
Naisjärjestöt YK:lle: Suomessa tarvitaan lisää toimia vihapuheeseen puuttumiseen
Viimeaikaiset tutkimukset osoittavat, että Suomessa vihapuhetta kohdistuu erityisesti naisiin ja vähemmistöihin kuuluviin naisin korostetusti.
Kun uusimmassa Tasa-arvo-arvobarometrissa vastaajilta kysyttiin sukupuoleen liittyvästä vihapuheesta, kävi ilmi, että naiset kokevat lähes kaksi kertaa enemmän vihapuhetta kuin miehet (N 15%, M 8%). Lisäksi tulokset osoittivat, että johonkin vähemmistöön kuuluminen altistaa vihapuheelle etenkin naisia.
Viha vallassa -tutkimus puolestaan selvitti eri sukupuolten kokemaa vihapuhetta kuntapolitiikassa. Vihapuheen kohtaaminen politiikassa on yleistä, kolmannes kuntapäättäjistä on ollut vihapuheen kohteena. Suomalaisista kuntapäättäjistä naiset kokevat vihapuhetta huomattavasti miehiä enemmän: naisista 42%, miehistä 28%. Vähemmistöihin (rodullistettuihin kuuluminen, maahanmuuttajatausta, seksuaalinen vähemmistö, saamelaisuus, kielivähemmistö) kuuluminen lisäsi vihapuheen kohteeksi joutumista.
Vihapuheella on vaikutusta naisten ja erityisesti vähemmistöihin kuuluvien naisten halukkuuteen toimia politiikassa ja asettua ehdoille vaaleissa, mikä on demokratian kannalta erittäin huolestuttava seuraus.
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry katsoo, että Suomen valtion tulee huolehtia siitä että:
- Sukupuoleen perustuvan vihapuhe kriminalisoidaan moniperusteinen syrjintä huomioiden
- Maalittaminen kriminalisoidaan
- Eri verkkoalustojen vastuuta sivuillaan julkaistavasta vihapuheesta selkeytetään ja sanktioita kovennetaan, jotta moderointi olisi johdonmukaisempaa
- Tulevassa rasismin ja syrjinnän vastaisessa toimintaohjelmassa otetaan myös vihapuheen sukupuolittuneisuus huomioon
- Poliisi saa aiheesta täydennyskoulutusta sekä riittävät resurssit
- Valtion tunnistaa eri väkivallan muodot ja järjestää uhreille riittävät tukipalvelut
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Pakkanen
pääsihteeri
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry
johanna.pakkanen@nytkis.org
p. 050 469 6242
www.nytkis.org
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Bulevardi 11 A 1
00120 Helsinki
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on kattojärjestö, johon kuuluvat eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden naisjärjestöt sekä Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry ja Sukupuolentutkimuksen seura ry.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöt yhteistyössä - NYTKIS ry
Naisjärjestöt kannustavat naisia lähtemään ehdolle aluevaaleissa23.9.2021 13:30:00 EEST | Tiedote
Tammikuussa käytävät aluevaalit lähestyvät kovaa vauhtia ja ehdokasasettelu on aluillaan. Hyvinvointialueissa tehdään tasa-arvon toteutumiselle keskeisiä päätöksiä ja on tärkeää saada moninaisia ääniä kuuluviin.
Naisjärjestöjen terveiset budjettiriiheen: Nyt on aika purkaa hoivavelkaa3.9.2021 08:00:00 EEST | Tiedote
Koronapandemian aiheuttama, kiireettömien terveyspalveluiden lykkääminen on kerryttänyt jonoja terveydenhuoltopalveluihin ja uhkaa ajaa hoitajat pois alalta. Naisjärjestöt peräänkuuluttavat hallitukselta lisää resursseja hoivavelan pikaiseen, mutta kestävään purkuun.
Ilmastonmuutoksen torjuminen on tasa-arvokysymys30.8.2021 14:00:00 EEST | Tiedote
Naisjärjestöt vaativat budjettiriiheen valmistautuvalta hallitukselta toimia ilmastonmuutosta vastaan. Ilmasto- ja energiapolitiikkaan liittyvät päätökset on tehtävä sukupuolivaikutukset arvioiden.
Naisjärjestöjen keskusliitto ja NYTKIS: Naisten moninaisuus on voimavara28.6.2021 13:00:50 EEST | Tiedote
Naisjärjestöjen Keskusliitto ja Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry painottavat, että tasa-arvoa edistetään parhaiten yhteisenä rintamana ketään syrjimättä. Nyt Pride-viikolla koemme erityisen tärkeänä sen, että transihmisten perusoikeudet tunnistetaan ihmisoikeuskysymyksinä.
Fatim Diarra ja Silla Kakkola valittu European Women’s Lobbyn hallitukseen8.6.2021 17:07:59 EEST | Tiedote
Eurooppalainen naisjärjestöjen yhteenliittymä European Women’s Lobby (EWL) on valinnut uuden hallituksensa seuraavalle toimintakaudelle. Suomea ja Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:tä edustaa varsinaisena jäsenenä NYTKISin hallituksen jäsen, Naisasialiitto Unionin puheenjohtaja Fatim Diarra ja varajäsenenä NYTKISin pääsihteeri Silla Kakkola.