HSL:n tilinpäätös 2019
Toimintatuotot
HSL:n toimintatuotoista 51,2 prosenttia oli lipputuloja ja 46,5 prosenttia kuntaosuuksia. Loput toimintatuotot koostuivat muun muassa valtion tuista ja tarkastusmaksutuloista. Toimintatuotot olivat yhteensä 748,2 miljoonaa euroa ja ne ylittivät talousarvion 10,6 miljoonalla eurolla (1,4 %).
Lipputuloja kertyi yhteensä 383,1 miljoonaa euroa, mikä ylitti talousarvion 10,3 miljoonalla eurolla (2,8 %). Ennen uuden vyöhykejärjestelmän käyttöönottoa lipputuloja kertyi 127,3 miljoonaa euroa (2,3 % talousarviota enemmän), ja uuden vyöhyketariffin aikana 255,8 miljoonaa euroa (3 % talousarviota enemmän).
Talousarviossa lipunmyyntiennuste perustui matkustajamäärien kasvuun 1,5 prosentilla, kun ne lopulta kasvoivat 2,5 prosenttia.
HSL:n jäsenkuntien maksamat kuntaosuudet olivat talousarvion mukaisesti 348,1 miljoonaa euroa
Toimintakulut
HSL:n toimintakulut olivat 735,3 miljoonaa euroa, 19,2 miljoonaa euroa vähemmän kuin talousarviossa (2,6 %). Suurin erä (70 %) koostui operointikustannuksista, jotka olivat 514,6 miljoonaa euroa, 3,8 prosenttia alle talousarvion.
Yhteyshenkilöt
Suvi Rihtniemi
toimitusjohtaja
p. 050 565 8884
Ilmari Mäkinen
osastonjohtaja, hallinto- ja strategiapalvelut
p. 050 364 8772
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Suomalainen joukkoliikenne yhä kärkikastia kansainvälisessä BEST-tutkimuksessa – HSL-alue piti neljännen sijansa vuonna 20244.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan eri kaupunkien asukkaat arvioivat BEST-vertailussa kotialueensa joukkoliikennettä. HSL-alue piti vuonna 2024 neljännen sijansa kaupunkien välisessä vertailussa ja päihitti muut pohjoismaiset pääkaupunkiseudut monissa laatutekijöissä. HSL-alueen saama NPS-luku on vuodesta 2021 ollut vertailussa kolmanneksi paras. Pitkän aikavälin tarkastelussa eniten kehitystä näkyy HSL-alueen vastaajien tyytyväisyydessä tarjontaan, tiedonsaantiin sekä matkustusmukavuuteen.
Rantaradan junaliikenteessä katkoja keväällä, kesällä ja syksyllä2.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Väyläviraston ratatyöt katkaisevat rantaradan junaliikenteen keväällä, kesällä ja syksyllä vuonna 2025. HSL-junaliikenteessä on viiden viikon katko juhannuksen jälkeen 23.6.–27.7. Lisäksi junaliikenteessä on lyhyempiä yhden ja kahden vuorokauden katkoja viikonloppuisin toukokuussa ja syksyllä. Katkot vaikuttavat lähijunaliikenteeseen Leppävaarasta länteen Kauklahden, Kirkkonummen ja Siuntion suuntaan. Katkojen aikana junaliikennettä korvataan busseilla. Rantaradan työt liittyvät Espoon kaupunkirata -hankkeeseen, joka jatkuu vuoteen 2029 asti.
HSL:n asiakaspalvelupiste muuttaa kauppakeskus Triplaan31.3.2025 13:23:33 EEST | Tiedote
HSL:n asiakaspalvelupiste muuttaa Helsingin päärautatieasemalta Pasilaan, kauppakeskus Triplaan. Uusi palvelupiste aukeaa tiistaina 29.4. Nykyinen palvelupiste on avoinna viimeistä kertaa Helsingin päärautatieasemalla lauantaina 26.4.
Helsingin ja Espoon kaupunkipyörät täyttävät 10 vuotta – vuosien aikana on tehty jo yli 20 miljoonaa matkaa27.3.2025 09:25:07 EET | Tiedote
Kaupunkipyöräkausi alkaa jälleen 1.4., ja tänä vuonna sitä vietetään Helsingissä ja Espoossa juhlatunnelmissa! Kaupunkipyörät täyttävät nimittäin pyöreitä tulevan kauden ollessa jo niiden kymmenes.
Nyt lähimaksu käytössä koko HSL:n liikenteessä20.3.2025 09:22:00 EET | Tiedote
Lähimaksulla voi nyt maksaa kaikkissa HSL:n liikennevälineissä: busseissa, lähijunissa, ratikoissa ja metrossa sekä Suomenlinnan lautalla. Lippu myös kelpaa kaikissa HSL:n liikennevälineissä, eli nyt lipulla voi vaihtaa sinisiin busseihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme