Uudenmaan ELY-keskus

NTM-centralen i Nyland samarbetar med andra myndigheter för att bekämpa grå ekonomi och ekonomisk brottslighet

Dela

Delbesluten som NTM-centralen i Nyland fattat om ansökningar om uppehållstillstånd för företagare avslöjar fortfarande omfattande missförhållanden i gränssnittet mellan företagsarbete och arbete i anställningsförhållande. Av de delbeslut som fattades 2024 var 45 procent negativa och orsakerna varierar från försummelse av lagstadgade skyldigheter till grå ekonomi. Observationerna framgår av den statistik som publicerats på myndigheternas gemensamma webbplats för lägesbilden av grå ekonomi och ekonomisk brottslighet. 

Uppehållstillstånd för företagare beviljas i ett förfarande i två steg där NTM-centralen i Nyland fattar ett delbeslut före Migrationsverkets slutliga beslut. I delbeslutet granskas företagens lönsamhet och de sökandes förutsättningar för utkomst. År 2024 fattade NTM-centralen i Nyland sammanlagt 1 191 delbeslut, av vilka 45 procent var negativa. Andelen negativa delbeslut minskade med 3 procent jämfört med året innan. Av delbesluten gällde 19 procent det första uppehållstillståndet och 81 procent fortsatta tillstånd.

Det kan finnas många orsaker bakom negativa delbeslut, såsom brister i fullgörandet av lagstadgade skyldigheter, oklarheter i lönebetalningen, bristfällig bokföring eller att företagsidén inte är genomförbar.

”Även om ett negativt delbeslut inte direkt tyder på grå ekonomi, kan det i vissa situationer också finnas ekonomisk brottslighet i bakgrunden. NTM-centralen i Nyland samarbetar med andra myndigheter för att bekämpa grå ekonomi och ekonomisk brottslighet”, berättar ledande sakkunnig Katja Kultalahti.

I negativa delbeslut framkom fenomen som dolda anställningar, lönedumpning, arbetsrelaterat utnyttjande och ett ökat antal mellanhänder utan företagsekonomisk grund.

”Falskt egenföretagande och arbetsrelaterat utnyttjande ökade ytterligare under fjolåret. NTM-centralen kan inte se positivt på underprissättning eller undvikande av arbetsgivarens lagstadgade skyldigheter. Företagarnas försämrade ställning syns som dåliga avtalsvillkor där ett jämlikt avtalsförhållande inte förverkligas”, konstaterar Kultalahti.

NTM-centralen behandlade ansökningar om uppehållstillstånd för företagare av medborgare i 65 olika länder. Det kom in flest ansökningar från ryska, indiska och pakistanska medborgare. År 2024 förekom 164 olika huvudbranscher i ansökningarna, av vilka de största var post-, distributions- och kurirverksamhet, restaurangbranschen och IT-branschen. Andelen negativa delbeslut var störst inom branscherna städning och företagsledningskonsultation.

Mer information:

Skatteförvaltningens meddelande: Ekonomiska brott omfattar allt oftare arbetsrelaterat utnyttjande och annat missbruk – myndigheternas statistik över bekämpning av grå ekonomi 2024 har publicerats

Kontakter

NTM-centralen i Nyland, ledande sakkunnig Katja Kultalahti, katja.kultalahti(at)ely-keskus.fi, tfn 0295 021 035

Bilder

Länkar

Om

NTM-centralerna är statliga myndigheter som främjar den regionala utvecklingen genom att sköta statsförvaltningens uppgifter och utveckling. NTM-centralerna sköter uppgifter i anslutning till näringar, arbetskraft, kunnande samt trafik och infrastruktur samt miljö och naturresurser. NTM-centralerna utvecklar och stöder ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbar välfärd.

Andra språk

Följ Uudenmaan ELY-keskus

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Uudenmaan ELY-keskus

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye