Radio Nova Festivaalin artistikattaus täydentyi – KAJ ja Mirella esiintyvät kesäkuussa Tampereella
Radio Nova Festivaali on lisännyt uusia esiintyjiä kesäkuun artistikattaukseen. Tampereen Santalahden ulkoilmalavoille nousevat Emma-gaalassa palkintoja kahminut Mirella sekä kovassa kansainvälisessä nosteessa oleva huumoriyhtye KAJ, jolle Radio Nova Festivaali on Tampereen tämän kesän ainoa esiintyminen. Huippusuosittu Radio Nova Festivaali järjestetään nyt ensimmäistä kertaa Tampereella 13.–14. kesäkuuta 2025. Tapahtumaan on myynnissä yhden ja kahden päivän lippuja sekä VIP-lippuja.

Tulevan kesän Radio Nova Festivaalin perjantaipäivälle on kiinnitetty kaksi uutta artistia. Hiljattain Ruotsin euroviisuedustajaksi valittu ja raketin lailla kansainväliseen tietoisuuteen noussut KAJ viihdyttää Tampereen festarikansaa Vöyrin murteen ja elektropopin sävyttämillä huumorikappaleillaan. Radio Nova Festivaali on supersuositun yhtyeen ainoa esiintyminen Tampereella tänä kesänä.
KAJ on vuonna 2009 perustettu kotimainen yhtye, jonka muodostavat kolme lahjakasta muusikkoa ja koomikkoa: Kevin Holmström, Axel Åhman ja Jakob Norrgård. Ruotsin Melodifestivalenin ylivoimaisesti voittanut Bara bada bastu on valloittanut ihmisten sydämet ympäri Eurooppaa, Suomen sekä Ruotsin Spotifyn kärkipaikat ja radioiden soittolistat vilpittömällä hyväntuulisuudellaan ja tarttuvalla kertosäkeellään.
”Radio Nova Festivaali on saanut loistavan vastaanoton ja odotamme jo malttamattomana tulevaa suurtapahtuma-avausta Santalahden rantapuistossa. Festariviikonloppu jatkuu sunnuntainakin, kun pääsylippuihin kuuluu Särkänniemen huvitteluranneke. KAJ sopii luonnollisesti maailman virallisen saunapääkaupungin kesänavaukseen ja bändin ensiluokkainen huumori välittyy yli kielirajojen”, Tampere Liven pääpromoottori Marko Salo kertoo.
Festivaalilla esiintyy myös ilmiöksi kasvanut kotimainen popkomeetta Mirella, joka keräsi tämän vuoden Emma-gaalassa eniten palkintoja ja ehdokkuuksia. Mirella voitti uskomattomat kuusi Emmaa: vuoden artistin, vuoden tulokkaan, vuoden popin, vuoden biisin, vuoden striimatuimman kotimaisen biisin ja vuoden myydyimmän albumin.
Mirellan marraskuussa 2024 julkaisema Kunpa oisin kertonut -debyyttialbumi ansaitsi etukäteen nelinkertaista platinaa ja rikkoi Spotify-ennätyksiä olemalla sekä ensimmäisen vuorokauden että julkaisuviikon aikana eniten striimannut albumi. Albumilta nousi peräti kuusi kappaletta Suomen virallisen singlelistan top 10:een. Jättihitiksi kasvanut Timanttei-kappale ylitti seitsenkertaisen platinarajan ja oli vuoden 2024 ylivoimaisesti striimatuin kotimainen kappale.
Radio Nova Festivaali järjestetään Tampereen Santalahden rantapuistossa 13.–14. kesäkuuta 2025. Tapahtumassa on kaksi esiintymislavaa, joilla esiintyy iso joukko kansainvälisiä ja kotimaisia tähtiä. Tänään julkaistujen artistien lisäksi festivaalilla esiintyvät jo aiemmin ilmoitetut Rita Ora (UK), Jason Derulo (US), Jenni Vartiainen, BEHM, Gasellit, Sexmane, Juha Tapio, Alvaro Soler (ESP), INNA (ROM), BLANKA (POL), Elastinen, Robin Packalen ja Vesterinen Yhtyeineen. Retroperjantain ohjelmassa esiintyvät mm. Vengaboys (NL), Da Buzz (SWE), Jenny Berggren of Ace of Bace (SWE) ja PartaMatti.
Lisää artistijulkistuksia on luvassa kevään aikana. Tutustu tähän mennessä julkaistuun ohjelmaan sekä artistien esiintymispäiviin täällä: radionovafestival.fi
Radio Nova Festivaalin liput ovat myynnissä Lippu.fi-lipunmyyntikanavissa. Festivaalille on myynnissä yhden ja kahden päivän lippuja sekä VIP-lippuja. Lippujen hinnat nousevat porrastetusti festivaalin lähentyessä. Tapahtuma on kielletty alle 18-vuotiailta.
Kaikkiin lipputyyppeihin kuuluu lisäksi Särkänniemi-ranneke sunnuntaille 15. kesäkuuta. Ranneke sisältää huvipuiston sisäänpääsyn ja huvilaitteet sekä pääsyn Koiramäen eläinpuistoon, Akvaarioon, Planetaarioon ja Näsinneulan näkötorniin.
Radio Nova Festivaalin järjestävät kotimaiset yritykset Tampere Live ja Radio Nova (Bauer Media Finland Oy). Tampere Live on Tampere-talo-konserniin kuuluvan Talo Events Oy:n aputoiminimi.
Kuvapankki: tamperetalo.kuvat.fi/kuvat/MEDIALLE+-+PRESS/Radio+Nova+Festivaali/
Radio Nova Festivaali somessa
Instagram: @radionovafestival
Facebook: Radio Nova Festivaali
Tiktok: @radionovafestival
Median haastattelupyynnöt ja liput
Tiia Välimäki
Markkinointi- ja viestintäjohtaja
Tampere-talo-konserni
Puh. +358 3 243 4055
tiia.valimaki@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampere-talon syksyssä loistaa Dad Harmony, Pepe & Saimaa ja monet muut konsertit26.3.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Tampere-talo on julkaissut uutta ohjelmistoa syksylle 2025. Lavoilla nähdään monipuolinen kattaus klassista musiikkia, lastenkulttuuria sekä suuria juhlakonsertteja. Ohjelmistoon on lisätty muun muassa Pepe & Saimaa -juhlakonsertti, kansainvälisesti suosittu Dad Harmony, Winterreise-laulusarja Tuomas Katajalan ja Petri Kumelan tulkitsemana, sekä Hevisauruksen vauhdikas konsertti. Luvassa on unohtumattomia elämyksiä kaikenikäisille.
Tuulensuun Palatsi on nimetty eurooppalaisen elokuvakulttuurin aarteeksi6.3.2025 14:05:00 EET | Tiedote
Euroopan elokuva-akatemia on nimittänyt Tampereella sijaitsevan historiallisen Tuulensuun Palatsin, entiseltä nimeltään Kino-Palatsin, yhdeksi Eurooppalaisen elokuvakulttuurin aarteista (Treasure of European Film Culture). Tunnustus korostaa Tuulensuun Palatsin asemaa osana eurooppalaista elokuvaperintöä ja sen tärkeyttä tuleville sukupolville. Kunnianosoitusta juhlistettiin paljastamalla Euroopan elokuva-akatemian myöntämä tunnustus torstaina 6. maaliskuuta Tuulensuun Palatsissa.
Tuulensuun Palatsi Evento Awards -finaalissa5.3.2025 12:09:00 EET | Tiedote
Tampereen ydinkeskustassa sijaitseva Tuulensuun Palatsi on ehdolla arvostetun tapahtuma-alan palkinnon saajaksi. Evento Awards -kilpailussa palkitaan vuoden onnistuneimpia tapahtumia, tapahtumapaikkoja ja tekijöitä niiden takana. Voittajat julkistetaan 10. huhtikuuta Helsingin Olympiastadionilla järjestettävässä palkintogaalassa.
Tampere Opera celebrates 80 years – anniversary production is Verdi’s Don Carlos5.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Next year, Tampere Opera will celebrate its 80th anniversary. The highlight of the anniversary year will be Giuseppe Verdi’s Don Carlos, premiering at Tampere Hall on Wednesday, March 4, 2026. A total of six performances will be held. The production is directed by Tuomas Parkkinen, with two of Finland’s brightest opera stars, bass Mika Kares and soprano Marjukka Tepponen, in the lead roles. Tampere Philharmonic Orchestra will be conducted by Giancarlo Andretta. Tickets for the opera are now on sale.
Tampereen Ooppera täyttää 80 vuotta – juhlavuoden suurteos on Verdin Don Carlos5.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera juhlii ensi vuonna 80. toimintavuottaan. Juhlavuoden tuotanto on Giuseppe Verdin Don Carlos, joka saa ensi-iltansa Tampere-talossa keskiviikkona 4. maaliskuuta 2026. Esityksiä on kuusi. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen, ja pääosissa laulavat kotimaan kirkkaimmat oopperatähdet Mika Kares ja Marjukka Tepponen. Tampere Filharmoniaa johtaa Giancarlo Andretta. Oopperan liput ovat nyt myynnissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme