Suomi ei saa kääntää selkäänsä Afganistanin tytöille ja naisille
23.3.2026 12:03:26 EET | Demarinaiset | Tiedote
Afganistan on jälleen kerran arvioitu maailman surkeimmaksi maaksi elää erityisesti tytöille ja naisille. Tuoreen maailman onnellisuusraportin mukaan Afganistan sijoittuu 147 maan joukosta viimeiseksi, ja afgaaninaisten keskimääräinen elämänlaadun arvio on koko aineiston alhaisin. Kansainväliset ihmisoikeusjärjestöt ovat kuvanneet Afganistania "instituutioidun syrjinnän ja ihmisarvon loukkaamisen järjestelmäksi". Demarinaiset vaativat, että Suomi toimii Afganistanin tyttöjen ja naisten puolesta kaikilla kansainvälisillä areenoilla.

"Afganistan on tällä hetkellä maailman pahin paikka olla elossa tyttönä tai naisena. YK:n onnellisuusraportti osoittaa jälleen kylmällä selkeydellä, kuinka äärimmäisessä ahdingossa Afganistanin naiset elävät. Kun naisten elämänlaadun arvio putoaa keskiarvoon 1,26/10, maailman on pysähdyttävä – tämä on hätähuuto, jota ei saa jättää huomiotta”, sanoo Tawar Salari, Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja.
Koulutuskiellot, liikkumisrajoitukset, työnteon estäminen, terveyspalvelujen heikko saavutettavuus ja väkivallan uhka muodostavat kokonaisuuden, jota YK:n ihmisoikeusvaltuutettu Volker Türk on kuvannut Afganistania ”ihmisoikeuksien hautausmaaksi”.
"Pistemäärä onnellisuusraportissa heijastaa laajempaa kokonaiskuvaa naisten tilanteesta maassa, jossa heidän perusoikeutensa on järjestelmällisesti riistetty, koulutus kielletty ja osallistuminen yhteiskuntaan totaalisesti tukahdutettu. Jopa eläimillä on Afganistanissa enemmän oikeuksia kuin tytöillä ja naisilla. Tämä on kerta kaikkiaan järkyttävää”, sanoo Miina-Anniina Heiskanen, Demarinaisten 2. varapuheenjohtaja.
Afganistan on ainoa maa, jossa elämänlaadun arvion kokonaispistemäärä jää alle kolmeen pisteeseen. Demarinaiset vaativat, että Suomi käyttää asemaansa EU:ssa ja YK:ssa vaatiakseen konkreettisia toimia: pakotteita, diplomaattista painostusta, humanitaarisen avun vahvistamista ja naisten oikeuksien nostamista jokaisen kokouksen agendalle. Saman tilaston kärkipään eli Suomen naisten on tuettava Afganistanin naisia.
”Suomi ei voi vaieta. Afganistanin naisten ja tyttöjen kohtalo ei saa kadota uutisvirran taakse eikä kansainvälisen yhteisön huomio loppua, vaikka maailmassa on muitakin kriisejä. Jokainen päivä talibanien hallinnon alla vie Afganistanin tyttöjä ja naisia kauemmaksi koulutuksesta, terveydestä, turvallisuudesta ja ihmisarvosta”, sanoo Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaDemarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTawar SalariDemarinaisten 1. varapuheenjohtaja, Varsinais-Suomen aluevaltuutettu ja Turun kuntavaltuutettu
tawar.salari@outlook.comMiina-Anniina HeiskanenDemarinaisten 2. varapuheenjohtaja, Oulun kaupungin Yhdyskuntalautakunnan puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja varakansanedustaja
Puh:0443236300miina.anniina.heiskanen@gmail.comwww.miina-anniina.fiLinkit
Demarinaiset
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Hallitus ei tartu mahdollisuuteen kaventaa palkkaeroja10.4.2026 10:29:29 EEST | Tiedote
EU:n palkka-avoimuusdirektiivi vaatii selkeitä, läpinäkyviä ja sukupuolineutraaleja palkkauksen perusteita. Oikein toimenpantuna se olisi merkittävä askel kohti miesten ja naisten välistä palkkatasa-arvoa Suomessa. Orpon hallituksen lakiesitys ei tällä hetkellä täytä edes direktiivin vähimmäisvaatimuksia ja on monin osin heikennys nykytilanteeseen verrattuna. Hallituksen lakiesityksestä puuttuu samanarvoisen työn määritelmä, joka on keskeinen osa palkkatasa-arvon edistämistä. Tämän lisäksi sukupuolineutraaleja nimikkeitä edellytetään vain työpaikkailmoituksissa, ei työpaikalla.
Emmi Lintonen Euroopan neuvoston Social Inclusion -komitean varapuheenjohtajaksi2.4.2026 12:44:22 EEST | Tiedote
Emmi Lintonen on valittu Euroopan neuvoston kunta- ja aluehallintokongressin Social Inclusion -komitean varapuheenjohtajaksi.
Gynekologisten sairauksien tutkimus ja hoito ei ole vähättelyn aihe27.3.2026 09:53:16 EET | Tiedote
Tällä viikolla vietetään endometrioosiviikkoa, joka kannustaa puhumaan avoimesti endometrioosista, sen oireista ja laajuudesta. Endometrioosia sairastaa joka kymmenes hedelmällisessä iässä oleva nainen, mutta silti sen diagnoosiviive on usein monta vuotta. Endometrioosi on kohdun limakalvon sirottumatauti, joka vaikuttaa merkittävästi arkeen. Vaikka endometrioosia voidaan hoitaa ja elämänlaatua parantaa, lopullista parantavaa hoitoa ei ole.
Demarinaisten puheenjohtaja: ”Kutsuhuuto kunnille ja hyvinvointialueille – perusteettomille pätkätöille ei tule antaa sijaa”26.3.2026 12:37:40 EET | Tiedote
Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila kannustaa, että kuntien ja hyvinvointialueiden valtuutetut kaikkialla Suomessa seuraavat Helsingin Sosialidemokraattien esimerkkiä. Helsingin sd-valtuustoryhmä jätti eilen valtuuston kokouksessa (25.3.) valtuustoaloitteen perusteettomien määräaikaisten työsuhteiden kieltämiseksi, vaikka lainsäädäntö jatkossa ne sallisivatkin. Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä oikeistohallituksen ajama lakimuutos, joka laillistaisi määräaikaisen työsopimuksen tekemisen ilman perustetta yhden vuoden ajaksi työnantajan aloitteesta. Demarinaisten ja asiantuntijoiden mielestä esitys kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä ja heikentää erityisesti nuorten naisten asemaa työmarkkinoilla.
Rasismin vastainen työ on myös naisten ja demokratian puolustamista21.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rasismin vastainen päivä muistuttaa meitä siitä, että yhdenvertaisuus ei ole itsestäänselvyys. Se on arvo, jota on puolustettava joka päivä kaikkialla kuten politiikassa, työpaikoilla, kouluissa ja yhteiskunnallisessa keskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme