Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL

JHL: Hallitus vaarantaa sisäisen turvallisuuden kurittamalla pelastuslaitoksia

Jaa

Ammattiliitto JHL pelkää, että hallituksen pelastusalalle kaavailemat leikkaukset vaarantavat sisäisen turvallisuuden. Säästöt voivat lisätä pelastajien terveysongelmia ja vaarantaa työturvallisuuden.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine toivoo hallituksen kohtelevan turvallisuusalan toimijoita tasapuolisesti rahanjaossa.

– Meidän pitää turvata yhteiskunnan elintärkeät toiminnot. Turvallisuus on kokonaisuus, jossa yhden osa-alueen pettäminen uhkaa koko yhteiskunnan toimivuutta.

Niemi-Laine on erityisen huolissaan palo- ja pelastusalasta, koska valtiovarainministeriö on laittamassa pelastuslaitosten lainanottovaltuudet jäihin.

– Eri puolilta kantautuneiden tietojen mukaan pelastuslaitokset joutuvat tinkimään jopa välttämättömistä kalustohankinnoista.

JHL:n Pelastusalan unionin puheenjohtaja Petteri Häyrinen toteaa, että hallituksen leikkaukset vaarantavat pelastusalan toiminnan ja työturvallisuuden.

– Erityisesti ikääntyneet pelastajat kärsivät terveysongelmista, jos varusteiden mukana kulkeutuu henkilökunnan tiloihin haitallisia aineita varusteiden mukana onnettomuuspaikoilta. Säästöt uusien tilojen rakentamisissa ja vanhojen remontoinneissa aiheuttavat suuria inhimillisiä kustannuksia ja kärsimyksiä.

– Pelastusalalla joudutaan ottamaan työtehtävissä niin isoja riskejä, joten kaluston, varusteiden ja asemien tulisi olla hyvässä kunnossa. Tällä varmistettaisiin, että pelastajat voisivat jatkaa työssä eläkeikään asti.

Pelastuslaitokset hoitavat vuosittain noin 100.000 pelastustehtävää. Ne ovat nykyisin osa hyvinvointialueita, jotka vastaavat lisäksi sosiaali- ja terveyspalveluista. Hyvinvointialueiden rahoitus tulee valtion budjetista.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 165 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye