Finanssiala ry

Finanssiala on kehityksen kärjessä generatiivisen tekoälyn hyödyntämisessä työpaikoilla – parhaat käytännöt löytyvät yhdessä tekemällä

Jaa
  • Yli 60 prosenttia finanssialan työntekijöistä on sitä mieltä, että generatiivinen tekoäly vaikuttaa työhön erittäin paljon tai melko paljon.
  • Tiedot selviävät Työterveyslaitoksen (TTL) tutkimuksesta.
  • 54 prosenttia rahoitusalaa ja 67 prosenttia vakuutusalaa edustavista vastaajista sanoo, että oma organisaatio seuraa aktiivisesti tekoälyn kehitystä ja hyödyntää sitä jonkin verran.
  • Vertailulukuna käytettävän yksityisen sektorin työsuojelupaneelin vastaajilla vastaava luku oli vain 30 prosenttia.
  • Vastaajien mukaan generatiivinen tekoäly parantaa lähivuosina erityisesti työn tuottavuutta, laatua ja toiminnan seurantaa.
  • Vastaajat tunnistivat myös monia ongelmia erityisesti tekoälyn eettisissä kysymyksissä. Niiden ratkaisu vaatii monialaista yhteistyötä ja huolellista suunnittelua työpaikoilla.
  • TTL:n kanssa yhteistyössä kyselyn toteuttivat Finanssiala ry, Ammattiliitto Pro ry sekä Ylemmät toimihenkilöt YTN ry.    

Generatiivinen tekoäly on laajasti käytössä rahoitus- ja vakuutusaloilla, ja sen vaikutukset koetaan merkittäviksi eri työtehtävissä. Asia selviää Työterveyslaitoksen (TTL) vuoden 2025 alussa tekemästä kyselytutkimuksesta.

Suurin osa vastaajista arvioi, että generatiivinen tekoäly parantaa lähivuosina erityisesti työn tuottavuutta, laatua ja toiminnan seurantaa.

Generatiivisen tekoälyn käyttöä finanssialalla selvitettiin osana TTL:n Tekoäly asiantuntijatyöpaikoilla -hanketta. Kyselyn toteuttivat yhteistyössä Finanssiala ry, Ammattiliitto Pro ry, Palvelualojen työnantajat Palta ry sekä Ylemmät toimihenkilöt YTN ry.  

”Generatiivinen tekoäly ja teknologia muokkaavat alan tulevaisuutta. On hienoa, että teemme yhteistyötä ja valmistaudumme tulevaisuuden haasteisiin. On tärkeä varmistaa, että alalla on riittävästi osaamista, kun teknologiat kehittyvät”, toteaa Ammattiliito Pro ry:n johtaja Antti Hakala.

Verkkokyselyyn vastasi 8.1.– 4.2.2025 välisenä aikana yhteensä 261 työntekijää rahoitusalalta (60 prosenttia vastaajista), vakuutusalalta (35 prosenttia vastaajista) ja finanssialan opetusalalta sekä muita (5 prosenttia vastaajista).

Vastaajista 54 prosenttia rahoitusalan ja 67 prosenttia vakuutusalan edustajista arvioi, että oma organisaation seuraaaktiivisesti tekoälyn kehitystä ja hyödyntää sitä jonkin verran.

”Huomionarvioista on, että eri aloja kattavan työsuojelupaneelin yksityisen sektorin edustajilla vastaava luku oli vain 30 prosenttia. Tulos kertoo, että finanssiala on edelläkävijä monissa generatiivisen tekoälyn hyödyntämiseen liittyvissä asioissa”, toteaa TTL:n erityisasiantuntija Kirsi Yli-Kaitala.

Vertailu vuoden takaiseen osoittaa tekoälyn merkityksen kasvua  

Kyselyn tulokset antavat selkeän viestin siitä, että tekoäly muuttaa finanssialalla tehtävää työtä. Yli 60 prosenttia finanssialan työntekijöistä oli sitä mieltä, että tekoäly vaikuttaa erittäin paljon tai melko paljon useisiin eri tehtäviin.

”Listan kärkeen sijoittuvat analytiikkaan ja data-analyysiin, asiakasrajapintaan, riskien hallintaan sekä markkinointiin ja viestintään liittyvät toimenkuvat”, Yli-Kaitala toteaa.

TTL:n kyselyn vastauksia on osin mahdollista verrata myös vuoden 2024 kyselyyn, jossa selvitettiin finanssialan suhtautumista generatiiviseen tekoälyyn. Yksi merkittävä ero vuoden takaiseen on tekoälyn käyttöön liittyvien ohjeistusten yleistyminen organisaatioissa.

Lähes puolet vuoden 2025 vastaajista kertoi, että heidän työpaikallaan on toimenpidesuositukset tekoälyn käytöstä. Viime vuonna vastaava luku vakuutusalalla oli vain 24 prosenttia ja rahoitusalalla 39 prosenttia.

”Vertailu osoittaa, kuinka nopeasti generatiivinen tekoäly on integroitunut osaksi työelämää. Tekoälystä on tullut merkittävä osa finanssialan työympäristöä ja tulevaisuuden työtä”, Finanssiala ry:n kehitysjohtaja Katja Repo toteaa.

 Ajatusten vaihto ja yhteistyö ensiarvoisen tärkeää

TTL:n kyselyn vastaajat tunnistivat useita hyötyjä, mutta myös monia generatiivisen tekoälyn käyttöön liittyviä haasteita ja riskejä. Eniten negatiivisia vaikutuksia liitettiin henkilöstön tasa-arvoon ja eettisiin kysymyksiin. Moni vastaaja oli huolissaan siitä, miten tekoälyä käytetään ja valvotaan ja miten ratkaistaan yksityisyyteen sekä tietosuojaan liittyvät ongelmat.

”Erityisesti vakuutusalalla vastauksissa nousi esiin huoli tekoälyn käytön vaikutuksista yksilökeskeisyyteen työssä eli rapauttaako se vuorovaikutusta. Tällaiset näkökulmat korostavat tarvetta  kehittää yhteisöllisyyttä tukevia rakenteita generatiivisen tekoälyn rinnalla työpaikoilla”, Yli-Kaitala painottaa.

Vastaajat tunnistivat myös sen, että generatiivisen tekoälyn haasteiden ratkaiseminen vaatii yhteistyötä ja huolellista suunnittelua. Tärkeä kysymys on, miten käyttää generatiivista tekoälyn niin, että siitä saadaan irti sen hyödyt, mutta minimoidaan haitat.

”Meidän on pysyttävä kehityksessä mukana ja keskityttävä tekoälyn hyödyntämiseen ja siihen liittyvän osaamisen kehittämiseen. Tässä ajastusten vaihto ja eri alojen välinen yhteistyö finanssialalla on ensiarvoisen tärkeää. Olemme kaikki samalla viivalla uuden edessä”, Repo painottaa.

Tutustu tutkimuksen tuloksiin.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Katja Repo, kehitysjohtaja, Finanssiala ry, +358 20 793 4261, katja.repo@finanssiala.fi
Antti Hakala, johtaja, Ammattiliitto Pro ry, 040 533 7413, antti.hakala@proliitto.fi
Erityisasiantuntija Kirsi Yli-Kaitala, Työterveyslaitos, kirsi.yli-kaitala@ttl.fi, puh. +358 43 824 8585

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Suomen talous kulkee varovaisessa myötätuulessa, vaikka ilmassa on yhä epävarmuutta – tutustu tuoreimpiin talousennusteisiin FA:n sivuilla28.3.2025 06:00:00 EET | Tiedote

Viimeisimpien ennusteiden mukaan Suomen talouteen on luvassa maltillista kasvua vuosille 2025 ja 2026. Alhaisimman arvion Suomen talouskasvusta antaa Pellervon taloustutkimus, joka ennakoi BKT:n kasvavan 0,6 prosenttia vuonna 2025. Korkeinta kasvulukua ennustaa Kuntarahoitus, jonka arvion mukaan talous kasvaisi 1,5 prosenttia. Finanssiala ry (FA) kokoaa sivuilleen listausta pankkien, viranomaisten ja suomalaisten tutkimuslaitosten tuoreimmista talousennusteista. Linkki FA:n taulukoimiin tietoihin on jutun lopussa. Maaliskuussa talousennusteensa julkaisivat Danske Bank, Suomen Pankki, Kuntarahoitus, S-Pankki, Pellervon taloustutkimus ja Elinkeinoelämän tutkimuslaitos (Etla).

EU-kansalaisten säästöt töihin – komissio hakee kasvua edistämällä kansalaisten säästämistä ja sijoittamista27.3.2025 06:30:00 EET | Tiedote

Komissio tavoittelee EU:n kansalaisille lisää mahdollisuuksia osallistua pääomamarkkinoille ja parempia rahoitusvaihtoehtoja yrityksille. Suunnitelma liittyy komission säästö- ja investointiunioniksi nimettyyn kokonaisuuteen. Finanssiala ry pitää tavoitteita kannatettavina, mutta korostaa markkinalähtöisyyttä sääntelyn lisäämisen sijaan. FA pitää hyvänä komission aloitetta edistää kansallisia sijoitustilejä parhaita käytäntöjä jakamalla. FA kannattaa komission ajatusta vetää vähittäissijoittamista koskeva RIS-ehdotus pois, jos neuvotteluissa ei saavuteta sijoittamisen edistämisen tavoitteita.

Asuntomarkkinoilla merkkejä piristymisestä – Fivan päätös pitää asuntolainakatto ja pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus ennallaan tukee tätä kehitystä25.3.2025 11:45:29 EET | Tiedote

Finanssiala ry (FA) pitää perusteltuna Finanssivalvonnan (Fiva) päätöstä pitää asuntolainakatto ja pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus ennallaan. Lainakatto pysyy perustasollaan 95 prosentissa ensiasunnon hankintaan tarkoitetuissa lainoissa ja 90 prosentissa muissa uusissa asuntolainoissa. Pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus säilyy nollatasolla. Talouden taantumasta huolimatta viime vuoden jälkipuolella Suomen asuntomarkkinoilla nähtiin merkkejä piristymisestä, ja kehitys näyttää jatkuneen alkuvuonna 2025.

Pyörävarkauksien määrä jatkoi laskuaan – kasvanutta korvaussummaa selittää sähköpyörien yleisyys25.3.2025 06:00:00 EET | Tiedote

Varastetuista pyöristä maksetut korvaukset jatkoivat kasvuaan. Vakuutusyhtiöt korvasivat vuonna 2024 varastettuja pyöriä yhteensä 11,3 miljoonan euron edestä. Vakuutusyhtiöille ilmoitettiin 13 400 varastettua polkupyörää. Poliisi puolestaan sai ilmoituksen 16 400 varastetusta pyörästä. Varastettujen pyörien määrät ovat olleet laskussa vuodesta 2020 saakka.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye