Susien hyökkäys vei koiran Kajaanissa – Metsästäjät vaativat muutoksia suurpetopolitiikkaan
Kajaanissa susien hyökkäys vei hirvikoiran, joka oli päästetty jahtiin turvalliseksi arvioidulle alueelle. Suomen Metsästäjäliitto vaatii, että suurpetopolitiikkaa muutetaan, jotta niin koirien kuin ihmistenkin turvallisuus voitaisiin taata.

Tiistaina 5. marraskuuta Kajaanin Vuolijoella järjestettiin hirvenmetsästys. Lunta oli maassa, ja ennen jahtia metsästysalue tarkastettiin huolellisesti. Suden jälkiä ei löytynyt. Varovaisuus oli tarpeen, sillä Kajaanissa on ollut useita susihavaintoja.
Hirvikoira, seitsemänvuotias harmaa norjanhirvikoira, päästettiin metsälle. Se oli jäljittänyt hirveä ja kulki passimiehen ohi. Koira oli noin kilometrin päässä, kun sen paikkatiedot katosivat kokonaan. Omistaja ei heti huolestunut, sillä paikkatiedot olivat aiemmin viivästyneet useita minuutteja.
Kun yhteyttä ei saatu, koiraa alettiin etsiä. Löydettäessä koirasta oli jäljellä vain takajalat ja häntä. Lumijäljistä ilmeni, että kolme sutta oli hyökännyt sen kimppuun. Susien jäljet mitattiin ja havainto kirjattiin Luonnonvarakeskuksen Tassu-järjestelmään, joka kerää vapaaehtoisilta petoyhdyshenkilöiltä suurpetohavaintoja.
Koiransa menettänyt metsästäjä kertoo, että yksi koira ei yksin vaikuta metsästysseuran toimintaan, mutta huoli on suuri:
– Kukaan meistä ei päästä enää koiria metsään, kun ei voi olla varma alueiden turvallisuudesta. Vaikka alue olisi sudetonta, koira voi helposti siirtyä alueelle, jossa petoeläimiä on.
Kannanhoidollinen metsästys takaa ihmis- ja koirapelon
Suomen Metsästäjäliitto vaatii pikaista muutosta suurpetopolitiikkaan, jotta metsästys voisi jatkua normaalisti ilman, että metsästyskoiria menetetään susille. Sutta metsästettiin viimeksi vuonna 2016. Se on menettänyt ihmis- ja koirapelon. Susien pihakäynneistä raportoidaan päivittäin. Sudet tappavat kohtuuttoman paljon kotieläimiä ja metsästyskoiria ja estävät metsästystä jo laajoilla alueilla eri puolilla Suomea. Hallinto-oikeudet ovat estäneet niiden metsästyksen kumoamalla myönnetyt poikkeusluvat.
Tilanne herättää huolta niin metsästäjissä kuin maaseudun asukkaissa. Maa- ja metsätalousministeriön suurpetotyöryhmä valmistelee lakimuutoksia kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseksi. Työryhmän raportti valmistuu marraskuun 2024 loppuun mennessä.
Suomen Metsästäjäliitto vaatii, että lainsäädännössä otetaan huomioon susivahinkojen ehkäisy ilman, että rikotaan EU:n luontodirektiiviä. Metsästys on yksi osa susikannan hoitosuunnitelmaa, jonka tavoitteena on turvata elinvoimainen susikanta ja samalla vastata maaseudulla asuvien eläinten ja ihmisten turvallisuudesta.
Lue lisää:
Suurpetovaikuttaminen vienyt jo vuosia
Metsästäjät erittäin pettyneitä valtion suurpetopolitiikkaan
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiSuomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Metsästäjillä ei luottoa valtioon eikä viranomaisiin suurpetoasioissa29.4.2025 07:00:00 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamasta jäsenkyselystä käy ilmi, että metsästäjien luottamus valtion ja viranomaisten suurpetotoimintaan on heikkoa. Suomen riistakeskuksen ja sen aluetoimistojen toimintaan luottaa vastanneista 38 prosenttia, maa- ja metsätalousministeriöön 21 prosenttia ja Luonnonvarakeskuksen suurpetotutkimukseen 10 prosenttia vastaajista.
Metsästäjäliiton kysely: 87 prosenttia metsästäjistä arvioi nykyisen susitilanteen haittaavan omaa metsästysharrastustaan28.4.2025 14:29:43 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamaan suurpetoja koskevaan jäsenkyselyyn vastasi noin 4400 jäsentä. Lähes kaikki vastaajat katsovat, että suden kannanhoidollinen metsästys on saatava käyntiin. Mikäli tilanne ei parane, puolet metsästyskoiran omistajista joutuu rajoittamaan koiran käyttöä ja lähes neljäsosa on luopumassa koiran pidosta. Myös karhujen ja ilveksen kannanhoidollinen metsästys tulisi aloittaa.
Päntäneen Metsästysseura Metsästäjäliiton vuoden metsästysseuraksi26.4.2025 13:50:41 EEST | Uutinen
Vuoden metsästysseura -tunnustuksella halutaan nostaa esiin hyviä metsästysseurojen käytäntöjä ja toimintatapoja. Vuoden 2025 metsästysseuraksi valittiin tänään Metsästäjäliiton kevätliittokokouksen yhteydessä Päntäneen Metsästysseura ry Kauhajoelta, Etelä-Pohjanmaalta.
Onko lihansyönti väärin ja metsästys syntiä?18.4.2025 14:29:16 EEST | Artikkeli
Vaikuttaako lihansyönti ja siitä luopuminen ihmisen hyvyyteen? Onko metsästys jotenkin moraalisesti väärin? Jahtimedia kysyi asiaa pääsiäisenä 2025 Turun ja Suomen arkkipiispa Tapio Luomalta ja Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkoselta.
Onko lihansyönti väärin ja metsästys syntiä?18.4.2025 14:27:42 EEST | Artikkeli
Vaikuttaako lihansyönti ja siitä luopuminen ihmisen hyvyyteen? Onko metsästys jotenkin moraalisesti väärin? Jahtimedia kysyi asiaa pääsiäisenä 2025 Turun ja Suomen arkkipiispa Tapio Luomalta ja Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkoselta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme