Gummerus-logo

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, vapaa sana.

Tiedotteen tyyppi
Näytä

”Ensin kävi niin, että synnyin” – Pulitzer-palkitun, jo klassikon asemaan nousseen Demon Copperheadin odotettu suomennos ilmestyy 2.3.27.2.2025 09:49:55 EET | Tiedote

Palkittu mestariteos Demon Copperhead (Gummerus) ilmestyy tällä viikolla suomeksi Antero Tiittulan taidokkaasti kääntämänä. Yhdysvaltalaisen Barbara Kingsolverin moderni klassikkoteos orpopojan villistä elämänvoimasta opioidikriisin varjoissa on palkittu Pulitzerin lisäksi Women´s Prize for Fiction –palkinnolla, ja New York Timesin lukijat ovat äänestäneet sen 2000-luvun parhaaksi romaaniksi.

ENNAKKOTIEDOTE: Yksinvaeltaja on inspiroiva ja viisas retkeilykirja26.2.2025 09:07:58 EET | Tiedote

Anna Koikkalainen on vaeltanut Suomen Lapissa viidentoista vuoden ajan. Viimeiset kahdeksan vuotta hän on kulkenut tunturissa useimmiten yksin. Yksinvaeltaja-kirjassaan (Gummerus) Koikkalainen kertoo, mitä on oppinut reissuillaan vaeltamisesta, itsestään ja maailmasta. Retkeilykirjan, esseen ja elämäntaito-oppaan rajoilla seikkaileva teos on täynnä retkitarinoita ja hyödyllisiä vinkkejä sekä tunturissa kiteytyneitä oivalluksia yksinolosta, vaeltajan suhteesta luontoon, toisiin ihmisiin ja itseensä. Kirja on myös rakkaudentunnustus Lapin luonnolle. Se ilmestyy ja on arvosteluvapaa 29.3.2025.

Muusikko-valokuvaaja Ville Maljan omakohtainen esikoisromaani kuvaa viha-rakkaussuhdetta alkoholiin18.2.2025 10:09:27 EET | Tiedote

Lapko- ja Moon shot -yhtyeistä tunnettu Ville Malja kuvaa esikoisromaanissaan isältä pojalle periytyvää alkoholismia elämänkokoisine valheineen, urheilijapojan kasvamista rock-elämään sekä humaltumisen tuomaa hurmiota ja rappiota. Kiihkeä ja omakohtainen romaani kuvaa alkoholismin draamankaaren: kiihdytykset, jarrutukset ja valinnan ennen viimeistä risteystä. Valkoinen risteys (Gummerus) ilmestyy ja on arvostelu- ja käsittelyvapaa 19.3.2025.

ENNAKKOTIEDOTE: Miksi Reidar Särestöniemen taidetta on haluttu tulkita väärin? Ainutlaatuinen elämäkerta 100 vuotta sitten syntyneestä värien ruhtinaasta ilmestyy 2.3.14.2.2025 08:04:00 EET | Tiedote

Lappilaisen Reidar Särestöniemen (1925-1981) taide odottaa edelleen uudelleenarviointia ja taidepiirien hyväksyntää, sanoo kirjailija Noora Vaarala, jonka kirjoittama Sarviini puhkeaa lehti – Ihmeellinen Reidar Särestöniemi (Gummerus) ilmestyy 2.3. Värien ruhtinaan syntymästä tulee tänä vuonna kuluneeksi 100 vuotta.

ENNAKKOTIEDOTE: Historiallisen romantiikan kuningattaren hurmaava trilogia alkaa – Ann-Christin Antellin odotettu Valkea lilja (Gummerus) ilmestyy 2.3.13.2.2025 10:50:52 EET | Tiedote

Puuvillatehdas-sarjasta tunnetun kirjailijatähden Ann-Christin Antellin uutuusromaani tarjoaa taidetta ja romantiikkaa 1910-luvun Naantalissa ja Firenzessä. Romaani avaa hurmaavan sarjan, joka kertoo Amos ja Matilda Adelin lahjakkaista tyttäristä ja huokuu taidetta, tiedettä ja luontoa. Valkea lilja (Gummerus) ilmestyy 2.3.

ENNAKKOTIEDOTE: Miltä näyttää rakkaus onnellisen sinkkunaisen elämässä? Marianne Powerin viisas, hauska ja tärkeä kirja ilmestyy ystävänpäivän alla7.2.2025 10:13:51 EET | Tiedote

Marianne Powerin ratkiriemukas omakohtainen teos haastaa yhteiskunnan normit ja kysyy: voiko Bridget Jonesinsa lukenut nykypäivän nainen elää omannäköistä ja omien arvojensa mukaista elämää? Entä kuinka se tehdään? Rakasta, kompuroi, nouse – Yhden naisen yritys selvittää, mitä rakkaus on (Gummerus) ilmestyy 10.2.

ENNAKKOTIEDOTE: Kuinka tulla onnelliseksi? – Filosofi Frank Martelan uutuuskirja antaa tuoreen, yllättävän ja inspiroivan vastauksen3.2.2025 13:07:56 EET | Tiedote

Yhden Suomen tunnetuimman nykyfilosofin ja kansainvälisesti menestyneimmän tietokirjailijan Frank Martelan uutuuskirja antaa konkreettisia neuvoja matkalle kohti tyytyväistä, energistä ja omannäköistä elämää. Aalto-yliopistossa apulaisprofessorina työskentelevän Martelan tietokirjojen käännösoikeuksia on myyty 30 maahan. Älä etsi onnea – Epätyypillisiä elämänohjeita nykyihmiselle (Gummerus) ilmestyy 8.3.2025.

Kaarlen palkinnot kirjailija Nilla Kjellsdotterille, tietokirjailija Laura Arffmanille ja suomentaja Sanna Manniselle, Liekinkantaja-palkinto Eeva Kolulle31.1.2025 22:00:00 EET | Tiedote

Kaarlen palkinto kaunokirjailijalle myönnetään Nilla Kjellsdotterille Murhia Pohjanmaalla -romaanisarjasta. Kaarlen tietokirjapalkinnon saa kirjailija ja urheilutoimittaja Laura Arffman taiturimaisesta elämäkertakirjoittamisesta. Suomentaja Sanna Manninen palkitaan pohjoismaisen kirjallisuuden laatukäännöksistä. Kaarlen palkinnot on nimetty Gummeruksen perustajan Kaarle Jaakko Gummeruksen mukaan. Kirjailija Eeva Kolu saa Liekinkantaja-palkinnon muistelma- ja esseeperinteeseen nojaavasta teoksestaan Korkeintaan vähän väsynyt (Gummerus, 2020). Liekinkantaja-palkinnolla halutaan juhlistaa poikkeuksellisen paljon, 100 000 kappaletta, myynyttä teosta.

Ainutlaatuinen genrecocktail vie lukijat maagiselle junamatkalle halki salaperäisen Siperian27.1.2025 11:18:31 EET | Tiedote

Brittiläisen Sarah Brooksin esikoisteos Harkitsevaisen kulkijan matkaopas Takamaille (Gummerus) kipusi heti julkaisunsa jälkeen bestsellerlistoille niin kotimaassaan Isossa-Britanniassa kuin myös Saksassa ja Ranskassa. Somen kirjayhteisöissä hitiksi noussut teos on poikkeuksellisen omaperäinen tarina, joka seuraa umpinaiseksi tilkityn junan jännittävää matkaa halki mystisen erämaan.

ENNAKKOTIEDOTE: Elokuvaunelmia, petoksia ja rakkautta 1930-luvulla – Kieltolain jälkeisestä Helsingistä kertova Tähtipölyn bulevardi ilmestyy 10.2.24.1.2025 09:54:15 EET | Tiedote

Hurmaavan salaperäisessä Tähtipölyä-sarjan avausosassa rööperiläisen viinatrokarin tytär Doris Laine tavoittelee unelmiaan elokuvatähtenä ja sukeltaa samalla 1930-luvun Helsingin alamaailmaan. Siellä Doris alkaa elää kaksoiselämää, jota hän ensin kuvittelee hallitsevansa.​ Laura Anderssonin Tähtipölyn bulevardi (Gummerus) ilmestyy 10.2.

ENNAKKOTIEDOTE: Vaikka rysähtäisi täyttä vauhtia keski-iän karikolle, kai jossain vielä siintää kirkastaivainen horisontti?15.1.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Kirjailija, käsikirjoittaja ja näyttelijä Emmi Pesosen avioliittoromaani kertoo naisesta, joka kuvitteli tuntevansa itsensä ja perheensä. Parisuhdekriisiä mökille saaristoon paenneen keski-ikäisen naisen ajatuksia hämmentävät myös aikuistuvien lasten asiat, villisti deittaileva äiti ja nuoruuden heila. Pesosen dialogivetoinen romaani Kuvittelin tuntevani (Gummerus) ilmestyy 12.2.2025.

ENNAKKOTIEDOTE: Huumeita, väkivaltaa, ystävyyttä ja toivoa – norjalaiskirjailijan 19-vuotiaana kirjoittama menestysromaani tarjoaa urbaaneja pysäytyskuvia katukielellä8.1.2025 08:37:00 EET | Tiedote

Norjassa kasvaneen kroatialaistaustaisen Oliver Lovrenskin esikoisromaani Silloin ennen (Gummerus) on omakohtainen, hyperrealistinen kuvaus neljän syrjäytyneen nuoren miehen elämästä: huumeista, diilaamisesta, sekoilusta, ryöstöistä ja väkivallasta sekä voimattomista vanhemmista, vihatuista poliiseista ja avuttomasta lastensuojelusta. Moneen kertaan palkittu romaani​ myi kotimaassaan yli 70 000 kappaletta ja sen käännösoikeudet on myyty 15 maahan. Oliver Lovrenski vierailee Suomessa toukokuussa ja esiintyy Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaalilla, joka järjestetään 16.–17.5. Silloin ennen ilmestyy suomeksi Onerva Kuusen taidokkaana käännöksenä 12.1.2025.

ENNAKKOTIEDOTE: Nerokas ja viihdyttävä opaskirja neuvoo hyödyntämään kuukautiskierron parhaat päivät – Superviikko (Gummerus) ilmestyy 13.1.7.1.2025 10:57:54 EET | Tiedote

Tiedätkö, mikä on follikulaarivaihe? Oletko kuullut, että kuukautiskierrossa piilee hyödyntämätön voimavara? Norjalaisen Line Tillerin Superviikko – Mitä kaikkien tulisi tietää kuukautiskierron parhaista päivistä (Gummerus) on riemastuttava ja ajankohtainen opaskirja täynnä tuoretta ja hyödyllistä tietoa. Sen avulla voit tutustua kuukautiskiertoosi ja löytää oman superviikkosi. Superviikko ilmestyy 13.1.

ENNAKKOTIEDOTE: Ilmastotekoja kannattaa tehdä myös itsekkäistä syistä, sanoo Leo Stranius uutuuskirjassaan – 1,5 astetta parempi arki (Gummerus) ilmestyy 4.1.19.12.2024 09:22:22 EET | Tiedote

Tietokirjailija ja vaikuttaja Leo Straniuksen 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus) on konkreettinen opaskirja, joka auttaa valitsemaan viisaammin ja voimaan paremmin. Kirjassaan Stranius havainnollistaa esimerkein, miksi tiivis asuminen, minimalistinen kuluttaminen, vegaaninen ruokavalio ja muut ilmastoystävälliset valinnat eivät merkitse raskasta ja kurjaa elämää, vaan tekevät hyvää meille itsellemme.

ENNAKKOTIEDOTE: Pelottavan ajankohtainen vakoojatrilleri hybridivaikuttamisen ytimestä – Suomen tiedustelumaailman sisäpiirissä työskentelevän Aamos Hongan esikoisteos ilmestyy 1.1.17.12.2024 08:38:54 EET | Tiedote

Mitä tapahtuu, kun Nato-Suomi joutuu suurvaltojen Venäjän ja Kiinan pelinappulaksi hybridisodankäynnin, disinformaation ja tekoälyn aikakaudella? Punainen verkko (Gummerus) on kansainvälisen tason vakoojatrilleri, joka avaa näkymän suoraan kotimaisen tiedustelumaailman kulisseihin. Aamos Hongan esikoisteos aloittaa Janne Peurasta kertovan trillerisarjan.

ENNAKKOTIEDOTE: Yli puoli miljoonaa myynyt tietokirja: ultraprosessoitu ruoka syynä maailmanlaajuiseen lihavuusepidemiaan12.12.2024 11:32:55 EET | Tiedote

Palkittu brittitutkija ja lääkäri Chris van Tulleken on tutkinut pitkään ultraprosessoidun ruoan terveysvaikutuksia. Lukijoita ympäri maailman tyrmistyttänyt hittitietokirja kertoo ultraprosessoidun ruoan aiheuttavan riippuvuutta ja olevan keskeinen syy ylipainoon. Ylipainon lisäksi se liittyy moniin terveyshaittoihin sydän- ja verisuonisairauksista syöpään ja masennuksesta dementiaan. Ultraprosessoidun ruoan ongelmista kärsivät eniten pienituloiset ihmiset, joilla ei ole varaa syödä ravintosuositusten mukaisesti. Kansanterveyden vaarantamisen ohella voittojen maksimointiin keskittyvä elintarviketeollisuus tuhoaa paikallisia ruokakulttuureja ja kuormittaa ympäristöä. Suomeksi 2.1.2025 ilmestyvä teos saa katsomaan ruokaa ja hyvinvointia uusin silmin ja muistuttaa, että meillä on oikeus tietää, mitä syömme.

Respektiä-kirjasta uusintapainos – ”Haluamme taata, että suomalaislukijat voivat muodostaa kokonaisesta kirjasta oman näkemyksensä”29.11.2024 11:00:23 EET | Tiedote

Gummerus ottaa uusintapainoksen kirjasta Respektiä – Seksikirja pojille. Ruotsalainen kirjailija ja seksuaalikasvattaja Inti Chavez Perez neuvoo opaskirjassa lukijoita flirttailun, suutelun, hyväilyn ja seksin harrastamisen alkuun. Kirjan tärkeimmäksi teemaksi nousee kunnioitus niin omia kuin toistenkin tunteita ja rajoja kohtaan. Gummeruksen tietokirjallisuuden kustantajan Johanna Laitisen mukaan kirja jakaa tietoa, jota voi olla vaikea muualta saada.

Murhia Pohjanmaalla -menestysdekkareiden esiosa ilmestyy suomeksi e- ja äänikirjoina – Nilla Kjellsdotterin kirjoja myyty jo yli 300 00027.11.2024 08:07:00 EET | Tiedote

Pohjanmaalla asuvan kirjailijan Nilla Kjellsdotterin huikea menestystarina jatkuu. Bestselleristin dekkareita on myyty Suomessa ja Ruotsissa yhteensä jo yli 300 000 kappaletta. Lukijoiden iloksi Murhia Pohjanmaalla -sarjan päähenkilön, Vaasan poliisissa työskentelevän Mija Wadön poliisuran alkuvaiheista kertova Mija Wadö tutkii (Gummerus) ilmestyy kolmiosaisena e- ja äänikirjasarjana Storytelissa marras-joulukuun aikana.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, vapaa sana.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye