Mediconsult Oy

Laura Virros aloittanut Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtajana

Jaa

Kotimaisen sote-alaan erikoistuneen tietojärjestelmätoimittaja Mediconsultin uutena myynti- ja asiakkuusjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä on tammikuun lopussa aloittanut DI Laura Virros. Hän vastaa tehtävässään toimialan markkinatilanteen aktiivisesta hyödyntämisestä sekä myynnin ja asiakkuuksien johtamisesta ja kehittämisestä. Laura raportoi toimitusjohtaja Tommi Salaspurolle.

Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros seisoo seinää vasten. Seinän  pinta näyttää puulta ja siinä on Mediconsultin sininen logo.
Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros Hanne Bergholm

Laura Virroksella on vahva kokemus liiketoiminnan ja asiakkuuksien johtamisesta. Sote-alalla Laura on toiminut viisi vuotta, viimeisimpänä Terveystalon myynnissä. Sote-alalle hän siirtyi teknologiateollisuudesta, jossa hän vastasi uuden liiketoiminnan ja asiakkuuksien kehittämisestä sekä kansainvälisen myynnin käynnistämisestä ja johtamisesta.

Viime vuosien menestys sosiaalihuollon asiakastietojärjestelmiä, kotihoidon ja suun terveydenhuollon tietojärjestelmiä sekä hyvinvointialueiden ajanvarausratkaisuita koskevissa kilpailutuksissa on nostanut Mediconsultin julkishallinnon organisaatioiden suurimpien järjestelmätoimittajien joukkoon Suomessa. North Patrolin Datakatsauksen* mukaan Mediconsult oli sopimusten laskennallisen arvon perusteella 17. suurin julkishallinnon toimittaja vuonna 2024. 

Kansallisiin vaatimuksiin sekä hyvinvointialueiden tarpeisiin kustannustehokkaasti vastaava Saga Sosiaalihuolto -asiakastietojärjestelmä on valittu viidelle hyvinvointialueelle. Hyvinvointialueilla Saga Sosiaalihuollon käyttöönottoprojektit ovat hyvässä vauhdissa, ja näiden alueiden sosiaalihuollon ammattilaiset saavat tulevan vuoden aikana käyttöönsä markkinoiden moderneimman tietojärjestelmän.    

Järjestelmillämme on hyvin keskeinen rooli suomalaisessa sotessa ja haluamme olla jatkossakin hyvinvointialueiden ja yksityisten palveluntarjoajien tukena soteen liittyvien haasteiden ratkomisessa. Panostamme nyt Lauran johdolla entistäkin määrätietoisemmin avoimeen ja tiiviiseen kumppanuuteen perustuvaan yhteistyöhön asiakkaidemme kanssa, sanoo Mediconsultin toimitusjohtaja Tommi Salaspuro.

Tuore myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros täydentää:
Kehittämämme Mediconsult Saga®️ -tietojärjestelmät tehostavat ja sujuvoittavat sosiaali- ja terveydenhuollon asiakkaidemme toimintaa sekä lisäävät sen vaikuttavuutta. Terveyden- ja sosiaalihuollon digitalisoituminen sekä alan muutokset kotimaassa ja kansainvälisesti avaavat Mediconsultille ainutlaatuisia mahdollisuuksia. On ilo päästä osaksi tämän yrityksen kasvutarinaa ja rautaisten ammattilaisten yhteisöä.  

*Lähde Datakatsaus: Julkiset IT-hankinnat 2024 – tietojärjestelmähankintoja 3,5 miljardilla eurolla - North Patrol

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros seisoo seinää vasten. Seinän  pinta näyttää puulta ja siinä on Mediconsultin sininen logo.
Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros
Hanne Bergholm
Lataa
Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros
Mediconsultin myynti- ja asiakkuusjohtaja Laura Virros
Hanne Bergholm
Lataa

Kestävää koodia kotimaiseen soteen

Mediconsult on kotimainen sote-alaan erikoistunut tietojärjestelmätoimittaja. Vastaamme kattavasti kaikenkokoisten sote-organisaatioiden tarpeisiin sekä julkisella että yksityisellä puolella. Kehittämämme Mediconsult Saga®️ on suomalaiseen soteen suunniteltu asiakas- ja potilastietojärjestelmäkokonaisuus, joka yhdistää perusterveydenhuollon, erikoissairaanhoidon ja sosiaalihuollon.

Järjestelmiämme käyttävät sote-ammattilaiset turvaavat jo noin miljoonan suomalaisen terveyttä ja hyvinvointia. Ratkaisuillamme on Avainlippu-tunnus osoituksena kotimaisuudesta, vastuullisuudesta ja Suomessa työllistämisestä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Mediconsult Oy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye