Varsinais-Suomen ELY-keskus

Laahaava talous jarruttaa työvoiman kysyntää mutta ei näy vielä työttömyytenä Varsinais-Suomessa

Jaa

Varsinais-Suomen työttömyysluvut näyttävät toistaiseksi varsin kelvollisilta ottaen huomioon työvoiman kysynnässä jo keväästä asti näkynyt kysynnän hiipuminen. Kuluttajien ostovoiman hiipuminen ja rakennusteollisuuden laskusuhdanne kerrannaisvaikutuksineen alkanee näkyä myös työttömyydessä viimeistään talven aikana.

Varsinais-Suomen työ- ja elinkeinotoimistossa oli syyskuun lopussa 19 900 työtöntä työnhakijaa. Syyskuun aikana työttömien määrä laskee normaalitilanteessa jonkin verran elokuuhun verrattuna, kuten kävi tälläkin kertaa. Työttömien määrä laski 400 hengellä edelliseen kuukauteen verrattuna. Vuotta aiemmasta on työttömien määrä noussut 100 henkilöllä eli 1 %:lla, kun koko maan työttömien määrä on noussut samassa ajassa 7 %. Varsinais-Suomessa lomautettujen määrä nousi 100 henkilöllä (11 %) verrattuna vuodentakaiseen.


Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli syyskuun lopussa Varsinais-Suomessa 8,6 % eli täsmälleen sama kuin vuotta aiemmin. Työttömien osuus työvoimasta oli selkeästi pienempi kuin koko maassa (9,4 %) keskimäärin.


Syyskuussa työttömiä oli muissa Varsinais-Suomen seutukunnissa viime vuotta enemmän paitsi Vakka-Suomen seutukunnassa. Vakka-Suomessa oli työttömiä 11 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna huolimatta kesäisistä autotehtaan irtisanomisista ja lomautuksista. Toki edellisvuoden heinäkuussa tapahtui autotehtaalla myös vastaava prosessi ja osa lomautuksista ehti päättyäkin jo, joka selittää syyskuun lukuja.


Varsinais-Suomen työttömyysaste oli korkein Turun seudulla (9,0 %) sekä Turussa (11,5 %). Pienin työttömyysaste oli Turunmaan saaristossa (5,9 %) sekä kunnista Ruskolla (3,8 %).

Syyskuun viimeisenä päivänä oli avoimia työpaikkoja tarjolla alueen työ- ja elinkeinotoimistossa 4 600 kappaletta eli vähemmän (-29 %) kuin vuosi sitten. Kolmen viime kuukauden aikana uusia työpaikkoja on avautunut 16 000 kpl eli 33 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Kaikkiaan työpaikkoja oli avoinna syyskuun aikana 9 800 kappaletta, joista 5 100 oli uusia, syyskuun aikana avautuneita työpaikkoja. Näin uusia työpaikkoja tuli syyskuussa tarjolle 36 % vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Lokakuussa työttömien työnhakijoiden määrä pysyy normaalisti suhteellisen samana syyskuuhun verrattuna.

Tarkempaa tietoa:

www.temtyollisyyskatsaus.fi

-  Kaikkien ely-keskusten ja koko maan viimeisin työllisyyskatsaus löytyy tästä samasta paikasta.

-  Palvelusta voi kopioida katsauksen kuviot ja niiden lähteenä olevat taulukot mm. excel-muodossa.

Työllisyyskatsaukset, Varsinais-Suomi

- Työllisyyskatsaukset pdf-muodossa

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus

Tienpidossa ja liikenteessä korostuvat tänä vuonna kunnossapito ja korjaukset8.4.2025 09:08:14 EEST | Tiedote

Miltä vuosi 2025 näyttää Satakunnan ja Varsinais-Suomen tienpidossa ja liikenteessä? Suunnitelma kokoaa yhteen toimintamme tavoitteita, painopisteitä ja vuoden 2025 rahoituksen, toimenpiteet ja käynnissä olevat suunnittelukohteet. Tämän vuoden toiminnassa korostuvat päällystystyöt, siltaurakat ja erilaisten varusteiden ja laitteiden uusimiset, joita toteutetaan hallituksen myöntämällä korjausvelkalisärahoituksella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye