Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

Tiedotteen tyyppi
Näytä

Hämeen kauppakamari valitsee Vuoden jäsenyrityksen ja Vuoden kauppakamarilaisen – ehdota palkinnon saajaa jo nyt!10.4.2025 10:51:19 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari juhlii tänä vuonna 85-vuotista taivaltaan erillisissä tilaisuuksissa Hämeenlinnassa, Forssassa ja Lahdessa. Juhlavuoden kunniaksi kauppakamarin hallitus on päättänyt valita Vuoden jäsenyrityksen sekä Vuoden kauppakamarilaisen ehdotusten pohjalta. ”Hallituksemme on hyväksynyt kriteerit, joilla valinnat tehdään. Valitsemalla Vuoden jäsenyrityksen ja kauppakamarilaisen teemme näkyväksi jäsenyritystemme toimintaa ja nostamme esiin aktiivisia kauppakamarilaisia”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä8.4.2025 11:40:35 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin maaliskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 25 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan eri organisaatioiden hallitustyöskentelyä. HHJ-kurssin ja -tutkinnon suorittaneet pystyvät kehittämään hallitustoimintaa hyvinkin konkreettisin keinoin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Elinvoimaisen kunnan edellytyksinä ovat toimivat liikenneyhteydet ja työssäkäyntialueiden saavutettavuus8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Kunnissa päätetään monista yritysten toimintaa ja alueen elinvoimaa mahdollis­tavista asioista, kuten esimerkiksi paikallisesta liikenneinfrasta. Saavutettavuus on kasvavan, elinvoimaisen ja kilpailukykyisen kunnan edellytys. ”Hämeessä alueen saavutettavuuden osalta nousee esiin kolme keskeistä tavoitetta elinkeinoelämän näkökulmasta. Ensimmäinen on poikittaisten liikenneyhteyksien parantaminen, toinen on junayhteyksien kehittäminen ja kolmas on työssäkäyntialueiden nykyistä parempi saavutettavuus erityisesti alueemme teollisuusyritysten näkökulmasta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Laatua ja tehokkuutta julkisen ja yksityisen sektorin dynaamisella yhteistyöllä4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Aluevaaleissa valitaan päättäjät aluevaltuustoihin, jotka vastaavat hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestämisestä. ”Hyvinvointialue järjestää palvelut, mutta tuottajaksi on valittava kustannuste­hokkain taho. Kustannusten kasvun hillitsemiseksi palveluiden tuottamiseen on hyvä etsiä uudenlaisia, innovatiivisia ratkaisuja yhdessä yritysten kanssa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Kunnat tarvitsevat yrityksiä, investointeja ja talouskasvua2.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Tarvitsemme yrityksiä, investointeja ja talouskasvua hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitämiseksi. Terveydenhoitoon, koulutukseen ja liikenneinfraan muun ohella tarvitaan veroeuroja elintärkeiden palveluiden ylläpitämiseksi. ”Yritystoiminnalla ja talouskasvulla varmistetaan julkisten palveluiden saatavuus ja parannetaan julkisen talouden kestävyyttä. Talouskasvu on julkiselle taloudelle elinehto”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Osaavan työvoiman saatavuus vahvistaa yritysten kasvua ja siten kuntien elinvoimaa21.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Kuntien elinvoima, taloudellinen kilpailukyky ja hyvinvointi vahvistuvat, kun osaavan työvoiman saatavuus varmistetaan yhteistyöllä kuntien, yritysten ja oppilaitosten kanssa. ”Kuntien on tunnettava alueensa yritykset ja haettava elinvoiman vahvistamista myös kuntarajojen yli. Lisäksi kansainvälisten osaajien houkutteleminen alueelle on elinehto niin väestönkehityksen kuin yritysten kasvun ja kehittymisenkin näkökulmasta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Henry Kampman on valittu Vuoden kouluttajaksi17.3.2025 10:11:09 EET | Tiedote

Kauppakamarien valtakunnallinen koulutuspooli on valinnut KHT, KTM Henry Kampmanin Vuoden kouluttajaksi 2025. Valintapäätös perustuu hänen käytännönläheiseen ja vahvaan asiantuntemukseen. ”Olemme iloisia vuoden kouluttajan valinnasta ja onnittelemme Henry Kampmania tunnustuksesta. Kampman toimii asiantuntijana myös meidän HHJ-kursseillamme aiheenaan yrityksen tuloksellisuuden ja talouden johtaminen hallituksessa ja hän on erittäin pidetty kouluttaja myös osallistujien mielestä. Järjestämme koulutustilaisuudet syksyllä sekä Hämeenlinnassa että Lahdessa”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari on tyytyväinen hallituksen makeisveropäätökseen5.3.2025 10:09:08 EET | Tiedote

Hämeen kauppakamari on erittäin tyytyväinen hallituksen ilmoitukseen luopua makeisten ja suklaan arvonlisäveron korotuksesta. ”Olemme iloisia, että Fazerin päätös investoida uuteen tehtaaseen Lahteen etenee hallituksen luopuessa arvonlisäveron korotuksesta. Tehdas ei hyödytä pelkästään Lahtea, vaan myös koko Päijät-Hämeen maakuntaa ja valtiota. Fazerin investointipäätöksen eteneminen vaikuttaa varmasti kannustavasti myös muihin yrityksiin, jotka harkitsevat investointeja Suomeen”, iloitsee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämäläisyritykset odottavat verotuksen rakenteen uudistamista kasvuhakuisemmaksi29.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Hämäläisyritykset odottavat hallitukselta huhtikuun puoliväliriihessä uusia kasvua vauhdittavia päätöksiä, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreimmasta talouskyselystä. ”Kyselyyn vastanneet alueemme yritykset pitivät erityisen tärkeänä verotuksen rakenteen uudistamista kasvuhakuisemmaksi. Lisäksi tärkeiksi tekijöiksi nousivat muun muassa työmarkkinoiden vapauttamisen jatkaminen ja osaavan työvoiman saatavuuden varmistaminen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Talouden suhdannenäkymät ovat nousseet Hämeessä27.1.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Hämeen teollisuuden, rakentamisen ja palvelualojen yritysten suhdannenäkymät ovat parantuneet viime syksystä. Tieto selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä tammikuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Hämäläisyritysten suhdannenäkymät ovat jälleen parantuneet ja ovat jopa paremmat kuin kertaakaan kahden edellisen vuoden aikana”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

LUTille ja LABille myönnetyt uudet koulutusvastuut tärkeitä Hämeen elinkeinoelämälle24.1.2025 11:47:34 EET | Tiedote

Hämeen kauppakamari on erittäin tyytyväinen valtioneuvoston sekä opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämiin uusiin koulutusvastuisiin LUT-yliopistolle ja LAB-ammattikorkeakoululle. ”Iloitsemme alueemme yliopistolle ja ammattikorkeakoululle myönnetyistä uusista koulutusvastuista. Puolsimme niitä yhteistyössä alueen muiden elinvoimatoimijoiden kanssa ja vahva yhteistyö alueemme yrityksillekin tärkeiden tulevaisuuden osaajien varmistamiseksi tuotti halutun lopputuloksen”, iloitsee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Tuore talouskysely osoittaa käännettä parempaan Hämeessä23.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Hämäläisyritysten yleistunnelma on pessimistisempi kuin aiemmin, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreimmasta talouskyselystä. Kysely kertoo kuitenkin käänteestä parempaan, kun liikevaihdon heikkeneminen, työntekijämäärän sekä tilauskannan lasku ovat ottaneet pohjakosketuksen ja lähteneet nousuun. ”Tulokset kertovat suhdanteiden asteittaista paranemista, vaikka pessimismi vaivaa. Tämä on tyypillistä suhdannekäänteille”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin alueelta ilmasto-ohjelmassa oli mukana yli 20 yritystä31.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote

Etenkin pienet ja keskisuuret yritykset tarvitsevat konkreettisia neuvoja ja tukea ilmastotoimien aloittamiseen. Tieto selviää Keskuskauppakamarin kyselystä, joka tehtiin joulukuun alussa. ”Keskuskauppakamarin järjestämässä ja LähiTapiolan mahdollistamassa ensimmäisessä ilmasto-ohjelma-koulutuksessa oli Hämeen kauppakamarin alueelta tänä vuonna mukana 23 yritystä. Ilmasto-ohjelmaan osallistuneet yritykset ovat saaneet koulutusta, työkaluja ja asiantuntija-apua hiilijalanjäljen laskentaan sekä opastusta vaikuttavien päästövähennystoimien tekemiseen”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarille vahva edustus Keskuskauppakamariin19.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote

Hämeen kauppakamarin alueelta on valittu Versowood Oy:n toimitusjohtaja Ville Kopra jatkamaan Keskuskauppakamarin ja Kansainvälisen kauppakamarin ICC Suomen osasto ry:n hallituksen jäsenenä vuonna 2025. Lisäksi Wiitta Oy:n toimitusjohtaja Wille Viittanen valittiin uutena vahvistuksena Keskuskauppakamarin Elinkeino- ja ilmastovaliokunnan jäseneksi. Viittanen on toiminut myös Hämeen kauppakamarin Teollisuusvaliokunnan puheenjohtajana usean vuoden ajan. Valinnat hyväksyttiin Keskuskauppakamarin ja Kansainvälisen kauppakamarin ICC Suomen valtuuskuntien syyskokouksessa 13.12.2024 Helsingissä.

Hämeen kauppakamari panostaa yritysten varautumiseen13.12.2024 07:00:00 EET | Tiedote

Hämäläisyritykset ovat varautuneet hyvin pandemiaan ja kyberuhkiin, selviää Hämeen kauppakamarin jäsenilleen tekemästä varautumiskyselystä. ”Yritykset ovat kehittäneet varautumistaan viime vuosien häiriöiden ja ”mustien joutsenien” myötä. Alueemme yritykset ovat kouluttaneet henkilöstöään erilaisia häiriötilanteita varten, mutta yleisestä varautumisesta tarvitaan jatkuvaa tiedottamista, koulutusta ja eri toimijoiden yhteistyötä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet auttavat yrityksiä uudistamaan hallitustyöskentelyä3.12.2024 14:21:33 EET | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin marraskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä kolme henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan eri organisaatioiden hallitustyöskentelyä. HHJ-kurssin ja -tutkinnon suorittaneet auttavat yrityksiä toiminnan kehittämisessä ja kasvussa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Valtion on edistettävä alueiden elinvoimaa tasapuolisesti21.11.2024 07:30:00 EET | Tiedote

Viime viikolla työ- ja elinkeinoministeriö käynnisti Itäisen Suomen ohjelman luonnosta koskevan lausuntokierroksen. Yhtenä ohjelman konkreettisena ehdotuksena on selvittää mahdollisuutta määräaikaisen erityistalousalueen perustamiseksi Itä-Suomeen. Luonnoksessa erityistalousalueen käytännön toimenpiteinä mainitaan verokannustimet, alueellinen tuki sekä sopimuksellinen malli. Näillä toimilla halutaan edistää Itä-Suomen taloudellista kasvua, alueellista elinvoimaa ja investointeja.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye