Datatieteistä apua nivelrikkopotilaille soveltuvimman kuntoutusmenetelmän löytämiseen

Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan ja liikuntatieteellisen tiedekunnan yhteistyönä kehitetty uusi menetelmä tukee terveydenhuollon ammattilaisia oikeanlaisen harjoittelumuodon valinnassa nivelrikkopotilaiden kuntoutuksessa.
–Tutkimus auttaa meitä etenemään kohti yksilöidympiä hoito- ja terapiasuosituksia. Menetelmä auttaa terveydenhuollon ammattilaisia löytämään kullekin potilaalle sopivimman, potilaan tarpeita parhaiten vastaavan kuntoutustavan, kertoo tutkimuksesta vastannut Jyväskylän yliopiston professori Kaisa Miettinen.
Nivelrikko on maailman yleisin nivelsairaus ja etenkin polven nivelrikko heikentää potilaan toiminta- ja liikkumiskykyä olennaisesti siihen tyypillisesti liittyvän rasituskivun ja jäykkyyden takia. Pitkälle edetessään polven nivelrikko voi vaatia leikkaushoitoa.
Lääkinnällinen kuntoutus on usein tärkeä apu oireiden lievittämisessä, mutta myös erilaiset terapeuttiset harjoittelumuodot ovat osoittautuneet hyödyllisiksi.
–Eri harjoitusmuotojen vaikuttavuudesta löytyy pieniä eroja, mutta käytännössä hoitomuodon valintaan vaikuttavat myös esimerkiksi hoitojakson pituus ja kustannukset. Kliinisen päätöksenteon tueksi ei ole ollut aikaisemmin työkalua, joka hakisi yksilölle soveltuvinta vaihtoehtoa, Miettinen kertoo.
Tässä tutkimuksessa käytettiin ensimmäistä kertaa polven nivelrikon hoitomuotojen valinnassa päätöksentekoa tukevaa optimointimenetelmää, joka kykenee huomioimaan samanaikaisesti useita keskenään ristiriitaisiakin hoitotavoitteita.
–Perinteisissä kirjallisuuskatsauksiin perustuvissa hoitosuosituksissa on yritetty löytää polven nivelrikkoon harjoitusmuoto, joka on keskimäärin paras, mutta uusi lähestymistapa löytää kullekin potilaalle parhaiten soveltuvan yksilöllisen harjoitusmuodon, Miettinen summaa tutkimuksen hyötyjä.
Kyseessä on kolmivaiheisen tutkimuskokonaisuuden ensimmäinen vaihe, jossa kehitettiin kliinikkojen päätöksentekoa tukevan työkalun prototyyppi parhaan yksilöllisen harjoitustavan löytämiseksi. Tutkimuksen seuraavassa vaiheessa optimointimenetelmään perustuvaa työkalua kehitetään edelleen laajemman tutkimusaineiston avulla. Viimeisessä vaiheessa luodaan optimointimenetelmään perustuvalle työkalulle kliinikkoja palveleva helppokäyttöinen käyttöliittymä.
Tutkimustulokset edustavat digitalisaation ja päätösanalytiikan uutta aaltoa, jossa eri tutkimusalojen edustajat yhdistävät osaamistaan käyttäen tarjolla olevaa dataa entistä monipuolisemmin tehdäkseen päätössuosituksia. Näin parannetaan aiempien menetelmien mahdollisuuksia löytää sopivin ja kustannustehokkain hoito kullekin potilaalle. Kehitetty menetelmä soveltuu myös muille terveydenhuollon aloille, jossa on valittava eri hoito- tai kuntoutusmuotojen väliltä.
Tutkimusta on rahoittanut Suomen Akatemia (projekti 322221). Projekti liittyy Jyväskylän yliopiston profilointialueeseen Päätösanalytiikka käyttäen kausaalimalleja ja monitavoiteoptiointia (DEMO, jyu.fi/demo).
Tutkimusjulkaisu
Babooshka Shavazipour, Bekir Afsar, Juhani Multanen, Kaisa Miettinen & Urho M. Kujala (2022) Interactive multiobjective optimization for finding the most preferred exercise therapy modality in knee osteoarthritis, Annals of Medicine, 54:1, 181-194, DOI: 10.1080/07853890.2021.2024876.
Lisätietoja
Professori Kaisa Miettinen, DEMO-profilointialueen johtaja, Informaatioteknologian tiedekunta, kaisa.miettinen@jyu.fi, +358 50 373 2247
Urho Kujala, Emeritusprofessori, Liikuntatieteellinen tiedekunta, urho.m.kujala@jyu.fi, +358 50 586 2712
Juhani Multanen, Yliopistotutkija, Liikuntatieteellinen tiedekunta, juhani.e.multanen@jyu.fi, +358 40 626 1487
Yhteyshenkilöt
Teemu RahikkaViestinnän asiantuntija
teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Miten teillä nukuttiin? Muistoja kaivataan arkistoon10.4.2025 11:47:53 EEST | Tiedote
Yksin, kahdestaan, siskonpedissä, teltassa, sängyssä, sohvalla tai istualtaan, kotona, kylässä, päiväkodissa tai luennolla, kainalossa, torkkuen, hirsiä kiskoen, liian vähän tai liian paljon. Nukumme elämästämme huomattavan osan, mutta se miten nukumme, vaihtelee suuresti. Kukaan ei myöskään nuku samalla tavalla läpi elämän.
Urheiluseuraharrastaminen siirtyy sukupolvelta toiselle10.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tuore tutkimus osoittaa, että vanhempien lapsuuden aikainen urheiluseuraharrastaminen on yhteydessä heidän lastensa liikuntaharrastuneisuuteen. Erityisesti vanhempien aktiivisuus urheiluseurassa 9-vuotiaana ennusti lasten urheiluseuraharrastamista 9–12 vuoden iässä.
Väitöstutkimus paljastaa kestävyyskäsitteen ongelmat monitulkintaisessa ruokapoliittisessa keskustelussa9.4.2025 13:55:35 EEST | Tiedote
Kestävä ruokapolitiikka ei ole yksiselitteinen käsite. Sitä ohjataan ja sille asetetaan tavoitteita monelta politiikan alueelta. Kestävyys on myös käsite, jota on mahdollista tulkita tarpeen mukaan ja jonka varjolla voidaan tavoitella moninaisia – jopa keskenään ristiriitaisia – lopputuloksia. YTM Ville Tikka tutki väitöskirjassaan, miten kestävyyttä tulkitaan joukkoruokailun yhteydessä käytännön tasolla ja miten se otetaan osaksi arjen toimintaa.
Suomen koko liikennejärjestelmän luontojalanjälki arvioidaan9.4.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Liikennejärjestelmällä on merkittäviä vaikutuksia sekä ilmastoon että luonnon monimuotoisuuteen. Jyväskylän yliopisto selvittää Suomen koko liikennejärjestelmän hiili- ja luontojalanjäljen vuoden 2025 aikana. Yhteistyössä liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kanssa toteutettu jalanjäljen laskennan tietotarpeet koostava raportti on nyt valmistunut.
Muuttolintujen kevät -sovellus saatavissa nyt myös Ruotsissa8.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa jo kolmatta vuotta käytössä ollut Muuttolintujen kevät -sovellus on herättänyt runsaasti mielenkiintoa Ruotsissa. Sovellus tunnistaa tekoälyn avulla pihassa visertelijän ja mahdollistaa oman lajilistan keräämisen sovellukseen. Nyt sovellus julkaistaan myös Ruotsin Apple- ja Android-sovelluskaupoissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme