Kesänopeusrajoitukset voimaan Lapissa 16.4.2025
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitusten poistaminen aloitetaan Lapissa keskiviikkona 16.4.2025. Nopeusrajoitusmerkkien vaihto aloitetaan pääteistä ja kaikki merkit vaihdetaan viimeistään 17.4.2025. Kesäajan nopeusrajoitukset tulevat voimaan heti, kun niitä osoittavat merkit on vaihdettu.

Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset poistetaan Lapissa 16.-17.4.2025. Nopeusrajoitusmerkkien vaihto aloitetaan pääteistä. Kesänopeuksiin siirtymistä voidaan porrastaa keliolosuhteiden mukaan, mutta kaikki merkit vaihdetaan kuitenkin viimeistään torstain 17.4.2025 aikana. Kesäajan nopeusrajoitukset tulevat voimaan heti, kun niitä osoittavat merkit on vaihdettu. Vaikka kesänopeuksiin siirrytäänkin, edellyttää turvallinen ajaminen usein alempia nopeuksia kuin liikennemerkki sallisi.
Varaudu keliolosuhteiden muutoksiin
Kesärenkaiden vaihtoa kannattaa harkita oman ajoympäristön mukaan. Talvisilla teillä ajaessa ei kannata kiirehtiä turhaan vaihtamaan kesärenkaita. Yöpakkaset tekevät teiden pinnoista liukkaita erityisesti öisin ja aamuisin. Pääteiden ollessa pääosin sulat, voi maantieverkolla olla osuuksia, joissa etenkin varjopaikoissa, notkelmissa ja tien reunoissa voi olla jäätä tai polannetta. Nastarenkaita saa käyttää, jos sää sitä edellyttää. Oikea rengasvalinta on aina kuljettajan vastuulla.
Näet ajantasaisen ajokelin ja liikenteentilanteen Liikennetila-palvelusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikenteen asiakaspalvelu
puh. 0295 020 600,
liikenteen.asiakaspalvelu@ely-keskus.fi
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä on päättynyt - Ounasjoella ei sahata10.4.2025 08:44:57 EEST | Tiedote
Maanantaina 31.3.2025 aloitettu jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä päättyi eilen. Viime viikon lämmin sää on haurastuttanut jokien jääkansia, minkä vuoksi jäänsahausta Ounasjoella ei tehdä.
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Martimon tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta8.4.2025 09:28:08 EEST | Tiedote
Yhteysviranomainen on kiinnittänyt erityistä huomiota Tornion pohjoisosiin, Tervolan luoteisosiin ja Ylitornion eteläosiin sijoittuvien tuulivoimahankkeiden kokonaisuuteen. Yhteysviranomainen on jo edistänyt kyseisten tuulivoimahankekuntien vuoropuhelua ja pyrkii edistämään myös hankkeesta vastaavien yhteistyötä, jotta eri hankkeiden jatkosuunnittelussa on mahdollista ottaa huomioon linnusto ja asutus ja löytää toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja sekä tuotantoalueiden että sähkönsiirron osalta.
Tiellä 19992 sijaitseva Miuluksen silta uusitaan3.4.2025 12:47:53 EEST | Tiedote
Sallassa sijaitseva Miuluksen silta uusitaan tulevana kesänä. Rakennustyöt alkavat toukokuussa ja niiden ajaksi liikenne ohjataan kiertoreitille.
Kesällä 2025 Lapissa tehdään aiempaa enemmän tiestön rakenteiden vahventamista31.3.2025 12:43:53 EEST | Tiedote
Lapin ELY-keskukselle on myönnetty 29,1 miljoonaa euroa teiden ylläpitoon vuodelle 2025. Rahoituksella uusitaan maanteitä sekä kävely- ja pyöräilyväyliä noin 200 km matkalta. Paikkauksiin käytettävä osuus on noin 1,0 miljoonaa euroa ja tiemerkintöihin 1,7 miljoonaa euroa. Tulevana kesänä Lapissa tehdään aiempaa enemmän teiden rakenteiden vahvistustoimenpiteitä.
Lapin ELY-keskus aloittaa jäänsahauksen Tornionjoen suualueella Hellälässä31.3.2025 09:29:53 EEST | Tiedote
Jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä alkaa maanantaina 31.3.2025. Lapin ELY-keskus varoittaa alueella liikkujia 18 cm leveistä sahausurista ja jään päälle nousevasta vedestä. Jäänsahauksilla pyritään ehkäisemään jääpatojen syntymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme