Ilmatieteen laitos

Vappuna ei vältytä sateilta, mutta poutaisiakin hetkiä on

Jaa

Vappuna on syytä varautua sateisiin lähinnä maan etelä- ja keskiosassa. Lämpötila kohoaa ylimmillään noin kymmeneen asteeseen.

Ilmatieteen laitoksen maanantaina 28. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan vappuaattona sadealue liikkuu maan länsi- ja eteläosan yli kaakkoon. Pohjoisreunaltaan sateet tulevat osin räntänä tai lumena, mikä tiellä liikkuvien kannattaa ottaa huomioon. Sateet väistyvät Suomen eteläpuolelle keskiviikkoillan kuluessa. Maan itä- ja pohjoisosassa vappuaattoa vietetään pääosin poutaisessa ja osin aurinkoisessa säässä.

Vappuaattona lämpötila kohoaa ylimmillään 5–10 asteeseen, osassa Lappia ja etelän sadealueen alla jäädään alle viiden asteen.

Vappuyö on yleisesti poutainen, ja suuressa osassa maata lämpötila laskee pakkasen puolelle.

Vappupäivänä uusi sadealue saapuu maan keskiosaan lännestä, ja hajanaiset sateet ovat mahdollisia myös muualla maassa. Lämpötila jää sateen alla ja Pohjois-Lapissa noin +5 asteeseen, muutoin ollaan lähempänä +10 astetta. Tuuli on puuskissa paikoin kovaa maan länsiosassa.

"Epävarmuudet vappuaaton sadealueen reitissä ja aikataulussa ovat vielä merkittäviä. Kaikki toivo ei ole kuitenkaan vielä menetetty etelän vappujuhlien osalta, vaan säässä on välillä myös poutaisia hetkiä", kuvailee Ilmatieteen laitoksen meteorologi Pauli Jokinen.

Vuosi sitten vappu oli yleisesti lämmin ja poutainen

Tilastojen mukaan päivälämpötila on vappuna maan etelä- ja keskiosassa keskimäärin 10‒15 astetta, maan pohjoisosassa 5‒10 astetta. Öisin lämpötila laskee maan pohjoisosassa vielä vapun aikaan tyypillisesti pakkasen puolelle. Maan etelä- ja keskiosassa ollaan vappuyönä tavallisesti nollassa tai muutaman asteen plussalla.

Vuodesta 1959 eteenpäin digitoidussa havaintohistoriassa lämpimintä vappua vietettiin vuonna 1998, jolloin vappuaattona mitattiin Seinäjoki Pelmaan havaintoasemalla 24,5 astetta ja vappupäivänä Helsinki-Vantaan lentoasemalla 23,5 astetta. Kylmin vappu on ollut vuonna 1981 Salla Naruskajärvellä, jossa vappuaaton alin lämpötila oli ‒23,2 astetta ja vappupäivän alin ‒23,1 astetta.

Ehjä lumipeite löytyy vappuna tyypillisesti Torniosta Ilomantsiin ulottuvan linjan pohjoispuolelta. Maan keskiosassakaan muutaman senttimetrin lumikerros ei ole epätavallista.

Vuosi sitten vappu aloitettiin maan etelä- ja keskiosassa monin paikoin lämpimässä ja poutaisessa säässä, päivälämpötilat nousivat monin paikoin 15:n ja 19 asteen välille. Maan pohjoisosassa vappuaatto alkoi paikoin sateisena, mutta sää poutaantui iltapäivän aikana. Päivälämpötilat olivat pohjoisessa laajalti viiden asteen tienoilla. Vappupäivänä lämmin ja poutainen sää jatkui, vain Itä-Lapissa lämpötilat jäivät viiden asteen tienoille. Lunta oli maassa maan pohjoisosassa vielä laajalti, lumensyvyys oli pääosin 30–70 senttimetriä, mutta Kittilässä lunta oli paikoin jopa metrin verran.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye