Pelimaailman todellisuus houkuttelee lapsia lukemaan

Mukana hyväntekeväisyyskampanjassa ovat tamperelainen Colossal Order, oululainen Fingersoft ja Kotkassa toimiva Nitro Games. Kirjoja lahjoitetaan kouluihin peliyhtiöiden kotiseuduilla. Kirjan kustantaja Tammi on vastannut kampanjan käytännön järjestelyistä. Kaikkiaan kirjoja lahjoitetaan koulujen ja koululaisten käyttöön yhteensä 900.
Osana kampanjaa toimittaja-tietokirjailija Elina Lappalainen vierailee alueiden kouluissa puhumassa peleistä, pelaamisesta ja pelien tekemisestä. Tampereella Lappalainen vierailee Kaukajärven koululla torstaina 10.1. 2018. Kuten kirjassa myös vierailussa on vankka pelikasvatuksellinen ote. Koululaisille puhutaan ruutuajasta, pelien mikromaksuista ja ikärajoista. Kaikilla kouluvierailuilla on mukana myös aito pelintekijä: esimerkiksi Tampereella kouluvierailulle osallistuvat Colossal Orderin toimitusjohtaja Mariina Hallikainen ja pelitestaaja Lauri Jääskeläinen, jotka kertovat työstään.
"Meillä on ilo olla mukana kampanjassa, joka tukee pelikasvatusta ja kannustaa oppilaita unelmoimaan pelialan työurasta”, Colossal Orderin toimitusjohtaja Mariina Hallikainen sanoo.
”Samalla kun Nyt pelittää! tarjoaa tytöille kaivattuja roolimalleja teknologian alalla, se innostaa myös poikia lukemaan. Kirjassa on vahva pelikasvatuksellinen ote: vanhemmille se antaa työkaluja ja tietoa pelimaailmasta, joka saattaa tuntua vieraalta ja pelottavalta. Elina Lappalaisella on ainutlaatuinen kyky luoda lastenkirjoja, joissa vankka tietopohja yhdistyy vetävään tarinankerrontaan”, Tammen lastenkirjojen kustantaja Saara Tiuraniemi kertoo.
Tietokirjailija Elina Lappalaisen Nyt pelittää! -kirja kertoo pelisuunnittelijan, graafikon, ohjelmoijan ja muusikon työstä hauskasti ja havainnollisesti. Kirjassa lapsihahmot Sofia ja Oliver pääsevät koodariäidin mukana tutustumaan pelistudioon ja tekemään omaa peliä. Kuvitettu ja tarinallinen kirja käy läpi pelin tekemisen eri vaiheita. Miten pelisuunnittelija ideoi pelin säännöt ja maailman, miksi graafikko piirtää jopa satoja luonnoskuvia, miten äänisuunnittelija saa aikaan messevän loiskahduksen ja miten ohjelmoija saa pelin moottorin hyrräämään?
Toimittaja ja tietokirjailija Elina Lappalainen voitti Tieto-Finlandian ja Kanava-tietokirjapalkinnon esikoisteoksellaan Syötäväksi kasvatetut: miten ruokasi eli elämänsä (Atena 2012). Lastentietokirja Nakki lautasella (Tammi 2015) oli Finlandia Junior -ehdokkaana. Tammikuussa ilmestyy Minna Canthia juhlistava lastentietokirja Ihmeellinen Minna ja suomalaiset supernaiset. Lappalainen seuraa työkseen startup-yrityksiä, teknologia-aiheita ja suomalaisia peliyhtiöitä Talouselämä-lehdessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Colossal Order on tamperelainen itsenäinen peliyhtiö, joka keskittyy simulaatiopeleihin ja on parhaiten tunnettu Cities: Skylines -kaupunginrakennuspelistään.
Lisätiedot: press@colossalorder.fi ja 0505643092
Johanna HarkkilaTiedottaja
Puh:010 5060 306johanna.harkkila@tammi.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
Tammen syksyn 2025 kirjakattaus tarjoaa monipuolisen valikoiman suuria tarinoita, jännittäviä mysteerejä ja lasten suosikkeja15.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tammen syksy on vahvojen kertojien ja tietokirjallisuudessa suurten elämäntarinoiden juhlaa. R. M. Rosenbergin historiallinen romaani Amelie kertoo aateliskartanon elämästä nälkävuosien puristuksissa. Liz Mooren Metsien jumala on loistava mysteeri ja nerokas sukusaaga, jonka Barack Obama nosti suosituslistalleen. Tuula Karjalainen paljastaa Tove Jansson ja maailman lapset -teoksessaan, millainen yhteys Janssonilla oli lukijoihinsa. Hiljattain kansainvälisen H. C. Andersen -palkinnon ehdokkaaksi nimetyn Timo Parvelan Ella ja kaverit -sarja viettää 30-vuotisjuhlavuottaan.
Tekoäly avaa suomalaisen tietokirjallisuuden kansainvälistymiselle uusia mahdollisuuksia10.4.2025 10:30:00 EEST | Tiedote
Tänä keväänä suomeksi julkaistu Lauri Järvilehdon tietokirja Konemieli on julkaistu tuoreeltaan englanniksi nimellä The Machine Mind. Suomi-englanti-konekäännöksen ja äänikirjan englanninkielisen koneäänen ansiosta teos on kansainvälisen yleisön saatavilla merkittävästi tavanomaista nopeammin.
Seiväshyppääjä Wilma Murto avaa mielenmaisemaansa matkallaan maailman parhaaksi syksyllä 2025 ilmestyvässä kirjassa19.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Hippo Taatilan kirjoittama Yli kaiken – Wilma Murto vie lukijansa syvälle sukupolvensa suurimman suomalaisen yleisurheilijan mielen sisään elokuun 2022 Euroopan mestaruutta seuranneen kolmen vuoden aikana.
Sir Anthony Hopkinsin muistelmat julkaistaan suomeksi marraskuussa5.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Näyttelijäsuuruus kertoo uskomattoman tarinansa, miten teollisuuskaupungin pienestä pojasta kasvoi näyttämöiden ja valkokankaiden supertähti. Suomenkielisen teoksen kustantaja on Tammi ja suomentaja Tero Valkonen.
Uskomattomat 40 miljoonaa kappaletta maailmalla myynyt Ella ja kaverit -kirjasarja täyttää 30 vuotta7.2.2025 13:16:32 EET | Tiedote
Timo Parvelan Ella ja kaverit -kirjasarja juhlii tänä vuonna 30-vuotista taivaltaan. Koululuokasta ja heidän opettajastaan kertova sarja naurattaa niin lapsia kuin aikuisiakin, ja se on ollut menestys myös ulkomailla. Maailmanlaajuisesti Ella-kirjoja on myyty uskomattomat yli 40 miljoonaa kappaletta. Sarjassa on ilmestynyt vuosien mittaan 40 kirjaa, ja helmikuussa ilmestyvä Ella ja kaverit – Tuukka tietää! on siten sarjan 41. osa. Kirja ilmestyy Ellan nimipäivänä 10.2.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme