ETL ja MVL sopimukseen – palkalliset perhevapaat pidentyvät
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) ja Meijerialan Ammattilaiset MVL ry ovat tänään 27.3.2025 hyväksyneet uuden, kolmivuotisen työehtosopimuksen elintarviketeollisuuden toimihenkilöille.

Työ ja osaaminen -edunvalvontakokonaisuutta ETL:ssä johtavan Anne Somerin mukaan neuvottelut onnistuivat siksi, että kumpikin osapuoli halusi löytää ratkaisun.
– Neuvotteluissa katsottiin koko ajan eteenpäin, vaikka ratkaistavana oli vaikeita kysymyksiä. MVL:n neuvottelijat eivät heittäneet pyyhettä kehään, vaan etsivät sinnikkäästi molempia osapuolia tyydyttäviä ratkaisuja, Somer kiittää.
Osana neuvotteluratkaisua isät saavat lisää palkallista vanhempainvapaata. Palkkaa maksetaan jatkossa 32 arkipäivältä. Lisäksi mahdollistetaan entistä laajempi paikallinen sopiminen irtisanomisajoista.
– Haluamme jatkaa tasa-arvon ja perhemyönteisyyden edistämistä, vaikka siitä koituukin työnantajille kustannuksia. Elintarvikealan yritykset haluavat olla eturintamassa modernisoimassa työehtoja ja edesauttamassa työn ja perhe-elämän yhteensovittamista, Somer perustelee.
Meijerialan toimihenkilöt saavat neuvottelujen lopputuloksena yleisen linjan mukaiset palkankorotukset. Tänä vuonna toimihenkilöt saavat yhteensä 2,6 prosentin, ensi vuonna 2,8 prosentin ja vuonna 2027 2,4 prosentin suuruiset palkankorotukset.
Uutta on, että vuodesta 2026 lähtien myös Meipake-palkkausjärjestelmän piirissä oleville toimihenkilöille osa korotuksesta maksetaan työnantajan jakamana toimipaikkakohtaisena eränä.
Osapuolet tarkastelevat vuoden 2026 joulukuussa sopimuksen tavoitteiden toteutumista sekä talouden ja työllisyyden näkymiä. Kummallakin osapuolella on halutessaan mahdollisuus irtisanoa työehtosopimus päättymään ennen kolmatta sopimusvuotta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne SomerJohtaja, Työ ja osaaminenETL
Puh:050 345 2134anne.somer@etl.fiKuvat

Tietoa julkaisijasta
Elintarviketeollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.
Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.
Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry
SEL hylkäsi sovintoesityksen jo kolmannen kerran – ”Osoittaa täyttä piittaamattomuutta leipomoalan tulevaisuudesta”30.3.2025 16:25:34 EEST | Tiedote
Elintarvikealan työnantajia edustava Elintarviketeollisuusliitto (ETL) pitää käsittämättömänä, että työntekijäliitto SEL on jälleen hylännyt yleisen linjan mukaisen ja tasapainoisen sovintoehdotuksen.
Kuntapäättäjäkysely: Verorahoilla hankittava terveellistä kotimaista lähiruokaa25.3.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Elintarviketeollisuusliiton (ETL) kunnanvaltuutetuille ja kuntien viranhaltijoille teettämän kyselyn perusteella kouluruualla on vankka tuki päättäjien keskuudessa. Kuntien elinvoimalle tärkeintä taas ovat kuntatalouden vakaus ja yritysten osaajatarpeisiin vastaava työperäinen maahanmuutto.
Kunnat kiihdyttämään ruoka-alaa kasvuun25.3.2025 08:10:00 EET | Tiedote
Kunnat tekevät muun muassa ruokahankintoihin, koulutukseen, työllisyyteen, kaavoitukseen sekä vesi- ja jätehuoltoon liittyviä päätöksiä, joilla on suora vaikutus ruoka-alan yrityksiin. Huhtikuun kunta- ja aluevaaleissa valittavilla päättäjillä on mahdollisuus vauhdittaa ruoka-alan kasvua ja vahvistaa paikallista elinvoimaa.
SEL hylkäsi taas sovintoesityksen – ministeri siirtää liha-alan lakkoa21.3.2025 14:40:46 EET | Tiedote
Sovintoehdotus olisi ratkaissut leipomoiden työehtosopimusta koskevat kiistakysymykset, joten lakkoiluun ei ole järkevää syytä. Sovittelu jatkuu lauantaina.
ETL paheksuu SELin uusia lakkoja – ”Koko ruoka-alan kurittaminen on kohtuutonta”14.3.2025 16:34:04 EET | Tiedote
Suurten taloudellisten vahinkojen aiheuttaminen vaikuttaa nousseen ay-liikkeen toiminnan päämääräksi elintarvikealalla, työ ja osaaminen -edunvalvontakokonaisuutta Elintarviketeollisuusliitossa (ETL) johtava Anne Somer sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme