Kuusamon Juustolta neljä vuoltavan hyvää uutuutta

Neljä juustouutuutta ovat intensiivisen makea ja pähkinäinen Maasdam XO, täyteläinen ja ryhdikäs Vuoristojuusto sekä tietääksemme ensimmäinen suomalainen Savustettu Gouda, jonka kermainen ja karamellimainen maku vie kielen mennessään, sekä hienovarainen Emmental XO. Uutuusjuustot on suunniteltu sekä arkeen sekä juhlaan ja ne tarjoavat mielenkiintoisia kotimaisia vaihtoehtoja tähän tuontijuustojen hallitsemaan kategoriaan.
”Kotimainen juusto on ulkomaisia tuontijuustoja vastuullisempi valinta, kun esimerkiksi pitkiä kuljetusmatkoja ei tarvita”, kertoo Kuusamon Juuston toimitusjohtaja Jarmo Oksman.
Kansainvälisyyttä tuotteisiin tuo niiden pehmeä rakenne, joka on täydellinen siihen, että juustosta voi ronskisti vuolaista haluamansa herkkupalan. Suomalaiskansallinen juustohöylä kun ei ole kovin tunnettu monissa juustomaissa, joissa tällaisia herkkujuustoja suositaan.
Tuotteiden 175 gramman pakkauskoko on tarkkaan mietitty. Sen ansiosta juusto ei lopu kesken, mutta ei myöskään jää lojumaan jääkaappiin tai päädy roskiin. Näin ruokahävikin määrä kotona saadaan vähennettyä.
Kuusamon Juuston uudessa tuoteperheessä käytetään ympäristöystävällistä pakkausmuovia. Osa pakkauksen polyeteenistä on korvattu uusiutuvalla, kasvipohjaisella raaka-aineella.
”Kuusamo-herkuttelujuustot ovat kunnianosoitus niiden alkuperälle sekä suomalaiselle upealle luonnolle. Siksi ne tuovat palan suomalaista mielenmaisemaa juustohyllyyn ja vetoavat suomalaiseen kuluttajaan”, toteaa Oksman.
Kuusamo-juustot ovat saatavilla syyskuun alusta alkaen valtakunnallisesti K-ryhmän ja S-ryhmän ruokakaupoista sekä Food Market Herkusta.
Savustettu Gouda, 175 g
Savuinen, pehmeä, kermainen, suolainen, karamellimainen ja kiteinen. Rasvaa 28 prosenttia.
Hinta: noin 4,50 euroa
Emmental XO, 175 g
Voimakas, hienovarainen, miellyttävän hapokas ja aavistuksen pähkinäinen. Rasvaa 31 prosenttia.
Hinta: noin 4,50 euroa
Vuoristojuusto, 175 g
Täyteläinen, ryhdikäs, mieto, aromirikas ja miellyttävän hapokas. Rasvaa 32 prosenttia.
Hinta: noin 4,50 euroa
Maasdam XO, 175 g
Voimakas, pehmeä, pähkinäinen, makeahko ja intensiivinen. Rasvaa 28 prosenttia.
Hinta: noin 4,50 euroa
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja antaa:
Jarmo Oksman, toimitusjohtaja
Kuusamon Juusto
044 751 3552
jarmo.oksman (a) kuusamonjuusto.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kitkantie 110
93600 KUUSAMO
Toimisto avoinna ma-to klo 9-15, p. 044 751 3600https://www.kuusamonjuusto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kuusamon Juusto Oy _ avidly
Kuusamon Juusto sai uuden pakkauslinjan7.8.2019 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomen pohjoisin juustola Kuusamon Juusto hankki uuden paloittelu- ja pakkauslinjan. Uusi laite korvaa jo pitkään käytössä olleen pakkauslinjaston. Kuusamon Juusto on Suomen toiseksi suurin juustonvalmistaja.
Kuusamon Juusto investoi juuston jatkojalostukseen5.3.2019 08:30:00 EET | Tiedote
Maamme pohjoisin juustola Kuusamon Juusto investoi uuteen paloittelu- ja pakkauslinjaan. Uuden pakkauslinjan ansiosta pakkaaminen helpottuu ja tehostuu sekä antaa uusia mahdollisuuksia pakkaamiseen. Uusi linja vastaa myös tulevaisuuden haasteisiin pakkausmateriaalien kierrätettävyyden osalta. Investoinnin arvo on noin 1,1 miljoonaa euroa.
Kuusamon Juusto ja Taiwalkosken Panimo yhdistivät maidon ja maltaat – syntyi suomalainen milk stout21.2.2019 13:38:45 EET | Tiedote
Kuusamon Juusto on ensimmäinen meijeri Suomessa, joka on vahvasti mukana oluen valmistuksessa. Yhteistyössä Taiwalkosken Panimon kanssa syntyi milk stout -tyyppinen olut. Vastaavaa meijerin ja panimon yhteistyömallia ei maailmalta löytyne tässä laajuudessa.