Kesällä 2025 Lapissa tehdään aiempaa enemmän tiestön rakenteiden vahventamista
Lapin ELY-keskukselle on myönnetty 29,1 miljoonaa euroa teiden ylläpitoon vuodelle 2025. Rahoituksella uusitaan maanteitä sekä kävely- ja pyöräilyväyliä noin 200 km matkalta. Paikkauksiin käytettävä osuus on noin 1,0 miljoonaa euroa ja tiemerkintöihin 1,7 miljoonaa euroa. Tulevana kesänä Lapissa tehdään aiempaa enemmän teiden rakenteiden vahvistustoimenpiteitä.

Kesällä 2025 Lapissa tehdään aiempaa enemmän teiden rakenteiden vahvistustoimenpiteitä ja niitä kohdennetaan myös pienemmille maanteille.
Väylävirasto on myöntänyt Lapin ELY-keskukselle 29,1 miljoonaa euroa tiestön ylläpitoon vuodelle 2025. Korjausvelan kasvua saadaan hidastettua myös tulevana kesänä. Rahoituksella uusitaan maanteitä ja kävely- ja pyöräilyväyliä noin 200 km matkalta. Tiestön rakenteen vahventamista tullaan tekemään noin sadalle kilometrille. Paikkauksiin käytettävä osuus on noin 1,0 miljoonaa euroa ja tiemerkintöjen noin 1,7 miljoonaa euroa.
Näissä kohteissa tehdään rakenteen vahvistamistöitä, joista on haittaa liikenteelle:
- Vt 5 Javaruksentien risteys - Vuostimo n. 23 km.
- Vt 5 Pelkosenniemen kunnanraja - Sodankylä n. 24 km.
- Mt 924 Taininiemi - Nuupas täsmäkorjauksia n. 17 km.
- Kt 79 Kähärä – Pöntsö n. 17 km.
- Mt 943 Kolari – Ruotsin raja n. 5 km
- Mt 962 Luosto – Vuostimo, täsmäkorjauksia n. 18 km
- Mt 9421 Suutarinkorva – Sierijärven tienhaara n. 6 km
- Mt 9271 Arpela – Sattajärvi n. 8 km
Urakoitsijoina kesän päällystyskohteissa toimivat Asfalttikallio Oy ja Sundström Oy.
Valmistelevat työt alkavat toukokuun loppupuolella ja varsinaiset päällystystyöt alkukesästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikenteen asiakaspalvelu
puh. 0295 020 600,
liikenteen.asiakaspalvelu@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Simojoen jäänlähtö lähellä viikonloppuna - muilla vesistöillä tilanne rauhallinen17.4.2025 09:39:55 EEST | Tiedote
Simojoen virtaaman ennustetaan nousevan jäänlähtörajan tuntumaan viikonloppuna. Lapin muilla vesistöillä jäänlähtöä ja tulvia saadaan vielä odottaa. Sään lämmetessä jokien jäät heikkenevät nopeasti, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Kesänopeusrajoitukset voimaan Lapissa 16.4.202511.4.2025 12:39:47 EEST | Tiedote
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitusten poistaminen aloitetaan Lapissa keskiviikkona 16.4.2025. Nopeusrajoitusmerkkien vaihto aloitetaan pääteistä ja kaikki merkit vaihdetaan viimeistään 17.4.2025. Kesäajan nopeusrajoitukset tulevat voimaan heti, kun niitä osoittavat merkit on vaihdettu.
Jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä on päättynyt - Ounasjoella ei sahata10.4.2025 08:44:57 EEST | Tiedote
Maanantaina 31.3.2025 aloitettu jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä päättyi eilen. Viime viikon lämmin sää on haurastuttanut jokien jääkansia, minkä vuoksi jäänsahausta Ounasjoella ei tehdä.
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Martimon tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta8.4.2025 09:28:08 EEST | Tiedote
Yhteysviranomainen on kiinnittänyt erityistä huomiota Tornion pohjoisosiin, Tervolan luoteisosiin ja Ylitornion eteläosiin sijoittuvien tuulivoimahankkeiden kokonaisuuteen. Yhteysviranomainen on jo edistänyt kyseisten tuulivoimahankekuntien vuoropuhelua ja pyrkii edistämään myös hankkeesta vastaavien yhteistyötä, jotta eri hankkeiden jatkosuunnittelussa on mahdollista ottaa huomioon linnusto ja asutus ja löytää toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja sekä tuotantoalueiden että sähkönsiirron osalta.
Tiellä 19992 sijaitseva Miuluksen silta uusitaan3.4.2025 12:47:53 EEST | Tiedote
Sallassa sijaitseva Miuluksen silta uusitaan tulevana kesänä. Rakennustyöt alkavat toukokuussa ja niiden ajaksi liikenne ohjataan kiertoreitille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme