Prisman myyntidata: Suomalaisperheet hurahtivat toden teolla Halloweeniin – yksi tuote myyty jo lähes loppuun
Karkki vai kepponen, naamiaiset… Yhdysvalloista lähtenyt Halloween-perinne on juurtunut tukevasti osaksi suomalaista juhlakalenteria, kertoo Prisman tuore myyntidata. Suomalaiset, ja etenkin suomalaiset lapsiperheet, ovat ottaneet Halloweenin juhlinnan omakseen, ja Prismoissa osa Halloween-koristeista on jo myyty loppuun. Prisman myyntipäällikkö kertoo mitä kurpitsajuhlaa varten ostetaan, ja mikä on tämän Halloweenin yllätyksellisin sesonkituote.

Prisman myyntidatasta selviää, että Halloween-tuotteiden myynti on kymmenkertaistunut edellisen seitsemän vuoden aikana. Kun tarkastellaan Prisman tilastohistoriaa vuosilta 2017–2024, selkein muutos Halloweenin vietossa tapahtui myyntidatan mukaan koronapandemian alussa.
”Erityisesti vuosina 2020–2023 myynti kasvoi voimakkaasti, ja tuolloin oli nähtävissä, että yhdysvaltalaistyylinen Halloween on rantautunut Suomeen. Se ei kuitenkaan jäänyt vain koronailmiöksi, vaan tänäkin vuonna myynnin taso on pysynyt samoilla linjoilla”, Prisman kodin myyntipäällikkö Matti Viitanen toteaa.
Erityisesti lapset ja lapsiperheet ovat innokkaimpia Halloweenin viettäjiä ja datan perusteella he ostavat yli puolet siihen liittyvistä tuotteista.
”Myynti on ollut tänä vuonna jo vahvaa, mutta viime vuosien kokemuksen mukaan suurin piikki on vasta edessä. Lapsiperheet ostavat datan mukaan tuotteet aivan juhlinnan kynnyksellä”, Viitanen ennustaa.
Ikkunatarra yllätti kaikki
Mitä suomalaiset sitten Halloweeniksi ostavat? Erityisesti yksi tuote on yllättänyt Viitasen mukaan Prisman väen, ja kyseinen tuote on myyty lähes loppuun jo ennen Halloweenia.
”Ikkunatarrat ovat tämän Halloweenin selvä hitti, jota voisi kuvata jopa vuoden yllättäjäksi. Suosituimmat tarrat on jo myyty loppuun, koska ne ovat näyttävä ja helppo tapa saada kotiin Halloween-tunnelmaa”, Viitanen analysoi.
Tänä päivänä myös juhlaperinteiden sekoittaminen on tavanomaista, mistä kertoo muun muassa aiemmin lähinnä vappuun yhdistettyjen foliopallojen suosio myös Halloweenina.
”Tässä oletamme näkevämme kasvua varsinkin juuri ennen juhlia. Nyt on jo saatavilla viitteittä siitä, että tällä hetkellä myydyimpien tuotteiden joukossa on minitikkupallojen lajitelma. Foliopallot ovat siitä mielenkiintoinen ilmiö, että Halloweenin lisäksi niiden myynnissä on näkynyt kasvua myös joulun alla. Ne selvästi ilmentävät nykyään suomalaisille juhlatunnelmaa sesongista riippumatta”, Viitanen pohtii.
Karkeissa 30 prosentin kasvu vuodessa
Ikkunatarrojen ja pallojen lisäksi myös erilaiset led-valokoristeet, teemaan sopivat kynttilät, lautasliinat ja kertakäyttökattauksen tuotteet myyvät tällä hetkellä hyvin. Tämän lisäksi halloweeniin liittyvät irtokynnet, tatuoinnit ja kasvotarrat sekä teemaan sopivat meikit ovat kasvattaneet suosiotaan.
Lisäksi Halloween-makeiset kiinnostavat kuluttajia vuosi vuodelta enemmän ja Prismassa valikoimaa onkin lisätty tälle vuodelle tuntuvasti. Kappalemääräinen myynti on noussut tähän mennessä jo yli 30 prosenttia viime vuodesta.
Prisman datan mukaan Halloween-makeisia ostetaan etenkin juhlien tarjoiluihin ja koristeluihin sekä keppostelijoille jaettavaksi. Suosituimpia makeisia ovat esimerkiksi silmämunakarkit, makeissekoituksella täytetty pääkallo sekä halloweenteemaiset makeispussit.
Top 3 suosituimmat Halloween-koristeet Prismassa
Lehdistökuvat tästä linkistä: https://dam.s-cloud.fi/?w=V5oLIr3HBa
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Matti Viitanen
Prisman kodin myyntipäällikkö
matti.viitanen@sok.fi
p. 010 768 0704
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Kuvat








SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Saitko viime sunnuntaina poikkeavan virpomisoksan? S-ryhmän data kertoo nyt selvän muutoksen suomalaisten pääsiäisperinteissä15.4.2025 08:20:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten pääsiäisen viettoon on ilmaantunut vanhojen perinteiden sekaan useita uudenlaisia sävyjä, kertoo S-ryhmän tuore myyntidata. Myyntitilastoista selviää, että tekopajunoksat sekä -kukat nostavat nyt voimakkaasti suosiotaan ja nostalginen herkku on palannut voimalla pääsiäispöytiin. Lisäksi jo toista vuotta peräkkäin opiskelijat hamuavat Hello Kitty - ja My Little Pony -pääsiäismunia.
S-ryhmän myynti oli tammi–maaliskuussa lähes edellisvuoden tasolla11.4.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–maaliskuussa 2025 oli 3 276,4 miljoonaa euroa. Myynti jäi 1,1 prosenttia edellisvuodesta, jolloin karkauspäivä ja lähes koko pääsiäinen osuivat vuoden ensimmäiselle kvartaalille.
Hotellilegendan vauhti kiihtyy kohti kesää – nyt avautuivat modernit tapahtumatilat ja uusia huoneita9.4.2025 08:17:18 EEST | Tiedote
Original Sokos Hotel Vantaa saavutti avaamisen jälkeen ensimmäisinä vilkkaina viikonloppuina huippumyynnit, ja varausaste on ollut siitä asti korkealla tasolla niin hotellissa, ravintoloissa kuin kokousosastollakin. Kesää kohden vauhti kiihtyy. Uudistushankkeen toinen vaihe on nyt valmistunut ja suuret, modernit tapahtumatilat ovat vihdoin varattavissa. Myös uusia huonevaihtoehtoja on avautunut, muun muassa odotetut perhehuoneet.
Helsinki Biennaali ja S-ryhmän hotellit aloittavat yhteistyön28.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa Helsingin houkuttelevuutta kesän kohteena niin suomalaisten kuin kansainvälisten matkailijoiden joukossa, ja helpottaa vierailijoiden löytämistä taiteen luo. Pääkaupunkiseudun Sokos Hotellit ja Radisson Hotellit toimivat Biennaalin majoitus- ja tapahtumakumppaneina keväällä ja kesällä 2025.
Vuosi- ja vastuullisuuskatsaus 2024: ”Vastuullisuustekoja yhdessä kuluttajien ja koko arvoketjun kanssa”28.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Katsaus S-ryhmän viime vuoteen, liiketoimintoihin ja vastuullisuuteen on nyt julkaistu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme