Muutoksia Varman organisaatioon – Markus Aho nimitetty varatoimitusjohtajaksi ja Tarja Syvälä uutena jäsenenä Varman johtoryhmään
Varman hallitus on nimittänyt yhtiön varatoimitusjohtajaksi Varman sijoituksista vastaavan johtajan Markus Ahon (DI). Samalla yhtiön eläke- ja vakuutuspalvelut yhdistetään uudeksi Eläke- ja vakuutuspalvelut -toiminnoksi. Toiminnon johtajaksi on nimitetty Varman eläkejohtaja Tarja Syvälä (KTM), josta tulee samalla Varman johtoryhmän jäsen. Hän raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Risto Murrolle. Nimitykset ja organisaatiomuutos tulevat voimaan 1.5.

Markus Aho on työskennellyt Varmassa vuodesta 2014 alkaen muun muassa pääomasijoitusjohtajana ja listaamattomista sijoituksista vastaavana johtajana sekä vuodesta 2022 alkaen Varman sijoituksista vastaavana johtajana.
– Markus Aholla on vahva kokemus ja osaaminen Varman sijoitustoiminnasta ja sen johtamisesta sekä yhtiön toiminnasta kokonaisuutena, kertoo toimitusjohtaja Risto Murto.
Tarja Syvälä on työskennellyt Varmassa vuodesta 2008 alkaen erilaisissa kehitys- ja johtotehtävissä, joista viimeisimpänä eläkekäsittely- ja maksupalveluiden johtajana.
– Olen iloinen voidessani nimittää Tarja Syvälän Varman eläke- ja vakuutuspalveluista vastaavaksi johtajaksi ja Varman johtoryhmän jäseneksi. Hänellä on pitkä ja kattava kokemus työskentelystä Varmassa. Muutos vahvistaa kykyämme kehittää sekä henkilö- että yritysasiakkaiden palveluita, sanoo toimitusjohtaja Risto Murto.
– Kiitos Risto Murrolle ja Varmalle luottamuksesta. On todella hienoa päästä aloittamaan uudessa tehtävässä Varman eläke- ja vakuutuspalveluiden parissa. Odotan innolla, että pääsen kehittämään henkilö- ja yritysasiakkaiden palveluita ja varmistamaan jatkossakin laadukkaat eläke- ja vakuutuspalvelut Varman asiakkaille yhdessä osaavien varmalaisten kanssa, sanoo Tarja Syvälä.
Varman aktuaari- ja vakuutuspalveluita johtaa tällä hetkellä Pasi Mustonen, joka jatkaa Aktuaaritoiminnon johtajana ja Varman johtoryhmän jäsenenä.
Varman eläkepalveluita ja lakiasioita johtaa tällä hetkellä Tuula Kallio, joka jatkaa Lakiasiat-toiminnon johtajana ja Varman johtoryhmän jäsenenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Risto MurtoToimitusjohtaja
Puh:+358 10 244 4655risto.murto@varma.fiKuvat
Linkit
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 954 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2024 Varman maksutulo oli 6,7 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 7,5 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli maaliskuun 2025 lopussa 64,0 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Varman tutkimus: kolmannes henkilökohtaisista avustajista kokee työssään psykososiaalista kuormitusta29.4.2025 09:41:55 EEST | Tiedote
Varma kartoitti kyselytutkimuksella vakuuttamiensa henkilökohtaisten avustajien työoloja ja työkyvyn tilaa. Avustajat kokevat työssään eniten psykososiaalista kuormitusta. Keskeiset voimavarat ovat työn merkityksellisyys, sujuva yhteistyö työnantajan kanssa sekä vaikutusmahdollisuudet. Valtaosa avustajista arvioi työkykynsä hyväksi.
Värdet på Varmas placeringar nästan på samma nivå som i början av året – Stark solvens ger trygghet på en ovanligt skakig marknad25.4.2025 12:01:53 EEST | Pressmeddelande
Efter första kvartalet uppgick marknadsvärdet på Varmas placeringar till 64 miljarder euro. Värdet på placeringarna var på nästan samma nivå som i början av året. En diversifiering mellan världsdelar och tillgångsslag har burit upp placeringsavkastningen när värderingen av amerikanska aktier har sjunkit. Marknaden har präglats av en betydande osäkerhet.
Varman sijoitusten arvo lähes alkuvuoden tasolla – Vahva vakavaraisuus antaa turvaa epätavallisessa markkinaheilunnassa25.4.2025 12:01:53 EEST | Tiedote
Varman sijoitusten markkina-arvo oli ensimmäisen vuosineljänneksen jälkeen 64 miljardia euroa. Sijoitusten arvo oli lähes alkuvuoden tasolla. Hajauttaminen maanosittain ja omaisuuslajeittain on kannatellut sijoitustuottoja, kun yhdysvaltalaisten osakkeiden arvostukset ovat laskeneet. Markkinoille leimallista on ollut huomattava epävarmuus.
Value of Varma’s investments close to the level at the start of the year – strong solvency safeguards against unusual market volatility25.4.2025 12:01:53 EEST | Press release
At the end of the first quarter, the market value of Varma’s investments stood at EUR 64 billion, i.e. close to the level at the start of the year. Diversification across continents and asset classes supported investment returns as the valuations of US equities decreased. The markets have been characterised by major uncertainty.
Varman yhtiökokous valitsi hallintoneuvostoon kolme uutta jäsentä11.3.2025 11:32:35 EET | Tiedote
Varman yhtiökokous valitsi 11.3.2025 hallintoneuvostoon kolme uutta jäsentä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme