toimensa avoimesti. Ei yhdeksän miljardin leikkauksia voi kukaan tehdä salaa. Se mikä tässä on täysin pimennossa, on SDP:n uskottava vaihtoehto kestävälle talouspolitiikalle ja sote-rahoitukselle. Neliraajajarrutusta tosin tehdään varsin näkyvästi”, Väyrynen sanoo.

”Hallitus on kohdennetusti keventänyt hyvinvointialueiden tehtäviä, jotta rajallinen henkilöstö saadaan riittämään koko maassa. Nämä toimet ovat välttämättömiä, jotta alueet voivat keskittyä ydintehtäväänsä: laadukkaiden sote-palveluiden tuottamiseen. Näitä toimia joudutaan jatkamaan vuonna 2026 ja myös tulevilla vaalikausilla. Hallitus ei pimitä mitään – päinvastoin, se tekee vastuullisia päätöksiä, joiden avulla voidaan kehittää sote-palveluja pitkällä aikavälillä”, Laiho sanoo.

Laiho muistuttaa hallituksen lisänneen sote-palveluiden rahoitusta tälle vuodelle 2,2 miljardia euroa.

”Hyvinvointialueiden rahoitukseen eli sote-palveluihin käytetään tänä vuonna 26 200 miljoonaa euroa eli melkein kolmasosa valtion budjetista. Orpon hallitus lisäsi sote-palveluiden rahoitusta tälle vuodelle 2200 miljoonaa euroa. Se on arvovalinta, kun huomioidaan, miten paljon monesta muusta on jouduttu sopeuttamaan”, Laiho toteaa.

Väyrynen ja Laiho muistuttavat, että valtaosa alueilla tehtävistä sote-säästöistä syntyy siitä, että hyvinvointialueet yrittävät sopeutua Marinin hallituksen rahoitusmallissa varattuun rahaan ja henkilöstön saatavuuteen.

”Koko sote-uudistuksen tarkoitus oli, että laajemmilla hartioilla pystytään järjestämään asukkaiden palvelut ja hillitsemään kustannuksia. Hyvinvointialueet itse arvioivat, että tässä on pitkälti onnistuttu. Nyt kun SDP on oppositiossa, he tuntuvat kokonaan unohtaneen tämän tekemänsä uudistuksen”, Laiho toteaa.

”Hallituksen tekemä ryhtiliike talouspolitiikan osalta on aivan välttämätön myös sote-palveluiden kannalta. Haluammehan rahoittaa sairaaloita, perusterveydenhuoltoa ja vanhuspalveluita kestävästi myös tulevaisuudessa. Se on rehellistä sanoa suomalaisille ääneen. Samaa ei voi sanoa SDP:n linjasta. Suomen lainanantajat ja luottoluokittajat eivät loputtomiin katsele pelkkää näköalatonta velkajuhlaa”, Väyrynen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kilpi: Päihtyneenä ajaminen ja väärinpysäköinti kuriin – sähköpotkulautojen pelisäännöt vihdoin kuntoon11.3.2025 16:44:20 EET | Tiedote

Sähköpotkulaudat ovat vakiintuneet osaksi kaupunkiliikennettä, mutta niiden hallintaan liittyvät haasteet ovat kasvaneet. Orpon hallituksen esitys tuo kunnille kaivatut sääntelykeinot, joilla sähköpotkulautojen määrää, pysäköintiä ja käyttöaikoja voidaan rajoittaa. Muutosten tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta, selkeyttää liikennesääntöjä ja vähentää onnettomuuksien aiheuttamia kustannuksia.

Kokoomuksen Kaunisto: Suomen ja Euroopan on vahvistettava asemaansa globaalisti kaupan, investointien ja innovaatioiden keinoin11.3.2025 14:56:08 EET | Tiedote

Eduskunta keskusteli tänään kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta. Kansanedustaja, eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kauniston mukaan Suomen on aktiivisesti vahvistettava kauppasuhteitaan ja vaikutettava kansainväliseen sääntöpohjaiseen järjestelmään. Muuttuva maailmanpoliittinen tilanne edellyttää Suomelta ennakoivaa ja rohkeaa otetta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye