Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Vasemmiston varautumiskeinoja Iranin sodasta johtuvaan hintojen nousuun

25.3.2026 09:03:33 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Donald Trumpin aloittaman Iranin sodan vuoksi elinkustannukset ovat vaarassa nousta ja inflaatio kiihtyä. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan poliitikkojen on varauduttava tilanteeseen ennakoimalla toimenpiteitä kansalaisten elinkustannusten hillitsemiseksi.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Antti Yrjönen

– Polttoaineen hinnan nousu huolettaa monia, kun liikkuminen uhkaa kallistua. Mikäli hinnat jatkavat kallistumista, tulisi lisätä joukkoliikenteen tukia, palauttaa työsuhdepyörän etu sekä korottaa työmatkavähennystä väliaikaisesti niille, joille autoilu on ainoa vaihtoehto. Lisäksi tulisi säätää öljylämmityksestä luopumisen tuki omakotitaloasujille, Koskela sanoo.

Koskelan mukaan oikeistohallituksen tekemät leikkaukset sosiaaliturvaan näkyvät yhteiskunnassa ihmisten pärjäämisen heikentymisenä ja lisääntyvänä huolena. Kriisit pahentavat tilannetta ja lisäävät eriarvoisuutta elinkustannusten noustessa.

– Vähintä, mitä hallitus voisi tehdä, olisi palauttaa suojaosat asumislisään, työttömyysturvaan ja toimeentulotukeen. Asumislisän ja työttömyysturvan suojaosat olisi myös syytä korottaa 500 euroon edes väliaikaisesti, kuten korona-aikana tehtiin. Näin ihmisillä olisi mahdollisuus tehdä edes vähän töitä tuen päälle ilman, että tukea menettää, Koskela sanoo.

Koskela huomauttaa, että Iranin sota on jälleen yksi osoitus siitä, että fossiilisista on päästävä eroon mahdollisimman nopeasti. Kyse on hänen mukaansa ilmastosta, huoltovarmuudesta ja ihmisten arjessa pärjäämisestä.

– Tulevaisuutta ajatellen tarvitsemme pitkäjänteisiä toimia, jotka edistävät reilua vihreää siirtymää. Meidän täytyy irrottautua riskejä tuottavasta öljyriippuvuudesta. Esimerkiksi investoinnit vihreään teknologiaan ja liikenteen sähköistäminen ovat välttämättömiä. Lisäksi tulisi säätää hiiliosinko, jonka avulla päästöveroista saatavia tuottoja voitaisiin palauttaa suoraan kuluttajille priorisoiden kaikkein pienituloisimpia, Koskela sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Suomen asevelvollisuusarmeijan kustannusten huomioiminen Natossa ei ole “kikkailua” vaan kovaa turvallisuutta9.4.2026 12:57:53 EEST | Tiedote

Vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskelan mielestä Suomen asevelvollisuusarmeijan kustannukset pitäisi laskea mukaan Naton puolustusmenoihin. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla esitti jo vuonna 2021 raportissaan, että asevelvollisuuden kustannukset olisi perusteltua ottaa huomioon, kun verrataan maanpuolustukseen käytettyjä resursseja eri maiden kesken. Natossa näin ei kuitenkaan tehdä.

Timo Furuholm: Asevientiä koskeva valvonta on ulotettava myös aseiden tuontiin8.4.2026 14:13:40 EEST | Tiedote

Puolustusvaliokunta sai tänään valmiiksi mietintönsä kansalaisaloitteesta koskien puolustushankintojen sääntelyä. Puolustusvaliokunta ei ollut aloitteen kannalla. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Timo Furuholm tukee kansalaisaloitetta ja jätti mietintöön vastalauseen. Vasemmistoliiton mielestä ulkopoliittisen- ja ihmisoikeusarvioinnin sekä humanitaarisen oikeuden tavoitteiden huomioimisen tulisi olla osa kaikkea asekauppaa, ei vain asevientiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye