Kaarisillan lastensuojelulaitos saa uudet tilat Forssassa

Forssassa toimivalle Kaarisillan lastenkodille on löytynyt uudet tilat. Hyvinvointialue kunnostaa Forssan sairaala-alueella sijaitsevaan hirsirakennukseen tilat lastensuojelun tarpeita vastaavaksi. Kaarisillalle on pitkään etsitty uusia tiloja, koska vanhat eivät sovellu yksikön tarpeisiin, eivätkä vastaa nykyvaatimuksia.
Uudet tilat remontoidaan 1800-luvulla rakennettuun taloon, joka toimi aikanaan Forssan sairaalana. Viime vuodet rakennus on ollut toimistokäytössä. Rakennus on iäkäs, mutta perusteellisella peruskorjauksella siitä saadaan terveysturvallinen ja sopiva yksikölle.
·– Puutaloon on tehty kantavien rakenteiden ja palkkisuuntien tarkastus. Tutkituissa kohdissa ei ole havaittu vaurioita rakenteissa. Kohteeseen tehdään vielä sisäilma- ja kosteustekninen kuntotutkimus, jonka perusteella lopulliset kunnostustoimenpiteet ja laajuus määritellään. Tilat uusitaan siten, että ne palvelevat Kaarisillan toimintaa ja vastaavat nykyisiä tilavaatimuksia, sanoo Oma Hämeen rakennusinsinööri Eero Puuppo.
Samalla Kaarisillan sijainti muuttuu keskeisemmäksi.
– Uudet tilat sijaitsevat lähellä sosiaalipalveluja. Lisäksi uimaranta, jäähalli, urheilukenttä ja linja-autoasema sijaitsevat ihan naapurissa. Myös muut keskustan palvelut ovat käden ulottuvilla, iloitsee lähijohtaja Katja Himanen.
Remontti käyntiin syksyllä
Remontin suunnittelu on aloitettu ja urakoitsija valitaan kilpailutuksella. Remontti on tarkoitus aloittaa syksyllä, ja uusien tilojen toivotaan olevan muuttovalmiita kesäkuussa 2026.
Kaarisillassa työskentelee seitsemän työntekijää sekä lähijohtaja, ja yksikössä on seitsemän asiakaspaikkaa.
– Työntekijät ovat mukana suunnittelussa. Myöhemmin mukaan kutsutaan myös lapsia ja nuoria kokemusasiantuntijoina. Heidän näkemyksensä ovat tärkeitä, jotta saadaan rakennettua tila, jossa on hyvä olla ja kaikkien arki toimii, painottaa sijais- ja jälkihuollon palvelupäällikkö Eija Luodes.
Lastenkoti Kaarisillan lisäksi Oma Hämeellä on Hämeenlinnassa Pollentien nuorisokoti. Lastensuojelun sijaishuoltoa tarjoaa myös Mäkikujan perhetukikeskus Riihimäellä.
Lisätietoja: Kaarisillan lähijohtaja Katja Himanen p. 050 3030 610 katja.himanen(at)omahame.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Yhteisövaikuttavuudella parempia palveluita lapsille, nuorille ja perheille25.4.2025 15:09:42 EEST | Tiedote
Oma Häme tekee uudenlaista yhteistyötä kuntien ja muiden alueen toimijoiden kanssa.
Oma Häme suunnittelee kiinteistöjärjestelyä Riihimäen kaupungin kanssa24.4.2025 09:33:11 EEST | Tiedote
Aluehallitus käsittelee Riihimäen sairaalan tonttia, paloasemaa ja Riihikotia koskevaa suunnitelmaa maanantaina 28. huhtikuuta.
Kohtaamisia ja yhteisiä oivalluksia – Oma Hämeen kolmannet henkilöstöpäivät kokosivat ammattilaiset yhteen23.4.2025 14:22:41 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueen perinteiset henkilöstöpäivät pidettiin jälleen Hämeenlinnan Verkatehtaalla 22.–23. huhtikuuta. Kolmansille henkilöstöpäiville kokoontui noin 1 400 työntekijää ympäri maakuntaa. Sosiaali-, terveys- ja pelastusalan työntekijät saivat jälleen mahdollisuuden kohdata toisiaan, verkostoitua ja inspiroitua hyvinvointialueen onnistumisista. Tänäkin vuonna henkilöstöpäivät järjestettiin kahtena samansisältöisenä päivänä, jotta mahdollisimman moni pystyi osallistumaan tapahtumaan työvuorojensa puitteissa. Henkilöstöllä oli lisäksi mahdollisuus seurata pääsalin ohjelmaa myös livestriimin välityksellä omissa yksiköissään. – Henkilöstöpäivät ovat konkreettinen osoitus siitä, miten tärkeä henkilöstö on hyvinvointialueelle. Päivien aikana on mahdollisuus tavata toisia, oppia uutta ja saada aineksia, joista riittää ammennettavaa arkeen pitkäksi aikaa, totesi tapahtuman avannut aluehallituksen puheenjohtaja Kaisa Lepola (sd.). Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen puolestaan käsitte
Potilaan oikeuksien päivä Euroopassa 18.4.2025 – Terveystiedon jakaminen keskiössä17.4.2025 16:42:08 EEST | Tiedote
Potilaan oikeuksien päivää vietetään Euroopassa 18. huhtikuuta, ja vuonna 2025 teemapäivän keskiössä on terveystiedon jakaminen. Tavoitteena on korostaa sen hyötyjä ja haasteita, erityisesti tietosuojan näkökulmasta. Potilasasiavastaavat Kirsi Vilpa ja Tiina Ketola-Mäcklin tukevat potilaita oikeuksien toteutumisessa.
Kanta-Hämeen keskussairaala jälleen mukana Elossa 24h -sarjassa17.4.2025 16:31:28 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen keskussairaala osallistuu Elossa 24h -sarjan kahdeksanteen tuotantokauteen, seuraten suomalaista terveydenhuoltoa ja inhimillisiä kohtaamisia. Sarja on katsottavissa Yle Areenassa 14.4. alkaen, esitellen potilaiden arkea ja sairaalan ammattitaitoa. Viestintäpäällikkö Elina Lintula korostaa ohjelman merkitystä ihmisten kohtaamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme