Ennakkotiedote: Hypo julkistaa asuntomarkkinakatsauksen ensi perjantaina 13.12. klo 0:01
Hypo julkistaa vuoden neljännen asuntomarkkinakatsauksen ensi perjantaina.

Mukana kuluvan vuoden uusimmat käänteet asuntokaupassa ja ennusteet ensi vuodelle, kaikki samassa paketissa. Heti keskiyön jälkeen klo 0:01 perjantaina 13. joulukuuta.
Yhteyshenkilöt
Juho Keskinenpääekonomisti
Työskentelen Hypon pääekonomistina asuntomarkkinoihin keskittyen.
Juha Lappalainenviestintäasiantuntija
Työskentelen asiantuntijana Hypon ulkoisessa viestinnässä ja mediakontakteissa.
Hypo-konserni
Suomen Hypoteekkiyhdistys on Suomen vanhin valtakunnallinen ja yksityinen luottolaitos, perustettu 1860. Hypo-konserni on kaikista pankki- ja vakuutusyhtiöistä riippumaton, jäsentensä hallinnoima keskinäinen yhtiö, joka toiminnassaan on erikoistunut asuntorahoitukseen. Konserniin kuuluu myös vuonna 2002 perustettu talletuspankki, Suomen AsuntoHypoPankki Oy.
Osavuosikatsauksen 1.1.–30.9.2024 mukaan Hypo-konsernin tase oli 3,6 miljardia euroa, ydinvakavaraisuus 14,0 %, luottokanta 2,8 miljardia euroa, talletukset 1,6 miljardia euroa, järjestämättömät luotot 0,3 % ja liikevoitto 5,2 miljoonaa euroa. Asiakkaita konsernilla on yli 22 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Asuntokaupan ketjut kaipaavat vielä öljyä14.3.2025 00:05:00 EET | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus no. 92 - Hypon pääekonomisti Juho Keskinen ennustaa maltillista hintakäännettä asuntokauppaan. Kauppamäärät ovat jo kasvussa, mutta yleinen epävarmuus ja epäluottamus painavat vielä kuluttajien mielialoja ja sitä kautta hintoja.
Ennakkotiedote: Hypon asuntomarkkinakatsaus julkistetaan perjantaina 14.3. klo 0:0110.3.2025 08:56:12 EET | Uutinen
Hypo julkistaa tämän vuoden ensimmäisen asuntomarkkinakatsauksensa ensi perjantaina 14. maaliskuuta klo 0:01.
Kuluttajien epävarmuus näkyy varovaisessa kasvussa31.1.2025 00:05:00 EET | Uutinen
Suomen talous kääntyy tänä vuonna viimein kasvu-uralle. Yksityinen kulutus kasvaa varsin vaisun viime vuoden jälkeen, vaikka menoa varjostavatkin vielä työmarkkinoiden epävarmuus, kuluttajien luottamuspula ja julkisen talouden sopeutukset. Talous saa tukea matalasta inflaatiosta, korkojen laskusta ja palkankorotuksista.
Ennakkotiedote: Hypo julkistaa talouskatsauksen ensi perjantaina 31.1. klo 0:0127.1.2025 09:23:37 EET | Uutinen
Hypo julkistaa talouskatsauksen ensi perjantaina.
Oma koti tulee yhä edullisemmaksi kuin vuokralla-asuminen13.12.2024 00:05:00 EET | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus no. 91: Hypon pääekonomisti Juho Keskinen on tarttunut kysymykseen: Oma koti vai vuokralla-asuminen? Vastaus on edelleen: ”Omassa kodissa asuminen tulee edullisemmaksi.”
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme