Mars Finland Oy vetää varotoimenpiteenä takaisin rajoitetun määrän Pedigree 400 gramman Härkää murekkeessa -tölkkejä
Mars Finland Oy vetää takaisin rajoitetun määrän Pedigree 400g Härkää murekkeessa -tölkkejä, joissa on alla mainitut tietyt parasta ennen -päiväykset. Tämä johtuu mahdollisesta sinisten muovinkappaleiden esiintymisestä tuotteessa.
Tuote voisi mahdollisesti aiheuttaa vaaraa lemmikkien terveydelle. Takaisinveto koskee Pedigree 400g Härkää murekkeessa -tölkkejä. Tähän mennessä sama ongelma on havaittu yhdessä toisessa Mars Finland Oy:n tuotteessa, jonka tiedot on kuvattu alla ja joka on valmistettu samassa tuotantoajossa kuin nyt takaisinvedettävä tuote. Toisen tuotteen takaisinvedosta ilmoitettiin 23.1.2024.
Tuotteet, jota asia koskee
Takaisinveto koskee vain alla yksityiskohtaisesti mainittuja tuotteita ja parasta ennen -päiväyksiä:
Takaisinveto 16.2.2024 |
||||
EAN-koodi 4008429713316 |
Tuotekuvaus Pedigree 400g Härkää murekkeessa |
Parasta ennen -päivämäärä 25/09/2025 |
Eräkoodit 25/09/25 hh:mm 2CF 268 01932895 FR 62 160 050 |
|
Takaisinveto 23.1.2024 |
||||
EAN-koodi 4008429130915 |
Tuotekuvaus Crave mureke Lammasta&Härkää 400g tölkit |
Parasta ennen -päivämäärä 25/09/2025 |
Eräkoodit 25/09/25 hh:mm 2CF 268 01962896 FR 62 160 050 |
Tietoa kuluttajille:
Jos sinulla on yllä lueteltuja tuotteita, älä syötä tuotetta lemmikillesi, säilytä tuote ja ota yhteyttä kuluttajapalveluumme alla olevien yhteystietojen avulla järjestääksesi palautuksen ja hyvityksen: contact@fi.mars.com
Pahoittelemme syvästi kaikille kuluttajillemme ja heidän lemmikeilleen aiheutunutta mahdollista huolta ja vaivaa.
Lisätietoja medialle:
Marsin lehdistötoimisto:
Karoliina Heimo, Director, Communications, Rud Pedersen
Sähköposti: karoliina.heimo@rudpedersen.com
Avainsanat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mars Finland Oy
Mars vähentää pakkausmuovia uudella digitaalisella simulointiratkaisulla22.1.2025 12:43:00 EET | Tiedote
Mars ilmoitti viime vuonna kumppanuudesta ohjelmistojätti Ansysin kanssa tavoitteenaan vähentää muovijätettä ja tehostaa uusien pakkausten kehittämiseen kuluvaa aikaa digitaalisen teknologian avulla. Samaan aikaan käynnissä on mittava pakkauksien uudistamistyö, joka parantaa kuluttajien mahdollisuuksia kierrättää Marsin pakkauksia. Marsin käyttämä Ansys-simulointiratkaisu on jo vähentänyt Marsin testattavaksi ostaman muovin määrää noin 246 tonnilla ja voi lyhentää uusien pakkauksien kehittämiseen käytettävää aikaa jopa 40 prosenttia.
Mars vähensi kasvihuonekaasupäästöjään ennätysmäärän vuonna 202326.8.2024 14:56:20 EEST | Tiedote
Marsin 2023 Sustainable in a Generation -raportti kertoo, että yhtiö on viime vuonna vähentänyt kasvihuonekaasupäästöjään ennätykselliset 8 prosenttia, mikä kaksinkertaistaa yhtiön kokonaispäästövähennykset koko arvoketjussa 16 prosenttiin vuoden 2015 lähtötasosta. Kyseessä on Marsin suurin yksittäisen vuoden aikana saavutettu päästövähennys. Samalla ajanjaksolla liiketoiminta on kasvanut yli 60 prosenttia ja saavuttanut yli 50 miljardin dollarin vuosimyynnin.
Tutkimus: Koiriin suhtaudutaan työpaikoilla myönteisesti – silti lähes joka viides työpaikka ei salli lemmikkejä20.6.2024 08:05:00 EEST | Tiedote
Bring your Pet to Work -päivää vietetään vuosittain 21. kesäkuuta. Mars Finlandin kyselytutkimuksessa selvitettiin koiranomistajien sekä muiden työntekijöiden kokemuksia koirista työpaikalla. Lemmikit nähdään työhyvinvointia tukevana tekijänä, mutta vain noin joka kymmenes (11 %) koiranomistaja ottaa koiransa säännöllisesti mukaan töihin.
Tutkimus: Yli kolmannes kaupungeissa asuvista koiranomistajista toivoisi laajempia mahdollisuuksia ottaa koira mukaan kauppoihin ja ravintoloihin3.6.2024 07:53:59 EEST | Tiedote
Vaikka koirien tuoma ilo ja yhteiskunnalliset hyödyt tunnistetaan sekä lemmikinomistajien että muiden kaupunkilaisten keskuudessa, suomalaisten kaupunkien koiraystävällisyydessä on vielä kehitettävää. Tuoreen tutkimuksen mukaan koiranomistajat kokevat haasteita muun muassa sopivien ulkoilualueiden sekä koiramyönteisten palveluiden löytämisessä. Vastuullista koiranomistajuutta pidetään edellytyksenä lemmikkiystävällisille kaupungeille.
Jalkapalloilijat Luka Modrić ja Bukayo Saka Snickersin uuden kampanjan tähtinä25.3.2024 12:45:51 EET | Tiedote
Snickers tuo yhdessä jalkapallotähtien kanssa valokeilaan kansakunnan "omat maalit".
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme