Suomen Kuljetusturva

  • Suomen Kuljetusturva
Tiedotteen tyyppi
Näytä

Vaarallisten aineiden reittirajoitusten merkintä muuttui maaliskuun alussa4.3.2025 09:42:17 EET | Tiedote

Vaarallisten aineiden kuljettajille tienvarsilta tutut lisäkilvet A(VAK) ja B(VAK) jäivät historiaan 28. helmikuuta, kun niille säädetty siirtymäaika päättyi. Jatkossa näitä lisäkilpiä ei enää käytetä liikennemerkin "C8 Vaarallisten aineiden kuljetus kielletty" yhteydessä. Niiden sijasta voidaan käyttää muita lisäkilpiä merkin vaikutusalueen tai voimassaoloajan määrittelemiseksi taikka vaikutuksen rajoittamiseksi, kertoo ADR-turvallisuusneuvonantaja Erkki Heiskanen Suomen Kuljetusturva Oy:stä.

Vielä on vaarallisen pimeää, joten muista heijastin11.2.2025 09:33:29 EET | Tiedote

Vaikka aurinkoiset päivät antavat jo lupauksen keväästä, aamut ja illat ovat vielä säkkipimeitä, mahdollisen sumun tai usvan heikentäessä näkyvyyttä entisestään. Ajoneuvon tehokkaista valoista huolimatta jalankulkija on kuljettajalle näkyvillä vain muutaman sekunnin, kuten videoltakin voidaan todeta. Varsinkin ajoneuvojen kohtaamistilanteessa jalankulkijan näkymättömyys on hengenvaarallinen tilanne, muistuttaa liikenneturvallisuusasiantuntija Jarmo Tukiainen Kuljettaja.fi:stä.

Suomalaisinnovaatio lisää vaarallisten aineiden kuljetusten turvallisuutta13.1.2025 22:15:20 EET | Tiedote

Vaarallisten aineiden maantiekuljetukset palvelevat teollisuutta, kauppaa ja kuluttajia päivittäin. Kuljetuksia säädellään sekä kansallisella VAK-lainsäädännöllä että varsin seikkaperäisellä kansainvälisellä ADR-sopimuksella. VAK-lainsäädännön ja ADR-sopimuksen tarkoituksena on ehkäistä ja torjua vahinkoa ja vaaraa, jota vaarallisten aineiden kuljetus saattaa aiheuttaa ihmisille, ympäristölle tai omaisuudelle.
  • Suomen Kuljetusturva
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye