Yrittäjät: Koronan rajoitussääntelyä ei tule jatkaa – koronatoimista tehtävä riippumaton selvitys

Väliaikaisten tartuntatautilain koronasäännösten jatkamista esitetään vuoden loppuun. Nykyinen rajoitussääntelyn oli voimassa kesäkuun loppuun saakka. Sosiaali- ja terveysministeriö on pyytänyt lausuntoja hallituksen esitysluonnokseen tartuntatautilain väliaikaisen sääntelyn jatkamisesta. Lausuntoaika päättyy tänään.
Koronavilkkua ja koronapassia koskevaa sääntelyä ei ehdoteta jatkettavaksi. Esitys mahdollistaisi edelleen asiakastiloihin kohdistuvat rajoitukset, kuten ravintoloiden rajoitukset ja peräti täyssulun tiettyjen tilojen, kuten liikunta- ja harrastetilojen osalta.
- Rajoitussäännösten voimassaolon jatkaminen aiheuttaa epävarmuutta yrityksissä huolimatta siitä, otettaisiinko rajoituksia missään käyttöön, Suomen Yrittäjien asiantuntija Karoliina Katila sanoo.
- Kaiken lisäksi rajoitusten toimeenpano kesäkuun jälkeen olisi aikaisempaa tuhoisampaa yrityksille. Tämä johtuu siitä, että mahdollisten rajoitusten kompensointi ei olisi nykyisen valtiontukilainsäädännön mukaan enää kesäkuun jälkeen mahdollista, Katila toteaa.
Esitysluonnoksessa esitetään peräti sellaisia lisäsääntelyä asiakastilojen asiakasmäärien rajoittamiseksi, joita yrittäjä ei voisi enää välttää erilaisin tilajärjestelyin.
- Muun Euroopan luopuessa rajoituksistaan ja sitä koskevasta sääntelystään Suomessa sääntelyyn jopa tehtäisiin jopa tiukennuksia. Nykyisessä tilanteessa ole perusteita esittää tiukennuksia sääntelyyn, Katila painottaa.
Väliaikaisen sääntelyn jatkamisen vaihtoehtoina olisivat terveydenhuollon kantokyvyn ja kapasiteetin kasvattaminen sekä tartuntatautilain uudistus. Suomen Yrittäjät katsoo, että nämä toimet ovat tärkeitä myös tulevia kriisejä ajatellen.
Yrittäjät esittää riippumatonta sulkuselvitystä
Suomen Yrittäjät esittää, että koronarajoituksista ja pandemian johtamisesta tehdään riippumaton selvitys, jossa päätökset ja niiden vaikutukset perataan pohjamutia myöten. Valtioneuvoston tulisi tämä tilata.
- Koronakriisin vuoksi Suomessa on rajoitettu ennennäkemättömällä tavalla elinkeinovapautta ja ihmisten mahdollisuuksia osallistua mm. kulttuuri- ja liikuntapalveluihin. Myös liikkumisvapautta rajoitettiin sulkemalla Uudenmaan rajat, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
- Moni yrittäjä joutui sulkemaan toimintansa viranomaisen vaatimuksesta. Tänä päivänä näyttää ilmeiseltä, että moni rajoitustoimi oli ylimitoitettu ja niitä pidettiin yllä kaiken varalta. On myös aiheellista kysyä, että olivatko kaikki toimenpiteet täysin välttämättömiä sekä ihmisten terveydelle ja hyvinvoinnille enemmän haitaksi kuin hyödyksi, Pentikäinen toteaa.
- On varmaa, että joskus tulee uusi pandemia tai kriisi. Siksi koronasta pitää ottaa kaikki oppi, Pentikäinen jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina Katilaasiantuntija
Puh:050 555 2433karoliina.katila@yrittajat.fiMikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Mitä pienet työnantajat toivovat nuorilta työntekijöiltä? Kolme asiaa nousi esille!6.4.2025 09:04:00 EEST | Tiedote
Oma-aloitteisuus, itsenäinen työskentely ja yrittävä asenne ovat tärkeimmät osaamisalueet vastavalmistunutta palkatessa, pk-yritykset raportoivat. Pk-yrittäjien mielestä ammatillisen perustutkinnon suorittaneet vastavalmistuneet nuoret omaksuvat erittäin hyvin uusia asioita ja hallitsevat työkielensä.
Yrittäjägallup: Alv-korotus heikensi laajalti pk-yritysten myyntiä ja kannattavuutta5.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Syksyllä tehty alv-korotus vaikeutti monen yrityksen tilannetta. Vain runsas puolet (58 %) yrittäjistä pystyi nostamaan hintojaan alv-korotuksen vuoksi, kun 41 prosenttia ei pystynyt korottamaan hintojaan. "Alv-korotus vaikeutti monen pk-yrityksen tilannetta ja on osaltaan kiihdyttänyt yrittäjämäärän laskua sekä yritysten vaikeuksia. Se oli varsinkin yksinyrittäjien ja pienten työnantajayrittäjien kannalta onneton päätös”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Synkkä päivä maailmantaloudelle3.4.2025 07:07:25 EEST | Tiedote
Presidentti Donald Trumpin ilmoitus nostaa rajusti tuontiveroja on erittäin valitettava, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo. ”Tämä on synkkä päivä maailmantaloudelle. Kauppasodasta ei hyödy kukaan, ja vähiten Suomen kaltainen pieni viennistä riippuvainen maa. Kauppasodat ovat meille myrkkyä”, Pentikäinen arvioi.
Yrittäjägallup: Raju tyrmäys nykyiselle hankintapolitiikalle2.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Julkisia hankintoja tehdään aivan liian suurissa kokonaisuuksissa. Vain yksitoista prosenttia yrittäjistä kokee, että julkiset hankinnat on jaettu riittävästi osiin niin, että pk-yritykset voivat niihin osallistua. Asia on ajankohtainen kunta- ja aluevaaleissa, joiden ennakkoäänestys alkaa tänään.
Yrittäjät: Yritysten erilaisuus huomioitava henkilöstön hallintoedustuksessa1.4.2025 11:12:46 EEST | Tiedote
Henkilöstön hallintoedustuksen kehittämisessä on huomioitava yritysten erilaisuus. – Pienissä yrityksissä luottamus ja tiedonkulku toimivat jo tällä hetkellä erittäin hyvin. Yrittäjät huomioivat työntekijät päätöksenteossa ja keskustelua käydään jatkuvasti. Emme tarvitse työpaikoille jäykkää sääntelyä, vaan joustavuutta toteuttaa edustus yrityksen johtamisjärjestelmään sopivalla tavalla, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme