Into Kustannus

Kutsu 60 satoa jäljellä -kirjan julkistustilaisuuteen 24.3. klo 17.30

Jaa

Philip Lymbery kertoo uutuuskirjassaan 60 satoa jäljellä konkreettisella tavalla, miten maatalous ja ruoantuotanto voivat olla osa ratkaisua ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, sen sijaan että ne olisivat ongelman ytimessä. Lymbery osallistuu julkistustilaisuuteen etäyhteyden kautta ja hänelle on mahdollista esittää kysymyksiä.

Philip Lymbery on yksi koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä.
Philip Lymbery on yksi koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä.

Tervetuloa Philip Lymberyn 60 satoa jäljellä -kirjan julkistustilaisuuteen maanantaina 24.3. klo 17.30 Rosebud Sivullisen kirjakauppaan (Kaisaniemenkatu 5, Helsinki). Lymbery osallistuu tilaisuuteen etäyhteyden kautta ja hänelle on mahdollista esittää kysymyksiä. Tilaisuuden juontaa Animalian toiminnanjohtaja Heidi Kivekäs.

"En voinut uskoa YK:n varoitusta, jonka mukaan maailman maaperässä voi olla jäljellä vain 60 satoa. Siksi lähdin matkalle selvittääkseni, mistä varoitus kumpuaa, mikä oli todistusaineisto ja mitä asialle voi vielä tehdä." – Philip Lymbery

Philip Lymbery on johtavan kansainvälisen tuotantoeläinten hyvinvointia ajavan Compassion in World Farming -järjestön (CIWF) toiminnanjohtaja ja vieraileva professori Winchesterin yliopistossa. Häntä pidetään yhtenä elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä, ja hän on tehnyt CIWF:n johdossa yhteistyötä yli 800 elintarvikeyrityksen kanssa eri puolilla maailmaa.

Keskusteltuaan tutkijoiden, maanviljelijöiden ja ruoantuottajien kanssa Philip Lymbery pystyy osoittamaan, että on olemassa kestäviä vaihtoehtoja. Ja että ne toimivat. Planeettamme tulevaisuudelle on todellakin toivoa, ja jokainen meistä voi vaikuttaa siihen. Kehotan teitä lukemaan kirjan 60 satoa jäljellä.” – Tohtori Jane Goodall, DBE, Jane Goodall -instituutin perustaja ja YK:n rauhanlähettiläs

60 satoa jäljellä on saatavissa kirjakaupoista 20. maaliskuuta. Äänikirja ja e-kirja julkaistaan lukuaikapalveluissa marraskuussa 2025. Lymbery vierailee Suomessa syksyllä Helsingin Kirjamessujen aikaan.

Tilaa arvostelukappale

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Philip Lymbery
Philip Lymbery
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu kevään 2025 katalogiimme tästä

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye