Demarinaiset

Demarinaisten puheenjohtaja: ”Kutsuhuuto kunnille ja hyvinvointialueille – perusteettomille pätkätöille ei tule antaa sijaa”

26.3.2026 12:37:40 EET | Demarinaiset | Tiedote

Jaa

Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila kannustaa, että kuntien ja hyvinvointialueiden valtuutetut kaikkialla Suomessa seuraavat Helsingin Sosialidemokraattien esimerkkiä. Helsingin sd-valtuustoryhmä jätti eilen valtuuston kokouksessa (25.3.) valtuustoaloitteen perusteettomien määräaikaisten työsuhteiden kieltämiseksi, vaikka lainsäädäntö jatkossa ne sallisivatkin. Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä oikeistohallituksen ajama lakimuutos, joka laillistaisi määräaikaisen työsopimuksen tekemisen ilman perustetta yhden vuoden ajaksi työnantajan aloitteesta. Demarinaisten ja asiantuntijoiden mielestä esitys kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä ja heikentää erityisesti nuorten naisten asemaa työmarkkinoilla.

Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila
Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila Jukka-Pekka Flander/SDP

”Nyt on koko Suomen valtuutettujen hetki toimia: epäreilulle politiikalle voi ja pitää sanoa ei. Haastan kaikki naisvaltuutetut puoluekannasta riippumatta jättämään valtuustoaloitteen omalla paikkakunnallaan. Perusteettomille pätkätöille ei ole sijaa julkisella sektorilla eikä missään muuallakaan. Tämä ei ole puoluekysymys, vaan tasa-arvo- ja työelämäkysymys. Vaikka laki antaisi mahdollisuuden huonoon henkilöstöpolitiikkaan, voimme päättää olla käyttämättä sitä”, Marttila linjaa. 

Kokoomusjohtoinen hallitus on perustellut lakimuutosta nuorten työllistymisen tukemisella ja yritysten rekrytointikynnyksen madaltamisella. Marttilan mukaan nämä perustelut eivät kuitenkaan päde julkisella sektorilla. 

”Hallituksen perustelu nuorten työllistymisestä ei koske julkista sektoria, jossa ei ole työllistämiskynnystä vaan päinvastoin akuutti työvoimapula. Me tarvitsemme pysyvyyttä, osaamista ja sitoutuneita työntekijöitä, emme lisää määräaikaisuuksia, joita julkisella sektorilla on jo nykyisellään yksityistä sektoria enemmän. Jos haluamme lisää tekijöitä sosiaali-, terveys- ja kasvatusaloille, meidän on tarjottava pysyviä ja turvallisia työsuhteita, ei lyhyitä pätkiä ilman perusteita”, Marttila sanoo. 

Demarinaiset rohkaisee jokaista kuntaa ja hyvinvointialuetta tekemään oman päätöksensä ja suojelemaan työntekijöidensä asemaa, vaikka hallitus pyrkisikin toiseen suuntaan. 

”Jos hallitus ei suojele nuoria naisia työelämän syrjinnältä, kunta- ja aluepäättäjät voivat. Nyt on aika toimia!” Marttila päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila
Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila
Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Linkit

Demarinaiset

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Hallitus ei tartu mahdollisuuteen kaventaa palkkaeroja10.4.2026 10:29:29 EEST | Tiedote

EU:n palkka-avoimuusdirektiivi vaatii selkeitä, läpinäkyviä ja sukupuolineutraaleja palkkauksen perusteita. Oikein toimenpantuna se olisi merkittävä askel kohti miesten ja naisten välistä palkkatasa-arvoa Suomessa. Orpon hallituksen lakiesitys ei tällä hetkellä täytä edes direktiivin vähimmäisvaatimuksia ja on monin osin heikennys nykytilanteeseen verrattuna. Hallituksen lakiesityksestä puuttuu samanarvoisen työn määritelmä, joka on keskeinen osa palkkatasa-arvon edistämistä. Tämän lisäksi sukupuolineutraaleja nimikkeitä edellytetään vain työpaikkailmoituksissa, ei työpaikalla.

Gynekologisten sairauksien tutkimus ja hoito ei ole vähättelyn aihe27.3.2026 09:53:16 EET | Tiedote

Tällä viikolla vietetään endometrioosiviikkoa, joka kannustaa puhumaan avoimesti endometrioosista, sen oireista ja laajuudesta. Endometrioosia sairastaa joka kymmenes hedelmällisessä iässä oleva nainen, mutta silti sen diagnoosiviive on usein monta vuotta. Endometrioosi on kohdun limakalvon sirottumatauti, joka vaikuttaa merkittävästi arkeen. Vaikka endometrioosia voidaan hoitaa ja elämänlaatua parantaa, lopullista parantavaa hoitoa ei ole.

Suomi ei saa kääntää selkäänsä Afganistanin tytöille ja naisille23.3.2026 12:03:26 EET | Tiedote

Afganistan on jälleen kerran arvioitu maailman surkeimmaksi maaksi elää erityisesti tytöille ja naisille. Tuoreen maailman onnellisuusraportin mukaan Afganistan sijoittuu 147 maan joukosta viimeiseksi, ja afgaaninaisten keskimääräinen elämänlaadun arvio on koko aineiston alhaisin. Kansainväliset ihmisoikeusjärjestöt ovat kuvanneet Afganistania "instituutioidun syrjinnän ja ihmisarvon loukkaamisen järjestelmäksi". Demarinaiset vaativat, että Suomi toimii Afganistanin tyttöjen ja naisten puolesta kaikilla kansainvälisillä areenoilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye