Idea Group

Korona räjäytti lääkinnällisten tutkimusvalaisimien kysynnän – Merivaaran tuotanto viedään käsistä

Jaa

Lojer-konsernin tytäryhtiö Merivaara on lisännyt Q-Flow-leikkausalivalaisimien sarjaan kaksi uutta valaisinta, jotka soveltuvat leikkaussalien lisäksi monenlaisiin potilas- ja toimenpidehuoneisiin. Suomessa suunnitellut ja valmistetut valaisimet ovat tällä hetkellä erittäin kysyttyjä eri puolilla maailmaa, sillä hoitojonoja puretaan kaikkialla koronan jälkeen myös leikkaussalien ulkopuolella.

Lääkinnälliset Q-Flow-tutkimusvalaisimet auttavat purkamaan koronasta aiheutuneita hoitojonoja, sillä ne soveltuvat käytettäväksi myös leikkaussalien ulkopuolella. Kuva: Lojer/Merivaara
Lääkinnälliset Q-Flow-tutkimusvalaisimet auttavat purkamaan koronasta aiheutuneita hoitojonoja, sillä ne soveltuvat käytettäväksi myös leikkaussalien ulkopuolella. Kuva: Lojer/Merivaara

Merivaaran Q-Flow 1 -tutkimusvalaisin ja pieniin kirurgisiin operaatioihin suunniteltu Q-Flow 2 -valaisin soveltuvat erityisen hyvin leikkaussalin ulkopuolella tehtäviin pienempiin operaatioihin.

Valaisimet ovat tällä hetkellä Lojer-konsernin nopeimmin kasvava segmentti. Koronan jälkimainingit tuntuvat edelleen terveydenhuollossa maailmanlaajuisesti, sillä pandemian seurauksena lääketieteellisiä operaatiota jäi tekemättä tai niiden toteuttaminen viivästyi.

– Meidän tilauksissamme näkyy selkeästi, että syntynyttä sumaa pyritään purkamaan varsinaisten leikkaussalien ulkopuolella. Pieniin toimenpidehuoneisiin ja muihin leikkaussalien ulkopuolisiin osastoihin sopivien valaisimien kysyntä on tällä hetkellä valtavaa. Valmiiksi kasvavaan alaan kohdistuu koko ajan lisää kysyntää, ja Merivaaran kohdalla 20–30 prosentin lisäys kasvuun on täysin mahdollinen, kertoo Merivaaran tuotekehitysjohtaja Jyrki Nieminen.

Suomalainen valaisinsuunnittelu kiinnostaa maailmalla

Merivaara vie leikkaussalivalaisimia yli 60 maahan. Q-Flow-sarjan tuotekehitys ja valmistus tehdään täysin Suomessa, ja valaisimissa käytetään VTT:n kehittämää optiikkaa. Merivaaralla on vahva asema Suomessa, Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa, mutta myös muu Eurooppa ja Arabimaat ovat nostaneet merkitystään markkinana.

– Jälleenmyyntiverkostomme on paremmassa kunnossa kuin koskaan. Uudet valaisimet tulevat olemaan merkittävä globaali tuote koko Lojer-konsernille. Merkittävä osa vuodelle 2024 suunnitellusta 600–700 valaisimen tuotantokapasiteetista on jo myyty ennakkoon, ja vuonna 2025 voi hyvinkin rikkoutua 1 000 valmistetun valaisimen raja, Nieminen arvioi.

Käytettävyys osana designia

Q-Flow 1 ja Q-Flow 2 hyödyntävät suurten kirurgisten Q-Flow-valaisimien tekniikkaa, joissa korkealaatuiset optiset ominaisuudet ovat olennaisia. Valaisimet voi helposti liittää eri toimenpiteitä varten optimoituihin varsistoihin, mikä parantaa terveydenhuollon henkilökunnan ergonomiaa.

Uudet Q-Flow-tuotesarjan valaisimet ovat yksikätisesti käytettävissä: tämä parantaa potilasturvallisuutta, sillä käyttäjä pystyy pitämään toisen käden puhtaana hoitotoimenpiteitä varten.

– Keskustelimme suunnitteluvaiheessa paljon terveysalan henkilöstön kanssa, joten uudet kompaktit valaisimet vastaavat hyvin markkinoiden toiveisiin. Helppokäyttöisyys ja helppohoitoisuus ovat osa Merivaaran kiitettyjä design-periaatteita. Uskomme uusien valaisimien vastaavan todelliseen tarpeeseen ja helpottavan alan ammattilaisten työtä, Nieminen korostaa. 

Tietoa Q-Flow 1- ja Q-Flow 2 -valaisimista

  • Osa palkittua Q-Flow-tuotesarjaa, joka lanseerattiin 2017
    • Red Dot Award ja Fennia Prize
    • Design from Finland -merkki
  • Yksikätisesti käytettävä
  • Suurten valaisimien valonlaatu
    • Erinomainen värintoisto
    • Q-Flow 1, valoteho 50 000 lux
    • Q-Flow 2, valoteho 100 000 lux
  • Soveltuvat myös leikkaussalin ulkopuolelle: pienet toimenpidehuoneet, tutkimushuoneet, tehohoito, heräämöt, synnytyssalit, ensiapu
  • Yhteensä Q-Flow-sarjan valaisimia valmistettu noin 3 000 kappaletta

Lisätietoja: 

Merivaaran tuotekehitysjohtaja Jyrki Nieminen

jyrki.nieminen@merivaara.fi, +358 40 843 9755

 

Kuvat: Lojer/Merivaara

Avainsanat

Kuvat

Lääkinnälliset Q-Flow-tutkimusvalaisimet auttavat purkamaan koronasta aiheutuneita hoitojonoja, sillä ne soveltuvat käytettäväksi myös leikkaussalien ulkopuolella. Kuva: Lojer/Merivaara
Lääkinnälliset Q-Flow-tutkimusvalaisimet auttavat purkamaan koronasta aiheutuneita hoitojonoja, sillä ne soveltuvat käytettäväksi myös leikkaussalien ulkopuolella. Kuva: Lojer/Merivaara
Lataa
Merivaara vie Suomessa kehitettyjä ja valmistettuja Q-Flow-leikkaussalivalaisimia yli 60 maahan.
Merivaara vie Suomessa kehitettyjä ja valmistettuja Q-Flow-leikkaussalivalaisimia yli 60 maahan.
Lataa
Uudet Q-Flow-tutkimusvalaisimet hyödyntävät Merivaaran suurten kirurgisten valaisimien tekniikkaa.
Uudet Q-Flow-tutkimusvalaisimet hyödyntävät Merivaaran suurten kirurgisten valaisimien tekniikkaa.
Lataa
Merivaaran tuotekehitysjohtaja Jyrki Nieminen
Merivaaran tuotekehitysjohtaja Jyrki Nieminen
Lataa

Lojer-konserni on Pohjoismaiden suurin sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja ja elinkaaripalveluiden tuottaja. Lojer muodostaa yhdessä tytäryhtiöidensä kanssa Pohjoismaiden johtavan fysioterapialaitteiden ja -tarvikkeiden jälleenmyyjän. Tytäryhtiö Merivaaran ohjelmistot, laitteet ja palvelut parantavat potilasturvallisuutta ja lisäävät leikkaushoidon laatua ja tehokkuutta maailman johtavissa sairaaloissa. Lojer valmistaa tehtaillaan Sastamalassa, Hollolassa ja Kempeleessä muun muassa sairaalasänkyjä, tutkimus- ja hoitopöytiä sekä leikkauspöytiä ja -valoja. Vuonna 1919 perustettu yhtiö työllistää noin 260 henkilöä, ja se on alan merkittävin kotimainen työllistäjä. Yhtiön liikevaihto on yli 60 miljoonaa euroa ja viennin osuus on 70 prosenttia ja leikkaussalituotteista noin 95 prosenttia. Konserniin kuuluvat Lojer Oy, Merivaara Oy sekä myyntiyhtiöt Ruotsissa ja Norjassa. www.lojer.com

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Idea Group

Turun Kauppaopetussäätiöltä yli 250 000 euroa tukea alueen kaupalliseen koulutukseen ja tutkimukseen20.12.2024 08:56:35 EET | Tiedote

Kaupallista opetusta ja alan opiskelua Turussa edistävä Turun Kauppaopetussäätiö on jälleen jakanut apurahoja turkulaisten korkeakoulujen kauppatieteellisen alan jatko-opiskelijoille ja tutkijoille. Tutkimusapurahojen summa 194 500 euroa on säätiön historian suurin. Tutkimusapurahojen ohella säätiö jakoi ensimmäistä kertaa matka-apurahoja jatko-opiskelijoille ja tutkijoille, yhteismäärältään lähes 35 000 euroa. Lisäksi säätiö on tänä vuonna jakanut stipendeinä yhteensä 25 000 euroa opiskelijoille, jotka suorittavat kaupallisen alan tutkintoa turkulaisissa oppilaitoksissa.

Faron Pharmaceuticalsin uusimmat tutkimustulokset julkistetaan johtavassa verisyöpäkokouksessa Yhdysvalloissa – hoito tehosi 80 prosentilla potilaista27.11.2024 10:49:10 EET | Tiedote

Faron Pharmaceuticals julkaisee kokeellisen lääkkeen bexmarilimabin faasin 2 tuloksia myelodysplastisen syndrooman (MDS) hoidossa. Ne vahvistavat faasien 1 ja 2 aikaisemmin saadut positiiviset tulokset hoitoon reagoimattomilla MDS-potilailla. Tutkimuksessa mukana olevista 20 MDS-potilaasta 16 sai hoitovasteen. He eivät ole saaneet apua nykyisestä standardihoidosta, eikä heille ole tarjolla tehokkaita hoitovaihtoehtoja. Uudet tulokset julkistetaan American Society of Hematologyn (ASH) 66. vuosikokouksessa.

Sami Miettinen ohjaa Abomicsin kohti kansainvälistä kasvua yksilöllisen lääketieteen alalla4.10.2024 11:10:38 EEST | Tiedote

Farmakogenetiikan ja yksilöllisen lääketieteen asiantuntija Abomics Oy sai toukokuussa uudeksi toimitusjohtajakseen Sami Miettisen, joka on tehnyt 25 vuoden uran kansainvälisissä terveydenalan tehtävissä. Hän näkee yrityksellä merkittäviä kasvun mahdollisuuksia niin Suomessa kuin ulkomailla. Abomicsin tarjoamien farmakogenetiikan palvelujen avulla lääkehoito ja annostukset voidaan yksilöidä potilaiden genetiikan pohjalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye