Messukeskus

Kevätmessuilla asteltiin kevääseen ja haettiin inspiraatiota uuteen kauteen 62 000 kävijän voimin

Jaa

Kevätmessuilla hullaannuttiin viikonloppuna alkavasta keväästä ja tutustuttiin kaikkeen, mitä uusi kausi pitää sisällään. Joka vuosi yhtä odotetussa tapahtumassa esiteltiin puutarhanhoidon, mökkeilyn ja asumisen tuoreimmat trendit, vinkit ja uutuudet. Suomen suurin puutarhanhoidon, mökkeilyn, rakentamisen, remontoinnin ja sisustamisen tapahtumakokonaisuus täytti Helsingin Messukeskuksen 62 000 kävijällä ja yli 500 yrityksellä. 

Kevätmessujen vuosittain odotetulla Ideapihat-alueella nähtiin tänä vuonna kuusi erilaista pienrakennusta inspiroivien teemapihojen ympäröimänä. Rakennuksista kolme sijaitsi vesistön rannalla ja kolme kuivanmaan tontilla. Osa rakennuksista oli pihasaunoja ja kesähuoneita. Kuva: Kevätmessut / Anna Autio.
Kevätmessujen vuosittain odotetulla Ideapihat-alueella nähtiin tänä vuonna kuusi erilaista pienrakennusta inspiroivien teemapihojen ympäröimänä. Rakennuksista kolme sijaitsi vesistön rannalla ja kolme kuivanmaan tontilla. Osa rakennuksista oli pihasaunoja ja kesähuoneita. Kuva: Kevätmessut / Anna Autio.

Kevään merkit täyttivät Helsingin Messukeskuksen, kun puutarhanhoidon, mökkeilyn, rakentamisen, remontoinnin ja sisustuksen ystävät tutustuivat tuoreimpiin ilmiöihin ja uutuuksiin sekä poimivat asiantuntijoiden vinkit uuden kauden alkuun. Kevään alkua juhlistavaksi festivaaliksi kasvanut Kevätmessut toi yhteen 62 000 kävijää ja yli 500 yritystä.  

Suomalaisten intohimo puutarhanhoitoon, mökkeilyyn ja kotoiluun näkyi aktiivisena kaupankäyntinä.  

”Kevätmessut toi jälleen yhteen inspiraation ja asiantuntijuuden etsijät ja ostavat asiakkaat toimialan laajan yrityskattauksen kanssa. Kevät saa ihmiset liikkeelle niin pihojen, mökkien kuin kotienkin kuntoon laiton osalta, ja tänä vuonna erityisen iloisia olemme uuden Pientalo-alueen saamasta positiivisesta vastaanotosta. Suomalainen haluaa jälleen myös rakentaa”, Helsingin Messukeskuksen liiketoimintapäällikkö Tanja Pasila riemuitsee.  

Kevätmessujen uusi Pientalo-alue sai omakotitalon rakentajat liikkeelle  

Multaa, kuorikatetta, hiekkaa ja muita kiviaineksia suursäkeissä suoraan pihaan nosturiautolla kuljettava sekä monipuolisesti maanrakennus- ja kunnossapitopalveluita tarjoava Laakso Trucking osallistui Kevätmessuille nyt toista kertaa.  

”Kevätmessut on kyllä vuoden paras tapahtuma. Täällä on ihan mahtava meininki ja fiilis: kaikki ovat hyvällä mielellä liikenteessä. Kaupalliset tavoitteemme ovat toteutuneet paremmin kuin hyvin. Tulimme hakemaan myynnin lisäksi tunnettuutta ja oIemme tavanneet paljon ihmisiä, saaneet näkyvyyttä ja verkkosivukävijöitä. On ollut kiva huomata, että osa kävijöistä on etsinyt meitä”, yrityksen operatiivinen johtaja Ella Wilenius kertoo.  

Kevätmessuilla ensimmäistä kertaa nähty, yhteistyössä Pientaloteollisuus PTT ry:n kanssa toteutettu Pientalo-alue toi yhteen talovalmistajat ja tontteja tarjoavat kunnat sekä omakotitalosta ja -asumisesta haaveilevat kävijät. Alueella oli mukana myös perustuksia ja muita betonituotteita tarjoava Perustava.  

”Kevätmessut oli meille positiivinen kokemus, ja meidät ehkä jopa hieman yllätti se, että tapahtumassa oli rakentajia liikkeellä. Olimme hiukan mieltäneet Kevätmessut kukkasipulimessuiksi. Kiinnostava yksityiskohta on se, että Kevätmessut on järjestetty aiemmin Omakotimessut-nimellä, ja se oli vuonna 2008 ensimmäinen tapahtuma, jossa Perustava on ollut mukana”, Perustavan hallituksen puheenjohtaja Markku Nenonen sanoo.  

Yrityksen tavoitteena oli Kevätmessujen osalta se, että muutama potentiaalinen oikeasti rakentava asiakas pitää joka päivä jäädä haaviin. Lisäksi tavoitteena oli tuoda esiin Perustavan uutta eKivi-perustusta.  

“Onnistuimme kummassakin tavoitteessa. Pientalo-alue oli syy, että lähdimme mukaan tapahtumaan. Se on ehdottomasti hyvä lisä, johon osallistuminen oli tehty helpoksi. Kun on isot messut, on hyvä, että saman alueen toimijat kerätään yhteen”, Nenonen jatkaa.  

Lisätiedot: 

Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, Helsingin Messukeskus, p. 040 559 9155, pia.sievinen@messukeskus.com 

Kevätmessujen 2025 kuvat ovat ladattavissa täältä. Kuvaaja: Anna Autio.

Kevätmessut järjestetään seuraavan kerran Helsingin Messukeskuksessa 26.–29.3.2026. | kevatmessut.fi | @kevatmessut_official | #kevätmessut2026   

Helsingin Messukeskus on Suomen suurin tapahtumajärjestäjä. Suomen Messut -konserniin kuuluvat Messukeskuksen lisäksi messujärjestäjä Expomark Oy ja av-tekniikkayritys SVV Oy. Konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 51,3 miljoonaa euroa, talousvaikutus ympäristölleen 187 miljoonaa euroa ja työllisyysvaikutus 2535 henkilötyövuotta. I messukeskus.com I @messukeskus 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, Helsingin Messukeskus, p. 040 559 9155, pia.sievinen@messukeskus.com

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Habitare Pron Nordic Quarters -julkaisun ensimmäinen numero on ilmestynyt – sisällöistä vastaa Jessica-Christin Hametner31.3.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Habitare Pro -ammattilaisalustan uuden englanninkielisen digijulkaisun ensimmäinen numero on ilmestynyt. Kiinnostavimpia muotoilu- ja arkkitehtuuritarinoita Suomesta, Pohjoismaista ja Baltian maista kertovan Nordic Quarters jatkaa luontevasti Habitaren kansainvälistymistä. Julkaisun sisältötyötä ohjaa Jessica-Christin Hametner. Ammattilaisyleisölle ja muotoilun ystäville kuratoitu Habitare Pro järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

KoneAgria 2025 – odotettu näyttely tuo uutuudet, asiantuntijat ja verkostot lokakuussa Tampereelle31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

KoneAgria 2025 on vuoden tärkein maa- ja metsätalousalan ammattitapahtuma. Se järjestetään torstaista lauantaihin 9. – 11.10.2025 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa. Mukaan on jo nyt ilmoittautunut yli 200 yrityksen tuotteita ja palveluja, joten ensi lokakuussa päästään taas päivittämään tietoja, tutustumaan uutuuksiin ja kohtaamaan upeassa tapahtumassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye